0

شیر خشک نوزاد، انواع آن را بشناسید

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

شیر خشک نوزاد، انواع آن را بشناسید

 
 
توصیه پزشکان این است که نوزاد با شیر مادر تغذیه شود، اما اگر این امکان نیست، می‌توانید از شیر خشک نوزاد استفاده کنید. شیر خشک، مواد مغذی مورد نیاز نوزادان را برای رشد و نمو تامین می‌کند. با این حال، مزایای آن مانند شیر مادر نمی‌شود.
 
شیر خشک نوزاد، انواع آن را بشناسید
 
توصیه پزشکان این است که نوزاد با شیر مادر تغذیه شود، اما اگر این امکان نیست، می‌توانید از شیر خشک استفاده کنید. شیر خشک نوزاد، مواد مغذی مورد نیاز نوزادان را برای رشد و نمو تامین می‌کند. با این حال، مزایای آن مانند شیر مادر نمی‌شود مثلا شیر مادر می‌تواند نوزاد را از ابتلا به عفونت‌ها مصون بدارد، در صورتی که شیر خشک چنین نیست.
شیر فرمولا که به شیر خشک نیز معروف است، معمولا از شیر گاو تهیه می‌شود.
طیف گسترده‌ای از مارک‌ها و انواع شیر خشک در داروخانه‌ها و مغازه‌ها موجود است. باید همیشه برچسب‌های آنها را با دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید شیر مناسبی برای کودک خود خریداری می‌کنید.
 

انواع شیر خشک نوزاد

فرمولا به دو شکل مختلف وجود دارد: پودر شیر خشک که با آب درست می‌کنید یا فرمولای آماده. 
فرمولای آماده می‌تواند مناسب‌تر باشد، اما گران‌تر است و از طرفی پس از باز شدن، باید سریع‌تر استفاده شود.
 

شیر خشک نوزاد بر پایه شیر گاو

معمولا بهترین راهکار این است که شیر خشکی که به نوزاد می‌دهید، همان شیر خشکی باشد که برای اولین بار استفاده شده. 
اولین شیر خشک نوزاد را باید طوری انتخاب کنید که هضم آن برایش آسان باشد. معمولا شیر خشکی که بر پایه شیر گاو درست شده، هضم آسانی دارد و از بدو تولد مناسب است.
در صورتی که ماما، یا پزشک عمومی خلاف آن را پیشنهاد نکند، بهتر است تا زمانی که کودک شما شروع به خوردن غذاهای کمکی کند (یعنی پایان شش ماهگی) همان را ادامه بدهید. 
هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد تغییر شیر خشک، سود یا زیان خاصی دارد. با این حال اگر فکر می‌کنید شیر خشک به نوزاد شما نمی‌سازد، با یک ماما یا پزشک عمومی صحبت کنید. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا درباره امتحان نوع دیگری از شیر خشک تصمیم بگیرید.
زمانی که کودک شما یک ساله شد، می‌تواند از شیر گاو، گوسفند یا بز (به شرط پاستوریزه شدن) استفاده کند. 

شیر خشک نوزاد، انواع آن را بشناسید

شیر خشک نوزاد بر پایه شیر بز

شیر خشک بر پایه شیر بز هم از بدو تولد برای نوزاد مناسب است. انواع مختلف شیر خشک بز در داروخانه‌ها و مغازه‌ها موجود است که همانند استانداردهای تغذیه‌ای شیر خشک گاو تولید می‌شوند.
شیرخشک بز هم مانند شیر خشک گاو کمتر باعث حساسیت می‌شود. معمولا این نوع شیر خشک، برای نوزادانی که به شیر گاو آلرژی دارند، مناسب نیست زیرا پروتئین موجود در آن به پروتئین موجود در شیر گاو شباهت دارد.
 

شیر خشک hungry milk

شیر خشک هانگری معمولا سخت‌تر هضم می‌شود.
اگر چه اغلب به عنوان شیر خشک مناسب برای نوزادانی که زیاد گرسنه می‌شوند، توصیف شده، اما هیچ نوع شواهدی وجود ندارد که نوزادان هنگام تغذیه با آن بهتر بخوابند.
 

شیر خشک ضد رفلاکس 

شیر خشک ضد رفلاکس هم از بدو تولد برای نوزاد، مناسب است. این نوع شیر خشک با هدف جلوگیری از ریفلاکس در نوزادان ساخته می‌شود.
اگر چه در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها موجود است، اما توصیه می‌شود فقط با مشورت پزشک از آن استفاده کنید.
 

شیر خشک کامفورت

این نوع شیر خشک، حاوی پروتئین‌های شیر گاو است و برای هضم آسان‌تر و جلوگیری از مشکلات گوارشی مانند قولنج و یبوست پیش‌بینی شده. با این حال، هیچ مدرکی دراین‌باره وجود ندارد.
 

شیر خشک بدون لاکتوز

این نوع شیر خشک برای نوزادانی که عدم تحمل لاکتوز دارند، مناسب است. این نوع نوزادان نمی‌توانند لاکتوز موجود در شیر و محصولات لبنی را جذب کنند.
عدم تحمل لاکتوز در نوزادان، نادر است و علائمی مانند اسهال، درد شکم، باد و نفخ به همراه دارد.
 

شیر خشک ضد حساسیت

اگر تشخیص داده شود که کودک شما به شیر گاو حساسیت دارد، پزشک عمومی یک شیر خشک مناسب با پروتئین‌های کاملا هیدرولیز شده برای او تجویز می‌کند.
این نوع، برای نوزادانی که به شیر گاو آلرژی دارند، مناسب نیست.

 

شیر خشک مخصوص شب Good night

شاید تا به حال نام آن را نشنیده باشید، اما شیر خشک شب Good night milk، غلات اضافه شده دارد و به عنوان یک شیر خشک خاص برای نوزادان برای زمان خواب فروخته می‌شود.
سن دادن این نوع شیر خشک به نوزاد، پس از پایان شش ماهگی است و هیچ شواهدی وجود ندارد که نوزادان بعد از خوردن آن بتوانند بهتر بخوابند.
هرگز این نوع شیر خشک را قبل از پایان شش ماهگی شروع نکنید. 
 

شیر خشک سویا

شیر خشک سویا از لوبیای سویا تهیه می‌شود نه از شیر گاو. گاهی اوقات به عنوان جایگزینی برای شیر خشک گاو برای نوزادانی که به شیر گاو آلرژی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
برخی نگرانی‌ها در مورد این واقعیت وجود دارد که سویا حاوی فیتواستروژن است. 
ساختار شیمیایی فیتواستروژن‌ها مشابه هورمون زنانه استروژن است. به همین دلیل این نگرانی هست که روی تولید مثل کودک در آینده تاثیر بگذارد.
همچنین به این دلیل که شیر خشک سویا حاوی گلوکز است، احتمال آسیب رساندن به دندان‌های کودک بیشتر است.
از شیر خشک سویا فقط در صورتی که توسط پزشک تجویز شده، استفاده کنید. این شیر خشک هم پس از پایان شش ماهگی مناسب است.
 

شیر خشک برای نوزاد در حال رشد 

این نوع شیر خشک، به عنوان جایگزینی برای شیر کامل گاو برای کودکان نوپا و کودکان بالای یک سال تجویز می‌شود، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد مزایای اضافی تغذیه‌ای برای کودکان خردسال فراهم می‌کند.
شیر کامل گاو، یک نوشیدنی مناسب برای کودک پس از سن یک سالگی است.
 

شیر خشک Follow-on

در این نوع شیر خشک هم از غلات استفاده می‌شود. سن شروع آن پس از شش ماهگی است و هرگز نباید پیش از این سن استفاده شود.
 

انواع شیر که نباید به نوزاد بدهید

همه شیرها برای تغذیه نوزادان مناسب نیستند. هرگز نباید این نوع شیرها را به کودک زیر 1یک سال بدهید:
 • شیر تغلیظ شده
 • شیر تبخیر شده
 • شیر خشک
 • شیر بز، گاو یا گوسفند (اما استفاده از آنها هنگام پخت و پز برای کودک، به شرطی که پاستوریزه باشد، خوب است)
 • انواع دیگر نوشیدنی‌ها مانند شیر سویا، شیر بادام
   

شیر خشک نوزاد غنی از آهن

محصولی را انتخاب کنید که با آهن غنی شده باشد، مگر اینکه پزشک آن را منع کرده باشد. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند که تمام نوزادانی که از شیر مادر تغذیه نمی‌کنند باید تا یک سالگی، شیر خشک دریافت کنند. شیر خشک به جلوگیری از کم‌خونی کمک می‌کند.

شیر خشک نوزاد، انواع آن را بشناسید

بهترین توصیه‌ها برای تغذیه با شیر خشک نوزاد

 • بهتر است برای انتخاب شیر خشک، یکی- دو هفته آن را امتحان کنید تا اگر برای کودکتان مناسب نبود، با خرید تعداد زیادی شیر خشک از یک مارک، دچار ضرر نشوید.
 • دقیقا مانند زمانی که می‌خواهید چیزی بخورید، باید قبل از آماده کردن شیر خشک برای نوزاد هم دست‌هیتان را بشویید. 
 • از سلامت آبی که برای شیر خشک استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید. برچسب روی جعبه شیر خشک را بخوانید و بر همان اساس، شیر خشک را آماده کنید. حواستان به نسبت درست آب و پودر شیر خشک باشد.
 • شیر خشک را در مایکروویو گرم نکنید، در عوض، بطری شیر خشک را برای چند دقیقه در یک ظرف آب گرم، یا زیر شیر آب گرم قرار دهید.
 • بطری شیر خشک را به سمت بالا متمایل کنید. این کار کمک می‌کند تا کودک شما هوا را نبلعد.
 • باید نوزاد شما حداکثر تا یک ساعت بعد از آماده کردن شیر خشک آن را بنوشد، بعد از این مدت زمان، شیر خشک باقی مانده را دور بریزید.
 • از پزشک بپرسید که کودک شما چه مقدار و هر چند وقت یک بار باید شیر بخورد. 
 • اگر کودک شما اغلب استفراغ می‌کند، دچار اسهال می‌شود، اگر به خوبی چاق نمی‌شود، یا اگر فکر می‌کنید شیر خشک به او نمی‌سازد، از پزشک برای انتخاب نوع دیگری از شیر خشک کمک بگیرید. 
چهارشنبه 15 بهمن 1399  6:36 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها