0

تنگه اندرسم

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

تنگه اندرسم

 
 

تنگه اندرسم یا دره اندرس،در نزدیکی کرج و در شهرستان البرز واقع شده است و از بکر ترین مکانهای نزدیک تهران می باشد . در این تنگه آبشارهای پی در پی و زنجیره ای به ارتفاع ۲ تا ۲۵ متر که تعداد آنها به حدود ۳۰ عدد می رسد روح را جلا می دهد ، تنگه ای که از میان جنگل و صخره های با شیب تند میگذرد همه از موهبتهای الهی و عجایب این تنگه ی فوق العاده است. موقعیت تنگه اندرسم شمال غربی گچسر ، جنوب غربی سیاه بیشه و حاشیه غربی گردنه کندوان در جاده چالوس می باشد. در مورد کلمه اندرسم باید گفت که واژه آمیخته ای است از “اندر خرس” یا دره خرس. اگر جای پای عجیبی در این منطقه دیدید کاملا به خود مسلط باشید چون پا از گلیم خود فراتر گذاشته و به اقلیم خرس های قهوه ای وارد شده اید …

تنگه اندرسم

در این مطلب می خوانید : [مخفی]

  • جاذبه و ایمنی در تنگه اندرسم
  • پوشش گیاهی و اکوسیستم
  • وسایل مورد نیاز و نکات لازم در سفر به تنگه اندرسم
  • موقعیت جغرافیایی این ناحیه
  • بهترین فصل سفر
  • نحوه دسترسی به تنگه اندرسم

جاذبه و ایمنی در تنگه اندرسم

علیرغم شهرت جهانی محور کندوان خیلی ها هنوز حتی اسم این تنگه نیز به گوششان نخورده است. دره اندرسم به خاطر وجود آبشار های متعدد کوتاه وبلندی که برای گذشتن از این دره چاره ای جز در گیرشدن با آبشار و فرود از آنها ندارید در بین کوهنوردان این تنگه مشهور و پر آوازه است. ارتفاع این آبشار ها از ۲ متر تا ۲۵ متر متغیر می باشد. فرود در کار فنی کوهنوردی کاری ذاتا دشوار نیست اما چون برخی از کارگاههای این مسیر در کف می باشند وبه اصطلاح توی فضا رفتن در آنها سخت می باشد و نیز با توجه به کلاهک لغزنده و نافرم زیر کارگاهها و نیز فشار آب زیر حوضچه ها، فرود در این دره کار ساده ای نیست. به سختی های این مسیر، سردی هوا، باد سرد درون تنگه، خستگی و خیسی تمام وسایل که وزن آنها را دو برابر می کند را اضافه کنید. اما خب وقتی در تنگه اندرسم دره ای به این زیبایی و بکری هستید، با آن تنگه های زیبایش، با درختان جنگلی سر سبز و بی نهایت زیبا، خستگی و دشواری راه را فراموش خواهید کرد مطمئن باشید… وجه تسمیه دره اندرسم به زیستگاه دیرینه خرس قهوه ای مازندران در جنگل های سیاه بیشه بازمی گردد. تنگه ی اندرسم کلام خلاصه شده و واژه آمیخته ای است از “اندر خرس” یا دره خرس. در عبور از دره اندرسم نیز رد پای خرس و آثاری از این حیوان به چشم میخورد.

تنگه اندرسم

پوشش گیاهی و اکوسیستم

شامل درختان توسکا، توس، راش، بلوط، شمشاد، افرا، نارون، شاه بلوط و آلوی جنگلی بطور پراکنده و بوته های تمشک و توت فرنگی است. اگر شخص کنجکاو ، ماجراجو ، اهل تحرک و تجربه ی مناطق بکر می باشید و به دنبال هیجان و فرار از روزمرگی و خستگی های زندگی شهری هستید تجربه ی تسخیر این تنگه ی مرموز و آبشارهای هیجان انگیز دره ی اندرسم را به شما توصیه میکنیم البته که باید به ۳ هشدار بسیار مهم توجه کنید:
_ اگر تجربه ی کوهنوردی در تنگه ها و صخره های صعب العبور را دارید و در واقع یک حرفه ای هستید به این سفر پر مخاطره بروید این منطقه به علت موقعیت جغرافیایی خاص برای مبتدی ها ممکن است خطرناک باشد.
_ حتما یک تیم آگاه و با تجربه داشته باشید و راجع به نقشه ، موقعیت جغرافیایی، اقلیم و آب و هوا و وضعیت جوی منطقه و وضعیت بارندگی طی چند روز اقامت در تنگه اندرسم، اطلاعات کافی کسب کنید
_ ابزار و وسایل کامل کوهنوردی و صخره نوردی، جعبه ی امداد ، غذای کافی و مختصر به همراه داشته باشید. اول امنیت کامل ، بعد تفریح و لذت بردن از طبیعت

تنگه اندرسم

وسایل مورد نیاز و نکات لازم در سفر به تنگه اندرسم

تنگه اندرسم محلی است که برای سفر به آن باید به صورت گروهی اقدام کنید و چه بهتر که با تورهای طبیعت گردی همراه شوید. در این میان به دو دسته وسایل و لوازم نیاز خواهید داشت. دسته اول وسایلی است که مورد نیاز کل گروه می باشد. این وسایل شامل یک حلقه طناب ۵۰ متری، طناب های انفرادی، چند عدد حلقه فرود و رول و چکش و میخ برای زمانی که کارگاه ها از بین بروند، چند طنابچه کوچک برای تقویت کارگاه ها و زیراندازهایی از جنس فوم می باشد.
دسته دوم وسایلی است که هر فرد به طور خاص به آن نیاز پیدا می کند. این وسایل شامل کلاه کاسک، هارنس، هشت فرود، ۲ عدد کارابین پیچ، یک عدد کارابین ساده، تسمه خود حمایت، کیف امداد، لباسهایی از جنس نایلون یا نخ که سریعا خشک شود می باشد. توجه داشته باشید علاوه بر اینکه بایستی هر یک از وسایل را داخل نایلن بگذارید بهتر است کل آنها را نیز داخل یک نایلن بزرگتر قرار دهید به طوری که با عبور از داخل اب هیچ یک از انها خیس نشود.

تنگه اندرسم

موقعیت جغرافیایی این ناحیه

دره اندرسم دره ای است که از قسمت شمالی کوههای کندوان شروع می شود و به روستای چهار باغ منتهی می شود. روستاهای چهار باغ و دلیر و انگوران توسط یک جاده خاکی به طول تقریبی ۱۰ کیلومتر به روستای دزدبن در کنار جاده چالوس و کمی مانده به مرزن آباد متصل می شوند. آبشارهای دره اندرسم چالوس-جاده کرج در موقعیت جغرافیایی E5112 N3613 در استان البرز واقع است. تنگه اندرسم دره ایست در شمال غربی گچسر، جنوب غربی سیاه بیشه و حاشیه غربی گردنه کندوان در جاده چالوس به کرج. مختصات جغرافیایی ۳۶ درجه و ۱۱ دقیقه و ۵۰ ثانیه شمالی و ۵۱ درجه و ۱۲ دقیقه و ۲۴ ثانیه شرقی میباشد. دره اندرسم در حقیقت شامل سه دره بزرگ است که شروع آن از دره اندرسم بوده و پس از گدشتن از دره “اولا” و “دره چهارباغ”، به دهکده کوچک “چهارباغ” در کیلومتر پنج جاده “دزدبند” به “دلیر” ختم می شود.

تنگه اندرسم

بهترین فصل سفر

تنگه اندرسم منطقه ای است که در هر زمان که بخواهید نمی توانید به آن وارد شوید چون احتمال بروز خطر وجود دارد. بهترین فصل سفر به این منطقه از اوایل مرداد تا اواخر شهریور یعنی تنها حدود دو ماه است. البته قبل از اقدام به سفر حتما باید وضعیت آب و هوا را بررسی کنید و در صورتی که احتمال می دهید ممکن است هوا مساعد نباشد حتما برنامه سفر خود را کنسل کرده و آن را به زمانی که اطمینان دارید هوا برای سفر به تنگه مساعد است موکول بفرمایید. چون به دلیل شرایط خاص جغرافیایی منطقه امکان بارش باران حتی در فصل تابستان نیز وجود دارد، از طرفی حوزه آبریز این دره بسیار وسیع است و در صورت بالا آمدن آب آن، می تواند خطرناک باشد. در مورد اهمیت این موضوع همین بس که بارها پیش آمده به دنبال بارش باران حتی در ارتفاعات آن سیل به راه افتاده و تیم های طبیعت گردی را تهدید کرده و حتی موجب بروز حوادث ناگوار برای آنها شده است.

تنگه اندرسم

نحوه دسترسی به تنگه اندرسم

جهت رسیدن به تنگه ی اندرسم دو راه وجود دارد، یکی از طریق جاده کنار گذر تونل کندوان و دیگری از طریق گچسر و روستای آزاد بر. برای حرکت از مسیر گردنه کندوان، لازم است قبل از تونل و در سمت چپ وارد جاده کنار گذر تونل شویم. در مسیر گردنه کندوان به سمت بالاترین نقطه ارتفاع می گیریم و در دوراهی بین راه، باز هم مسیری را انتخاب می کنیم که ما را به ارتفاع بالاتری هدایت می کند. بعد از ۲۰ دقیقه طی مسیر در جاده فرعی به ساختمانهای مخروبه ای می رسیم که مربوط به مخابرات است. این جا آخرین نقطه ای است که می توان با ماشین مسیر را طی نمود. در ادامه ابتدا مسیر به سمت غرب میباشد که مسطح گاهاً با سربالایی ملایم است، سپس روی یالی به سمت جنوب غربی به حرکت ادامه داده، بعد ازحدود ۲ساعت به سمت شمال غربی ادامه مسیر می دهیم. بعد از آن مسیر سراشیبی تقریبا تند دارد که به بستر رودخانه منتهی می شود. بعد از رسیدن به بستر رودخانه که مجموعا در حدود ۴ ساعت زمان نیاز دارد، یک ساعت و نیم نیز باید در بستر رودخانه پیمایش مسیر کرد تا به ابتدای دره برسید. مسیر دیگر که از روستای آزادبر شروع می شود در انتهای یک جاده فرعی از جاده چالوس قرار دارد. این جاده با تابلو به طرف غار یخ مراد در نزدیکی روستای حسنکدر مشخص شده و به طرف غرب از نزدیکی روستای کهنه ده و از زیر دهانه غار یخ مراد می گذرد و در ادامه به روستای آزاد بر می رسد. در این مسیر، راه پا کوب با پیچهای پشت سر هم به طرف غرب و شمال به گوسفندسرای مرد آبادیها می رسد. در نزدیکی این محل که به دره اندرسم اشراف دارد، کف مسطح دره دریاچه ای پر شده از رسوبات است و یک نیزار وسیع در وسط آن وجود دارد.

تنگه اندرسم

موقعیت جغرافیایی ، وضعیت آب و هوای هفته ای که قصد سفر به منطقه را دارید توجه کنید عمر ما انسانها خیلی کوتاه است و اما باید سعی کنیم در طی همین زمان کم از طبیعت و زیبائیهای آفرینش حق تعالی بهره ببریم و بگذاریم طبیعت با ما حرف بزند البته کاملا مراقب باشید کوچکترین صدمه ای به حیوانات بخصوص خرس های قهوه ای مازندران و زیستگاه آنها نزنید طبیعت امانت خداوند در میان ماست حقوق حیوانات و بهداشت زیستگاهها را حفظ کنید ، امیدوارم این سفر بسیار به یاد ماندنی و لذت بخش باشد.

تنگه اندرسم

تنگه اندرسم

تنگه اندرسم

           
شنبه 4 بهمن 1399  11:52 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها