0

آیا ریشه درختان ارغوان عروس زاگرس می خشکد؟

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

آیا ریشه درختان ارغوان عروس زاگرس می خشکد؟

 

ایسنا/ بدنبال خبرهای منتشر شده، این پرسش مطرح می شود که آیا ریشه درختان ارغوان عروس زاگرس می خشکد؟

 

غلام رضا ابدالی، مدیر کل محیط زیست ایلام درباره آخرین وضعیت دره ارغوان ایلام گفت: قرار است با تفرجگاه مردم ایلام به سمت دره ارغوان هدایت شود؛ هم اینک ساخت تفرجگاه در این زیستگاه ارغوان با لحاظ مسائل زیست محیطی در حال انجام است.

 

وی تاکید کرد: منابع طبیعی و مسئولان استان هم با هم توافق کردند که طبق ملاحظات قانونی، بک سری تجهیزات رفاهی همچون آلاچیق در این مناطق نصب شود که زاید بر طبیعت نباشد؛ رمحیط زیست ناظر بر طبیعت است و کار در حال انجام است.

ابدالی با یادآوری اینکه بافت قالب این دره ارغوان است که در فصل بهار به رنگ ارغوان در می آید، تصریح کرد: ناظریم تا به خاک و درختان این دره آسیب وارد نشود.

یکی از فعالان محیط زیست در سال 98 به یکی از خبرگزاری ها گفته بود: طی سالهای اخیر به بهانه راهسازی به بسیاری از درختان این منطقه آسیب وارد شده که ادامه این روند سبب نابودی بسیاری از درختان یکی از مناطق بسیار زیبای استان می شود. ریشه بسیاری از درختان منطقه به خاطر راهسازی از خاک بیرون است که بی شک این امر سبب خشکیدگی آنها می شود و ضروری است مسئولان منابع طبیعی در این زمینه چاره اندیشی کرده و درختان را به مناطق دیگر انتقال دهند.

تبلیغ
این همه کفش زنونه با این قیمت ها مگه داریم ؟! جیوُری

این همه کفش زنونه با این قیمت ها مگه داریم ؟! جیوُری

مشاهده

علی اصغر کاظمی، مدیر کل راه و شهرسازی ایلام اردیبشت امسال درباره وضعیت منطقه تفریحی - گردشگری ارغوان شهر ایلام اظهار کرده بود: جاده دره ارغوان در گذشته تنها راه دسترسی مرکز استان به شهرستان های چرداول و سیروان بود که با حفاری تونل آزادی، این جاده صرفا برای دسترسی روستاهای بالادست بخش میشخاص و همچنین به عنوان یک جاده تفریحی با توجه به جاذبه های طبیعی منطقه مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی آسفالت این منطقه تفریحی - گردشگری یادآور شده بود: طول پروژه اجرایی 8 کیلومتر با عرض 9 متر است. بهسازی و آسفالت مسیر تفریحی ارغوان شهر ایلام با 110 میلیارد ریال اعتبار در حال انجام است تا دسترسی به این منطقه نمونه گردشگری تسهیل شود.

ایلام از استان های جنگلی ایران است که بخاطر زیبایی طبیعتش از آن با نام عروس زاگرس نیز یاد می شود؛ دره ارغوان یکی از مکانهای تفرجی و دیدنی شهر ایلام است که با فاصله 5 کیلومتر در شمال ایلام قرار گرفته است.

هرساله همزمان با فصل بهار و بخصوص اردیبهشت ماه، دره ارغوان ایلام به اوج زیبایی رنگها در طبیعت تبدیل می شود و ارغوانهای این دره و طبیعت بکر، زیبایی خاصی به منطقه می بخشد؛ دره ارغوان یک دره پر آب و بسیار دیدنی پوشیده از بوته های ارغوان است.

دره ارغوان در مسیر روستای کلاته آهن قرار گرفته و یکی از مناطق حفاظت شده در استان ایلام است که درختان ارغوانی آن در محدوده 160 هکتار از این دره رویش دارند. این دره زیبا مملو از درختانی با شکوفه ها و برگهای ارغوانی است که در میان درختهای بلوط و زالزالک قرار گرفته است.

ارغوان درختی است از خانواده پروانه آسا و از مشخصات بارز آن این است که در اول بهار می روید و گلهای آن زودتر از برگهای آن در می آید و دارای شاخه های متقابل است. بلندی آن گاهی به 12 متر هم می رسد، اما بیشتر به صورت درختچه است. برگهای ارغوان به شکل قلب، بدون کرک و دارای کناره های صاف است.

گلهای این درخت در اوایل بهار، در گروه های 3 تا 6 تایی، روی شاخه ها و حتی روی ساقه اصلی، پیش از رشد برگ ها پدید می آیند و چون عده آنها بسیار زیاد است، منظره زیبایی به درخت می دهد. ارغوان در خاکهای آهکی پرقوت بهتر رشد می کند و در برابر خشکی مقاوم است و به تابش مستقیم نور خورشید نیاز دارد.

آیا ریشه درختان ارغوان عروس زاگرس می خشکد؟
 
جمعه 3 بهمن 1399  1:17 PM
تشکرات از این پست
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:آیا ریشه درختان ارغوان عروس زاگرس می خشکد؟

تنگه ارغوان | دشتی ارغوانی رنگ در ایلام

 

در این مطلب از تنگه ارغوان ایلام یا دره ارغوان برایتان می گوییم. اگر در روزهای گرم تابستان به دنبال مکان تفریحی خنک و خوش آب و هوایی می گردید، پس با همگردی همراه باشید تا یکی از جاذبه های تفریحی استان ایلام را که بسیار هم هوای مطبوعی دارد، با هم بررسی کنیم. درخت ارغوان را همواره با رنگ صورتی تیره یا ارغوانی در مناطق کوهستانی کشور خودمان دیده ایم. این درخت بیشتر در مناطق جنوبی اروپا یا غرب آسیا می روید. درخت ارغوان در میان عموم مردم بیشتر به عنوان یک درختچه شناخته شده است. ارتفاع این درخت ممکن است به 12 متر و طول آن به 10 متر نیز برسد. برگ های درخت ارغوان قلبی شکل، بدون کرک و دارای سطوح صافی می باشند. این درختان در اواخر فصل بهار (به خصوص ماه اردیبهشت) گل می دهند. برگ های این درخت مدتی پس از گل دادن درخت پدیدار می شوند. گل ارغوان مزه ای متمایل به ترش دارد ولی بسیار مطبوع و معطر می باشند. برای رشد درختچه های ارغوان خاک آهکی و تابش کافی نور خورشید لازم است. حال قصد داریم تا یکی از مناطقی از ایران را که از نظر پوشش درخت ارغوان غنی می باشد را خدمت شما همراهان همگردی معرفی کنیم.

 

دشتی ارغوانی رنگ در ایلام

 

تنگه ارغوان کجاست؟

"تنگه ارغوان" در استان ایلام واقع شده است و دارای ویژگی های تفریحی و گردشگری بسیاری است و از جاذبه های تفریحی استان ایلام محسوب می شود که مطمئنا می تواند خاطره یک سفر به یاد ماندنی رابرای شما ماندگار کند. "تنگه ارغوان ایلام" دره بزرگی است که در استان ایلام واقع شده است و یکی از مناطق حفاظت شده استان ایلام نیز به شمار می رود. این دره در فاصله 3 کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام واقع شده است. برای دسترسی و سفر به تنگه ارغوان ایلام باید به سمت جاده "تنگه قوچعلی" و ورودی شمالی جاده کرمانشاه به ایلام سفر کنید. علت اینکه به این تنگه "ارغوان" نام نهادند، وجود درختان ارغوان است که به این منطقه زیبایی دوچندان و خاصی را بخشیده است.
"تنگه ارغوان" حدود 170 هکتار وسعت دارد و میزبان گونه های کمیاب و نادری چون ارغوان، بلوط، دافنه، کیکم و زالزالک است. همچنین به دلیل وجود درختان بی شمار در این منطقه، صنعت زنبورداری از رونق زیادی برخوردار است. عوامل دیگری که به زیبایی این منطقه می افزایند نیز شامل وجود جنگل های انبوه بلوط و کوهستان های صخره ای می باشند.

تنگه ارغوان کجاست

 

مسیر تنگه ارغوان

برای سفر به تنگه ارغوان یا همان دره ارغوان، ابتدا باید به شهر ایلام سری بزنید و تا رسیدن به این تنگه دلربا حدود 10 کیلومتری را به سمت شمال شرقی شهر ایلام رانندگی کنید. همانطور که در بالا ذکر شد، فصل شکوفه زنی این درختچه ها اردیبهشت ماه است. پس اگر شما نیز عاشق تماشای منطقه ای از شکوفه های زیبای ارغوان هستید، باید برای این سفر زمان بندی مناسبی داشته باشید. شکوفه های درخت ارغوان تنها 16 روز عمر می کنند. به علاوه دره ارغوان دارای رودخانه و چندین چشمه نیز می باشد اما با این حال زیاد به تمیزی این آب ها اطمینانی نیست و بهتر است همراه خود آب آشامیدنی همراه داشته باشید. در پایان لازم است بدانید که امکانات گردشگری در این تنگه وجود ندارد و دره ارغوان کاملا به صورت طبیعی نگهداری می شود. از آنجایی که در این چند سال اخیر مناطق وسیعی از جنگل های غرب کشور به خصوص مناطق جنگلی استان ایلام حدالامکان از برپاسازی آتش در این منطقه خودداری کنید.

ارغوان
 
جمعه 3 بهمن 1399  1:18 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها