0

درمان افسردگی پس از زایمان، رهایی از حس‌های بد

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

درمان افسردگی پس از زایمان، رهایی از حس‌های بد

درست است که احساس بدخلقی یا خستگی بعد از بچه‌دار شدن طبیعی است، اما افسردگی پس از زایمان، علائم شدیدتری دارد و می‌تواند در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند، بنابراین لازم است به فکر درمان افسردگی پس از زایمان باشید.

 

 

اگر تجربه زایمان داشته باشید، با حالت‌های پس از زایمان آشنایید؛ حس‌هایی عجیب و توامان با شادی و نگرانی. به خاطر داشتن یک نوزاد شادید، اما از طرفی نمی‌دانید چطور باید مراقب این مهمان نورس باشید. نه ماه بارداری، خسته‌تان کرده، دردهای پس از زایمان امانتان را بریده و شاید خیلی چیزهایی که فقط مختص خودتان باشد. 

فقط شما نیستید که این حس‌ها را دارید. حدود 80 درصد مادران یک یا دو هفته پس از زایمان این دچار این حس‌ها هستند. کاملا طبیعی است و معمولا در عرض چند هفته رنگ می‌بازد.

گاهی هم پیش می‌آید که مادران دچار افسردگی می‌شوند. افسردگی پس از زایمان بسیار قدرتمندتر است و ماندگاری بیشتری دارد. 

حدود پانصد درصد از مادرهایی که برای اولین بار زایمان کرده‌اند، دچار این مشکلات می‌شوند. تغییرات شدید روحی، خستگی و احساس ناامیدی را تجربه می‌کنند که می‌تواند مراقبت از کودک یا حتی خودشان را با دشواری مواجه کند. 

نکته مهم این است که نباید به سادگی از کنار افسردگی پس از زایمان گذشت. این یک اختلال جدی است که می‌توان با درمان بر آن غلبه کرد.
 

علائم افسردگی پس از زایمان

درست است که احساس بدخلقی یا خستگی بعد از بچه‌دار شدن طبیعی است، اما افسردگی پس از زایمان، علائم شدیدتری دارد و می‌تواند در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند. 

علائم افسردگی پس از زایمان ممکن است چند هفته پس از زایمان شروع شود، اما گاهی تا چند ماه پس از زایمان نیز خودش را نشان نمی‌دهد. گاهی این علائم یک یا دو روز کم می‌شوند، اما دوباره بازمی‌گردند. بدون درمان مناسب حتی ممکن است افسردگی پس از زایمان بدتر شود.

علائم افسردگی پس از زایمان در افراد، مختلف و حتی روز به روز متفاوت است. اگر دچار افسردگی پس از زایمان هستید، به احتمال زیاد با این موارد آشنایید:

 • غمگینید، بسیار گریه می‌کنید و حتی دلیل آن را نمی‌دانید.
 • خسته‌اید و نمی‌توانید بخوابید.
 • خیلی زیاد می‌خوابید.
 • یا نمی‌توانید غذا خوردن را کنار بگذارید، یا به غذا خوردن علاقه ندارید.
 • دردها یا بیماری‌های مختلف غیرقابل توجیهی دارید.
 • تحریک‌پذیر، مضطرب یا عصبانی هستید و دلیل آن را نمی‌دانید.
 • حالات شما به طور ناگهانی و بدون هشدار تغییر می‌کند.
 • احساس می‌کنید از کنترل خارج شده‌اید.
 • در به خاطر سپردن موارد مشکل دارید.
 • نمی‌توانید تمرکز کنید یا تصمیمات ساده بگیرید.
 • به چیزهایی که قبلا از آنها لذت می بردید، علاقه‌ای ندارید.
 • احساس می‌کنید از کودک خود جدا هستید و اینکه نمی‌توانید شاد باشید، باعث تعجب شما می‌شود.
 • همه چیز برایتان طاقت‌فرسا و ناامیدکننده است.
 • احساس بی‌ارزشی و گناه دارید.
 • حس می‌کنید نمی‌توانید به دیگران نزدیک شوید چون آنها فکر می‌کنند مادر بدی هستید.
 • می‌خواهید از دست همه فرار کنید.
 • افکاری در مورد صدمه زدن به خود یا کودکتان دارید.


درمان افسردگی پس از زایمان، رهایی از حس‌های بد

درمان افسردگی پس از زایمان

اگر علائمی را که به آنها اشاره کردیم، دارید بهتر است هر چه سریع‌تر با یک روانشناس تماس بگیرید. روانشناس یا برایتان دارو تجویز می‌کند، یا اینکه جلسات مشاوره ترتیب می‌دهد. در این جلسات، تمرین‌های خودمراقبتی را هم یاد می‌گیرید.

تجویز دارو

داروهای ضد افسردگی تاثیر مستقیمی روی مغز دارند. این داروها مواد شیمیایی تنظیم‌کننده خلق و خو را تغییر می‌دهند. اما این نکته را بدانید که داروهای ضد افسردگی، سریع عمل نمی‌کنند. ممکن است چندین هفته پس از مصرف دارو متوجه روند بهبود خود شوید. 

برخی از افراد هنگام مصرف داروهای ضد افسردگی دچار عوارض جانبی می‌شوند که شامل خستگی، کاهش میل جنسی و سرگیجه است. اگر اینطور به نظرتان می‌رسد که عوارض جانبی، حال شما را بدتر کرده، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در زمان شیردهی، مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی بی‌خطر است، اما در صورت تجویز هر گونه داروی ضد افسردگی، به پزشکتان اطلاع دهید که در حال شیردهی هستید.

اگر سطح استروژن شما کم باشد، پزشک ممکن است هورمون‌درمانی را توصیه کند.

معمولا نیاز است داروهای ضد افسردگی را به مدت شش ماه مصرف کنید. درباره مدت مصرف داروها با پزشکتان مشورت کنید. لازم است دوره درمانتان را کامل کنید، در غیر اینصورت امکان بازگشت افسردگی وجود دارد. 

عوارض داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی ممکن است این عوارض را به همراه داشته باشند:

احساس بیماری

تاری دید

خشکی دهان

یبوست

سرگیجه

لرز

جلسات مشاوره

جلسات مشاوره می‌تواند به شما کمک کند تا افکار مخرب را درک کنید و راهکارهایی برای مقابله با آنها بیابید.

خودمراقبتی

این قسمت از درمان ممکن است کمی دشوارتر از آنچه به نظر می رسد، باشد. 

خودمراقبتی به این معنا است که نباید برای پذیرفتن مسئولیت‌های بیشتر تلاش کنید. می‌توانید مسئولیت‌های اضافه را به اطرافیانتان بسپارید. آنها از اینکه بتوانند به شما کمک کنند، خوشحال می‌شوند.

الکل عاملی برای افسردگی است، بنابراین از آن دوری کنید. در عوض، یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.
 

افسردگی شدید پس از زایمان

اگر افسردگی شما باعث شود که به خودتان یا کودتان صدمه بزنید، ممکن است داروهای قوی‌تری برای شما تجویز شود، یا حتی پزشک تصمیم بگیرد که شما را در بیمارستان بستری کند. در مدت بستری بودن شما، خانواده یا همسرتان می‌توانند از نوزاد مراقبت کنند. 


 

ورزش و درمان افسردگی پس از زایمان

ورزش می‌تواند به بالا بردن روحیه شما کمک کند. پس از اینکه مشکلات جسمی زایمان برطرف شد، سعی کنید هر روز کمی ورزش کنید. یک مطالعه نشان داده است که ورزش شدید پس از بهبودی از زایمان، با افزایش احساس خوب بودن ارتباط مستقیم دارد. می‌توانید با پزشک خود درباره ورزش‌های پس از زایمان مشورت کنید یا برخی از این ورزش‌ها را در فضای مجازی بیابید.

ورزش می‌تواند حتی فقط یک پیاده‌روی کوتاه در اطراف محل زندگیتان باشد. خوب است یوگا و مدیتیشن را هم امتحان کنید.

افسردگی پس از زایمان، پرسش

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سلام من پس از زایمان که ۴ سال پیش رخ داده ابتدا دچار افسردگی و به موازاتش پرخاشگری شدم که تاکنون ادامه دارد. فکر می کردم به مرور رفع میشه، اما نشده و خصوصا یک هفته قبل از خونریزی ماهانه و یک هفته بعد از اتمامش درگیرم. چه کنم؟

پاسخ دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:

دوست عزیز به نظر دچار افسردگی هستید. باید برای دارو به روانپزشک مراجعه کنید.

زندگی با افسردگی پس از زایمان

این راهکارها به شما کمک می‌کند تا در عرض شش ماه احساس بهتری داشته باشید، هر چند ممکن است دوره درمان افسردگی پس از زایمان، بیشتر طول بکشد. تغذیه خوبی داشته باشید. به اندازه کافی استراحت کنید و برای خودتان سرگرمی‌های مفرح بیابید.

خوب است از پزشکتان بخواهید تا شما را به یک گروه پشتیبانی معرفی کند. در این گروه با افرادی آشنا می‌شوید که افسردگی از زایمان را تجربه کرده‌اند، بنابراین بهتر شما را درک می‌کنند. می‌توانید از تجربیات آنها بهره بگیرید. برای خودتان وقت بگذارید، کارهایی را که دوست دارید، لیست کنید و به انجام آنها بپردازید. سلامتی روحی‌تان را جدی بگیرید و از مراجعه به روانشناس نهراسید. در دنیای امروز و در کشورهای پیشرفته، مراجعه به روان‌درمانگر یک روند کاملا عادی و حتی اجباری است. 

 

یک شنبه 21 دی 1399  12:54 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها