0

قصه پایداری جهان از بادگیرهای یزد شروع می شود

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

قصه پایداری جهان از بادگیرهای یزد شروع می شود

 

ایسنا/ براساس سخنان مسئول کمیته گردشگری پایدار استان یزد، قصه پایداری جهان از بادگیرهای یزد شروع می شود.

بادگیر، جرقه پایداری یزد در جهان

سیدرضا بهادری با بیان اینکه 26 دی سالروز انتخاب یزد بعنوان شهر پایدار جهان توسط بنیاد جهانی انرژی بود، اظهار کرد: سومین سالروز این رویداد مهم نیز در مظلومیت تمام و بی توجهی مسئولان مختلف به دومین افتخار بین المللی یزد سپری شد.

وی در پاسخ به این سوال که «داستان پایداری یزد و انتخاب آن توسط بنیاد جهانی انرژی از کجا آغاز می شود؟» گفت: قصه پایداری جهان از بادگیرهای یزد شروع می شود و این جمله تاریخی و زیبایی بود که دکتر ولفگانگ نویمن، رئیس بنیاد جهانی انرژی در مورد پایداری یزد در بازدید از بافت تاریخی و بادگیر باغ دولت آباد در سال 96 عنوان کرد.

وی افزود: ارزیابان بنیاد جهانی انرژی در آذر 1396 از بافت تاریخی یزد بازدید کردند و تحت تاثیر معماری اصیل و همزیست با محیط زیست یزد قدیم قرار گرفتند، اینکه سازه ای به نام بادگیر بدون مصرف برق و آب تنها با انرژی پاک بادی کار می کند و سالها بخش تابستانه خانه های یزدی ها را خنک می کرده است.

این مسئول با بیان اینکه فصل های جداگانه خانه های قدیمی و معماری درونگرا و ملات کاهگل گواه پایداری آنهاست، گفت: شبکه عظیم قنات ها در زیر شهر یزد و سیستم صحیح آبرسانی بدون تبخیر و اتلاف انرژی و طراحی آب انبارها، ساباط ها، طاق و طویزه ها همه گواه هزاران سال پایداری یزد است.

وی در مورد دیگر وقایع ثبت یزد به عنوان شهر پایدار تصریح کرد: سپس در شهرداری یزد حضور یافتند و در جریان 52 طرح و 11 برنامه کلان شهرداری یزد برای رعایت اصول پایداری یزد جدید برای نسلهای آینده قرار گرفتند.

به گفته بهادری، پیشینه عظیم یزد در رعایت اصول پایداری و نظر مثبت و تاییدیه رئیس بنیاد جهانی انرژی منجر به انتخاب یزد بعنوان شهر پایدار جهان در کنفرانس بین المللی بنیاد جهانی انرژی در سال 1396 شد.

وی با بیان اینکه پایدار بودن شهر یزد افتخاری بزرگ برای همه شهروندان و ملت ایران است، گفت: یزد همچنین در بهمن 1397 به عنوان پایتخت تاریخی شهرهای پایدار جهان در سال 2019 لقب گرفت و roll modeling شهرهای دنیا لقب گرفت.

مسئول کمیته گردشگری پایدار استان از زحمات شبانه روزی برای دستیابی به برند شهر پایدار جهان یاد کرد و گفت: انجمن مدیریت سبز ایران دفتر یزد، کمیته گردشگری پایدار استان یزد، شورای شهر و مجموعه معاونت های مختلف شهرداری و همچنین اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری با تلاش و همدلی چند ماهه خود موفق شدند که این عنوان بین المللی را برای یزد کسب کنند.

بهادری با اشاره به لازمه حفظ پایداری و توسعه معیارهای پایداری یزدف خاطرنشان کرد: رعایت اصول ساخت و ساز سبز، تفکیک زباله های خشک و تر، هوشمندسازی شهر و حرکت به سمت شهر هوشمند و دولت الکترونیک، بالابردن کیفیت آموزش و بهداشت عالی به حداقل رساندن استفاده از پلاستیک و ظروف یکبارمصرف از جمله این معیارهاست.

عضو کارگروه مرکزی یزد شهر پایدار جهان در خصوص دیگر معیارهای پایداری نیز تصریح کرد: توانمندسازی جوامع محلی و ایجاد فرصت های کارآفرینی و شغلی مساوی و عادلانه برای همه شهروندان، ایجاد شور و نشاط اجتماعی و مشارکت فعال شهروندان در تصمیمات شهری و رعایت اصول گردشگری پایدار توسط همه ذینفعان گردشگری یزد از جمله دیگر موارد مهمی هستند که خواستار عملیاتی شدن آنها توسط مسئولان و شهروندان در سالروز انتخاب یزد بعنوان شهر پایدار جهان هستیم.

قصه پایداری جهان از بادگیرهای یزد شروع می شود
 
جمعه 3 بهمن 1399  1:15 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها