0

برق برای چینی ها، دود مازوت برای ایرانی ها

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25048
محل سکونت : اصفهان

برق برای چینی ها، دود مازوت برای ایرانی ها

برق برای چینی ها، دود مازوت برای ایرانی ها

افشای یک فاحعه حاکمیتی که در 48 ساعت گذشته رفته رفته ابعاد تازه تری از آن کشف می شود آن است که برق تولیدی ایران در مناطق آزاد اقتصادی و تجاری توسط چینی ها برای استخراج بیت کوین به یغما می رود و دود مازوتی که این روزها رنگ ریه های ایرانی ها را سیاه کرده حاصل هجوم مغول های نوین به ایران است
برق برای چینی ها، دود مازوت برای ایرانی ها
 
 
 اعتدال: گروه توسعه سرمایه‌گذاری ایران و چین بیش از یک سال است که در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان فعالیت می‌کند اما در روزهای اخیر نام مزرعه بیت‌کوین آنها بر سر زبان‌ها افتاده است. به گفته عضو انجمن بلاک‌چین، در شرایطی که موانع زیادی برای فعالیت ایرانیان در صنعت استخراج رمزارز وجود دارد، فعالیت سرمایه‌گذار خارجی در این زمینه عجیب است.
 
 
به گزارش خبرنگار اعتدال، یکی دو روز پیش نسیم توکلی در توئیتی به ایجاد یک مزرعه استخراج رمزارز از سوی چینی‌ها در رفسنجان و موقعیت آن اشاره کرد؛ آن هم در روزهایی که مقامات دولتی به مردم توصیه می‌کنند برای کاهش مصرف برق در خانه لباس بیشتری بپوشند و دمای شوفاژها را کاهش دهند؛ در غیر صورت یا باید قطعی برق را تحمل کنند یا سوخت مازوت و آلودگی هوا را.
 
بعد از این افشاگری بود که بسیاری از رسانه ها به دنبال ریشه و علل آن گشتند. انتقادهای دامنه داری که هر روز به حجم آن در فضای مجازی افزوده می شود. مردم دیگر کمک کم می دانند که دلیل سیاهی رنگ شهرهایشان تبانی با استخراج گران چینی است.
 
 
محمدرضا شرفی، عضو انجمن بلاک‌چین ایران حضور سرمایه‌گذار چینی در ایران را در شرایطی که مانع‌تراشی‌های زیادی برای فعالان صنعت استخراج رمزارز در ایران صورت می‌گیرد عجیب می‌داند.
 
او این پرسش را مطرح می‌کند که اگر سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند در کشور حضور داشته باشد، چرا موانع مختلفی وجود دارد که مردم خودمان نتوانند وارد حوزه استخراج رمزارز شوند؟ شرفی برای مثال به اجبار شکل‌گیری مزارع استخراج در شهرک‌های صنعتی شکل اشاره می‌کند. در حالی که این مناطق از زیرساخت‌های ضعیفی برای انتقال انرژی برخوردارند و مسئولان آنها نیز علاقه چندانی به شکل‌گیری این صنعت ندارند.
 
حالا داستان دارد جالب تر می شود. یک روز صیادان چینی با ترال های خود صیادان جنوب کشور را به خاک سیاه می نشانند و روز دیگر ماینرهای چینی هوای شهرهای ایران را سیاه کرده اند و خفگی تنها توصیه مسئولان به مردم است و البته شاید خاموشی!
 
نکته جالب تر این است که ایران از این همه صدمه تقریبا هیچ عایدی ندارد و  حتی این چشم بادامی های متجاوز طوری سیستم چپاول خود را طراحی کرده اند که حتی یک ریال هم هزینه مالیات نپزدازند. 
 
عضو انجمن بلاک‌چین ایران معتقد است، به دلیل وجود چنین موانعی، صنعت ماینینگ در مناطق آزاد و ویژه تجاری در حال گسترش است؛ این موضوع کشور را به خاطر معافیت‌های مالیاتی که در این مناطق اعمال می‌شود، از منابع درآمد مناسبی محروم می‌کند.
 
 
حالا سوال این است نزدیک به سه هفته درباره آلودگی و ارتباط آن با ماینینگ در کشور، مباحثی مطرح شده است. کدام قدرت و اراده سبب شده است که در تمام این مدت، موضوع مزارع بیت کوین چینی ها در ایران و بهره بردای آنها از برق ارزان قیمت داخلی از نظر افکار عمومی و ناظران پنهان بماند؟
 
به راستی « با دستمال کثیف نمی شود شیشه را پاک کرد». دستگاه قضایی به عنوان تنها نهادی که رد این قضیه از هرگونه اتهامی مبرا است باید به این فاجعه ضربتی ورود پیدا کند چرا که بدون شک افراد ذی صلاح در این قضیه یا ناپاک هستند یا نادان! که در هر صورت باید پاسخگوی صدها نفری باشند که در این مدت جان خود را بر اثر آلودگی هوا از دست داده اند.
 
 
دوشنبه 29 دی 1399  11:13 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها