0

سبك زندگی اسلامی ایرانی را با عمل باید ترویج كرد

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

سبك زندگی اسلامی ایرانی را با عمل باید ترویج كرد

 

سبك زندگی اسلامی ایرانی را با  عمل باید ترویج كرد

تهران-ایرنا- استاد حوزه و دانشگاه و عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور گفت: باید دیگران را با عمل صالح و رفتار شایسته به سمت سبك زندگی اسلامی ایرانی فرا بخوانیم.

حجت الاسلام والمسلمین سعید بهمنی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار كرد: ما باید با تعامل نیكو با دیگران و حتی بدون اینكه سخن بگوئیم مردم را جذب كنیم تا آنها با نگاه به ما و با زیر نظر گرفتن ما سبك زندگی اسلامی را بیاموزند.
وی افزود: راهكارهای گسترش سبك زندگی اسلامی ایرانی در دو ساحت قابل توجه است ، یكی در كسی كه می خواهد سبك زندگی او زندگی اسلامی ایرانی باشد.
وی گفت: به اعتقاد من كسی كه می خواهد سبك زندگی اش را اسلامی ایرانی بكند باید شاكله او اسلامی ایرانی بشود.
حجت الاسلام والمسلمین بهمنی ادامه داد: سبك زندگی پیش از آنكه نمودهای عینی پیدا كند و در رفتار فرد منعكس شود باید در قلب و نیت رخ بدهد ، این نیت در معارف ما به عنوان شاكله نام برده شده است.
وی با اشاره به اینكه شاكله به معنی شكل دهنده است ،با طرح این پرسش كه چرا به نیت، شكل دهنده می گویند ؟ گفت: برای اینكه تا كسی نیت نكند عملی انجام نمی دهد.
عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: كسی كه می خواهد سبك زندگی اش اسلامی بشود باید نیت بكند كه زندگی اش اسلامی بشود. در دعای مكارم الاخلاق است كه : خدایا با لطف خودت به نیت من بركت عنایت فرما.
حجت الاسلام و المسلمین بهمنی یادآور شد: اما واقعیت این است كه نیت بذر عمل است و تا بذری كاشته نشود برداشتی نخواهد بود و درست است كه بذر از آنجهت كه بذر است چیزی نیست ، اما استعداد این را دارد كه یك درخت تناور بشود یا یك زرع مفیدی را به ما بدهد.
وی تصریح كرد: اگر كسی عازم به این است كه سبك زندگی اش را ایرانی اسلامی كند نقطه عزیمت و سكوی پرتابش نیت هایش است. از درون نیت می كند از برون عاطفه اش ، رفتارش و سلوكش مطابق باطن اش خواهد شد.
وی ساحت دوم گسترش سبك زندگی ایرانی اسلامی را كسانی دانست كه می خواهند این سبك را گسترش دهند باید بدانند كه همه بار انتقال معرفت با زبان نیست ، زبان نقش فوق العاده ای دارد ، اما زمانی زبان موثر است كه با عمل همراه بشود.
حجت الاسلام بهمنی تاكید كرد: باید دیگران را با عمل صالح به سمت سبك زندگی اسلامی فرا بخوانیم حتی بدون اینكه سخن بگوئیم ، با تعامل نیكو با دیگران ، آنها با نگاه به ما و با زیر نظر گرفتن ما زندگی اسلامی را بیاموزند .
وی خاطرنشان كرد: مبلغ اسلامی باید با عمل خودش معارف را منتقل بكند ، چون آنهایی كه به نام مبلغان و دانش آموختگان دین شناخته می شوند چه بخواهند و چه نخواهند زیر نظر هستند. لازم نیست سخن بگویند ، همینكه رفتارشان اصلاح بشود خود بخود انتقال اتفاق می افتد.
بهمنی درباره شعار بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم یعنی ، ' قرآن ، اخلاق ، زندگی ' گفت: حقیقت این است كه پیامبر اسلام فلسفه بعثت خودشان را تتمیم اخلاق اعلام كرده اند ، آنقدر اخلاق در پیشبرد دین نافذ است كه چیز دیگری نافذ نیست.
وی افزود: ما اگر بخواهیم دین و یا حتی مذهب مان پیش برود ، باید بدانیم كه این كار با اخلاق نیكو پیش می رود.
وی تاكید كرد: آنهایی را كه ما باید برایشان درشتی كنیم فقط و فقط مستكبران هستند آن هم در حالت خاصی ، اما ما با عموم انسان ها اخلاق نیكو و روابط انسانی و حتی دوستانه ( دوستانه به این معنی نیست كه ما رازهای خودمان را با آنها در میان بگذاریم) رفتار می كنیم .
حجت الاسلام والمسلمین بهمنی ادامه داد : رسم دوستی غیر از این است كه شما الزاما كسی را دوست داشته باشید ؛ نه ، ما نوع انسان ها را دوست داریم.
فراهنگ**1540**1823
خبرنگار: حمید بحرینیان* انتشار: طاهره نبی اللهی
دوشنبه 22 دی 1399  12:54 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها