0

رفتار با کودک ۹ ساله و نکاتی برای رفتار با فرزند دختر و پسر در ۹ سالگی

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

رفتار با کودک ۹ ساله و نکاتی برای رفتار با فرزند دختر و پسر در ۹ سالگی

 

نحوه رفتار با کودک ۹ ساله می تواند اطلاعات روانشناسی مهمی را درباره تربیت این دسته از افراد در اختیار والدین قرار دهد این دسته از کودکان سن بلوغ را تجربه می کنند و ممکن است چالش های متعددی را در زندگی تجربه کنند که باید به آن ها توجه شود این دسته از کودکان استقلال بیشتری را تجربه می کنند می توانند تصمیم گیری های مهمی را در زندگی خود داشته باشند.

۹ سالگی یکی از برهه های حساس برای کودکان است در این زمان اصول پرورشی و روانشناسی کودک می تواند به پرورش و رشد درست این دسته از کودکان کمک بیشتری کند اغلب روانشناسان این دسته از کودکان را در آستانه نوجوانی قرار می دهند آن ها با برخی از مسائل زندگی رو به رو هستند و مشکلات زیادی را می توانند در زندگی تجربه کنند بنابراین این دسته از کودکان دارای ثبات شخصیتی نیستند و ممکن است با تغییراتی در آن ها مواجه شوید. به لحاظ رشد شناختی این دسته از کودکان رشد قابل ملاحظه ای خواهند داشت آن ها می توانند عملیات ریاضی را انجام دهند و قوه ادراک در آن ها رشد خواهند کرد با توجه به اینکه این دوره دوره ای حساس است و کودک کم کم خود را پیدا می کنند والدین باید نحوه درست رفتار با کودک ۹ ساله را بدانند آگاهی آن ها باید در زمینه های مختلف رشدی افزایش پیدا کند به عنوان مثال: چگونه می توانیم رشد شناختی کودک را افزایش دهیم؟ چگونه می توانیم به کودک برای پی بردن به استعدادهای خود کمک کنیم؟ سوالاتی از این قبلی می تواند راه درستی را پیش روی والدین قرار دهد تا بتوانند سازماندهی بیشتری بر روی شیوه های تربیتی خود داشته باشند و کودکان خود را کنترل کنند.

نحوه رفتار با کودک ۹ ساله چگونه است؟

این کودکان دارای ویژگی های متعددی هستند انجام دادن مستقل کارها، پیوستن به گروه های اجتماعی، انجام فعالیت هایی که در آن استعداد دارند، رشد تخیل، رشد قوه عقل، رشد مهارت های زندگی در خانه و … از مهم ترین ویژگی های این دسته از کودکان می باشد. همانطور که بیان شد کودکان در سنین مختلف به ویژه در سن ۹ سالگی می توانند چالش های مختلفی را پشت سر بگذارند در این سن نیز یکی از چالش های کودکان قرار گرفتن در آستانه نوجوانی است برهه مهمی از زندگی که با چالش های مهمی همراه است و پایه ریزی شخصیت اصلی فرد در آینده از این سن آغاز می شود در این سن کودک سعی دارد تا آینده شغلی و تحصیلی خود را پیدا کند آرزوهایی که در سر دارد را می پروراند و کم کم به واقعیت های زندگی اجتماعی پی می برد. مطالعه روانشناسی کودک ۹ ساله می تواند اطلاعات بیسار مهمی را در اختیار والدین قرار دهد.

ویژگی های کودک 9 ساله

 

تربیت دختران نه ساله:

همانطور که می دانید نکات تربیتی در میان دختران و پسران در سنین مختلف می تواند متفاوت باشد بنابراین باید به یک دسته بندی جنسیتی بپردازیم و نکات تربیتی ویژه این سن را برای هر یک از گروه های جنسیتی به طور جداگانه مطرح کنیم. اما شباهت هایی نیز در میان این گوره های سنی وجود دارد از جمله اینکه هر دوی این گروه ها سن بلوغ را تجربه می کنند و هر یک با چالش هایی همراه هستند اما دختران ۹ ساله افرادی تخیلی هستند و سعی می کنند تا از زندگی رویایی خود در شال های گذشته عبور کنند آن ها اغلب واقع گرا هستند او بازی های خود را واقع بینانه تر انجام می دهد او در زمینه های فکری نیز رشد قابل ملاحظه ای داشته است و سرگرمی ها او نیز واقع بینانه تر است والدین در تربیت و رفتار با کودک ۹ ساله نقش بسیار مهم دارند و می توانند به او اعتماد به نفس بدهند و نقش پذیری بالایی را به او بدهند.

رفتار با کودک 9 ساله

دخترن در این سن نقش پذیری های مادرانه را انجام می دهند و از نظر فکری و ذهنی به تکامل می رسند بلوغ اجتماعی و فکری و انسانی از دیگر تحولات این سن می باشد او در این سن می تواند درباره مسائل مختلفی به تحلیل بپردازد و تصمیم گیری کند او اشتباهات خود را می پذیرد و به احساس محبت بیشتری نیاز دارد روحیه این دختران حمایتگر است و می توانند حمایتی  از والدین دریافت کنند و از دیگران نیز حمایت کنند.

تربیت پسران ۹ ساله:

پسرانی که در سن ۹ سالگی قرار دارند اغلب با چالش های متعددی با والدین خود مواجه می شوند او به استقلال دست می یابد و دوست دارد تا آزادی های شخصی خود را داشته باشد به همین دلیل کنترل این دسته از پسران کمی سخت تر است و نیاز به صبوری بیشتری دارد. نقش پدر و مادر در رفتار با کودک ۹ ساله این است که باید به آن ها بیاموزند که او در تمامی مراحل زندگی به کمک های والدین نیازمند است و کمک خواستن از والدین در هر سنی کار بدی نیست. او باید به تجربه های والدین پی ببرد و به راحتی این موضوع را بپذیرد آن ها باید به کودکان خود اجازه دهند تا به تصمیم گیری بپردازد این کار باید در قالب کمک های والدین صورت بگیرد.

 

والدین در رابطه با تربیت پسر ۹ ساله خود باید بدانند که او نیاز به استقلال دارد و باید این امکان را برای او فراهم نمایند این دسته از کودکان نیاز دارند تا در جامعه حضور پیدا و فعالیت هایی که به آن ها علاقه دارند را انجام بدهند دور شدن از اجتماع می تواند برای این دسته از کودکان ناسازگاری زیادی ایجاد کند. آن ها با حضور در جامعه می توانند از نزدیک مسائل اجتماعی را درک کنند و با مشکلات زندگی دست و پنجه نرم کنند در این میان والدین باید از دور کودکان خود را حمایت کنند از سویی حمایت بی حد والدین موجب می شود تا کودکان دچار وابستگی های شدید شوند بنابراین والدین باید اجازه دهند تا فرزندشان برخی از مشکلات را خودش تجربه کند و خودش به حل آن ها بپردازد.

رفتار با پسر 9 ساله

نکات تربیتی و راه های رفتار با کودک ۹ ساله نشان می دهد که شما می تواند در همه سنین تغییر داشته باشید و تغییر کردن کار سختی برای انسان نیست در این سنین والدین می توانند مهم ترین مفاهیم اخلاقی را به فرزندان خود متقل کنند از سویی تقلید کودکان در این سن از والدین بسیار مشهود است و والدین باید توجه بیشتر بر روی رفتارهای خود در محیط خانه و بیرون داشته باشند. رفتارهایی همچون دو رویی و دروغگویی که والدین کمتر نسبت به آن توجه دارند موجب می شود تا کودکان از این رفتارها تقلید کنند بنابراین والدین باید توجه بیشتر روی این رفتارها دشته باشند. نکات تربیتی کودکان  دختر و پسر می تواند در پرورش اصولی فرزندان بسیار مهم باشد.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

چهارشنبه 24 دی 1399  5:50 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها