0

شهر گلگیر

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

شهر گلگیر

 

شهرگُل‌گیر در شهرستان مسجدسلیمان دراستان خوزستان واقع در کشور ایران می‌باشد. این شهر بنا به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد ماده ۱۳ قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب سال ۱۳۶۲مرکز بخش روستای گلگیر به شهر تبدیل و به عنوان شهر گلگیر نام گذاری می‌شود.از دید جغرافیایی در درازای جغرافیایی ۴۹٫۲۸۵۶ خاوری و پهنای جغرافیایی ۳۱٫۹۶۴۷ گسترده شده‌است. میانگین دمای سالانه ۶ درجه زمستان و ۴۵ درجه تابستان می‌باشد.گلگیر در دامنه کوه آسماری قرار دارد که در شمال مسجد سلیمان واقع شده‌است.

شهر گلگیر

 

وجه تسمیه

در مورد وجه تسمیه گلگیر، سیدمحمدعلی امام آن را “گورگیر” نامیده و معتقد است که در اصل نام و لقب اشخاصی چند بوده است. برای مثال “گورگیر” دیلمی را نام برده است که از امرای دربار دیالمه بود و در سال ۳۳۶ هجری قمری بر معزالدوله دیلمی یاغی شد و اسیر گردید. در محل “شاه نشین” واقع در شرق گورگیر و در دامنه جنوب غربی کوه آسماری و شمال “سرتیوک” آثاری از دوران دیلمیان هم اکنون وجود دارد که تاکنون حفاری نگردیده، این شواهد فرضیه سید محمدعلی امام را تائید می نماید.

در تیرماه ۱۳۹۸ زمین‌لرزه‌ای با ۵٫۷ ریشتر شهرستان مسجدسلیمان را لرزاند و بر اثر آن در نقاط مختلفی از مسجدسلیمان و بخش گل‌گیر برخی از دیوارهای منازل قدیمی و فرسوده فرو ریخت و دیوارهای بعضی از منازل ترک برداشت.اثر فرهنگی تاریخی فرودگاه مسجدسلیمان در دهستان تمبی گلگیر به شماره ۳۲۰۴۵ در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده‌است.
شهر گلگیر علیرغم اینکه دارای حدود ۵۰۰ خانوار و جمعیتی بالغ بر۲۵۰۰ نفر است اما فاقد حتی یک شعبه بانک وسایر ادارات دولتی است , .مردم گلگیر برای انجام امور اداری و بانکی و حتی برای دریافت یارانه ماهیانه خود مجبور به پرداخت هزینه ای برای سفر به شهرستان های اطراف از جمله مسجدسلیمان هستند.

نبود مراکز و مجتمع های فرهنگی ,ورزشی و تفریحی مشکل مضاعفی بر محرومیت های گلگیر است .گلگیر تنها یک مسجد قدیمی با ساختمانی بسیار کوچک دارد که خیلی مواقع جوابگوی جمعیت گلگیر در مناسبت های مهم نیست.در بحث زیر ساخت های ورزشی هم شهر گلگیر اوضاع مناسبی ندارد, این شهر در حال حاضر فاقد هرگونه امکانات و زیر ساخت های اولیه ورزشی و تفریحی برای شهروندان و جوانان است.

شهر گلگیر

وجود کارخانه عظیمی همچون سیمان کارون که یکی از بزرگترین تولید کنندگان و صادر کنندگان سیمان کشور است در شهر گلگیر می توانست موجب تحول عظیمی در این منطقه شود اما متاسفانه برخلاف آنچه که انتظار می رفت این کارخانه تبدیل به یک تهدید زیست محیطی برای شهروندان گلگیر و محیط زیست منطقه آسماری شده و به مرور زمان طبیعت بکر منطقه آسماری را به یک منطقه غیر قابل سکونت تبدیل خواهد کرد. خروج دودهای سمی از دودکش های کارخانه سیمان بدلیل عدم استفاده از فیلترهای استاندارد به حدی مشکل ساز شد که همین چند ماه پیش مردم گلگیر با نوشتن طوماری خواستار تعطیلی این کارخانه شدند تا حداقل سلامتی شان در خطر نباشد.

شهر گلگیر

طبیعت زیبای گلگیر در فصل بهار و زمستان , جاری بودن چشمه های آب گوگرد که خاصیت درمانی دارند و در آینده ای نزدیک افتتاح مجتمع آب درمانی در شهر گلگیر این شهر را به یک منطقه گردشگری تبدیل خواهد کرد . ورود گردشگر به این منطقه برابر است با نیاز به افزایش خدمات رفاهی برای گردشگران اما شهر گلگیر حتی از داشتن یک نانوایی هم بی بهره است .

چندین بار برای بازگشایی یک نانوایی در شهر گلگیر اقدام کرده اند اما پاسخ متولیان تامین آرد نانوایی این بوده که در صورت بازگشایی نانوایی در شهر گلگیر سهمیه آردی که به مردم تعلق می گیرد قطع خواهد شد.

در شهر گلگیر تقریبا همه مردم نان مورد نیازشان را خودشان پخت می کنند و از نان محلی استفاده می کنند لذا نیازمند دریافت سهمیه آرد هستند و از طرفی هم با توجه به توریستی بودن شهر گلگیر این منطقه نیازمند داشتن حداقل یک نانوایی است که انتظار می رود در این خصوص با مردم منطقه همکاری شود .

چندین حلقه چاه در شهر گلگیر برای تامین آب کشاورزی حفر شده و اخیرا خبرهایی مبنی بر اینکه طرحی برای انتقال آب از سرچشمه های گلگیر به روستاها و مناطق اطراف به گوش می رسد.این طرح ها که بدون هیچ مطالعه و کار کارشناسی صورت می گیرد باعث می شود که در آینده شهر گلگیر تبدیل به یک منطقه خشک و غیر قابل سکونت شود.گلگیر اکنون نه روستا است و نه شهر بلکه منطقه ای بدون امکانات است که مردمانش ناچارند برای بهره مندی از حداقل امکانات شهری راهی مسجدسلیمان و دیگر شهرها شوند .

دشت گل‌گیر

دشت گل‌گیر از مناطق گردشی پیرامون مسجدسلیمان است که در ۳۸ کیلومتری شمال شرقی این شهر واقع شده‌است این دشت در فصل بهار گل و سرسبزی زیادی دارد. گلگیر همچنین چشمه آب گوگردی دارد که آب آن به صورت خودجوش از زمین می‌جوشد و در زمستان و پاییز آب آن گرم است و در تابستان و بهار آب آن خنک است، گوگرد موجود در آب این چشمه را دارای خواص درمانی می‌دانند.

شهر گلگیر

تپه گل گیر

در ضلع جنوبی روستای گلگیر تپه ای از خاک قد برافراشته شده است. قطر این تپه حدود ۲۲۰ متر و ارتفاع آن یک صدمتر است.سطح این تپه که محلی ها به آن تل می گویند پوشیده از تکه های سفال به رنگ های گوناگون است، سفال های ضلع غربی آن تپه به نقش حیوانات، گیاهان و بعضا پرندگان زینت داده شده است. می گویند با در نظر گرفتن نقش سفالها شاید بتوان تاریخ این تپه را به هزاره دوم و سوم پیش از میلاد تخمین زد. این تپه تاکنون حفاری نگردیده و تاریخ قطعی آن مشخص نیست.لذا نیاز به کاوش باستان شناسی دارد.

چشمه های درمانی باید ساماندهی شود

در ضلع شمالی و انتهای بریدگی کوه آسماری چشمه های آب گرمی جاری است که برای درمان بیماری های پوستی به خصوص “گری” موثر است. تاکنون عده ای از مردم به صورت سنتی با حضور در این چشمه ها سعی کرده اند که از اثرات طبی آن بهره بگیرند اما دولت تصمیم گرفته تا با ساخت سالن شرایط را بهبود بدهد که با تکمیل نشدن بنای ساختمان، پروژه تاکنون به نتیجه نرسیده است.

 

شهر گلگیر

           

یک شنبه 21 دی 1399  1:23 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها