0

میرجاوه معبری به شبه قاره هند است

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

میرجاوه معبری به شبه قاره هند است

 

با توجه به رویکرد وزارت میراث فرهنگی به اجرا و افتتاح طرحها به صورت خطی و مسیری که دارای ویژگی های توسعه گردشگری از جمله آثار و بناهای تاریخی هستند، به نظر می رسد سرمایه گذاری در استان سیستان و بلوچستان و مناطق آزاد تجاری که به کریدورهای بین المللی متصل می شوند، جز طرحهای اولویت دار قرار خواهند گرفت.

مونسان در سفر هفته گذشه به استان قزوین در دیدار با فعالان حوزه گردشگری این استان گفت:«راه آهن شمال به جنوب کشور با محور 1400 کیلومتری، کاروانسراهای کشور و محور اورامانات در غرب کشور از جمله آثاری هستند که در انتظار ثبت جهانی قرار دارد، رویکرد وزارتخانه این است که طرحها را به صورت خطی و مسیری ثبت کند تا از این طریق بتواند بناهای بیشتری را ثبت جهانی کند، مسیرهایی انتخاب می شوند که چند بنای مهم در آن قرار داشته باشد.»

قدیمی ترین خط آهن و معبری به شبه قاره هند که در میرجاوه است
 
پنج شنبه 18 دی 1399  7:43 PM
تشکرات از این پست
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:میرجاوه معبری به شبه قاره هند است

شهرستان میرجاوه | جنوبی ترین شهر ایران که با پاکستان هم مرز است

 

یکی از زیباترین شهرهای شرقی استان سیستان و بلوچستان شهر میرجاوه است که 350 کیلومتر با پاکستان مرز مشترک دارد. شهرستان میرجاوه در سیستان و بلوچستان از جنوب شرق، شرق و شمال شرق با کشور پاکستان و از غرب و شمال با شهرستان زاهدان و از جنوب غرب و جنوب با شهرستان خاش هم مرز است. شهرستان میرجاوه با داشتن 6000 کیلومترمربع وسعت در استان پهناور سیستان و بلوچستان می درخشد و دارای سه بخش لادیز، ریگ ملک و مرکزی است. شهر میرجاوه از از هفت دهستان تشکیل شده که دهستان حومه و انده در بخش مرکزی، سه دهستان لادیز، جون آباد، تمین در بخش لادیز و ریگ ملک و تهاب در بخش ریگ ملک واقع شده اند. این شهر یکی از زیباترین شهرهای سرزمین ایران است که کمی ناشناخته و مظلوم واقع شده، اما دنیایی از مهربانی و فرهنگ و آداب و رسوم رنگارنگ در آن به چشم می خورد. پس در ادامه با ما در مجله گردشگری همگردی همراه باشید برای سفری هیجان انگیز به شهرستان میرجاوه در سیستان و بلوچستان...

شهرستان میرجاوه

 

معرفی جاذبه های تاریخی شهرستان میرجاوه

ایستگاه راه آهن

شهر میرجاوه از شهرهای سوق الجیشی استان و کشور است که دروازه ی ورود شبه قاره و پاکستان به ایران و اروپا محسوب می شود. در اواخر قاجار و اوایل پهلوی این منطقه تحت سیطره نیروهای انگلیسی بود و برای انتقال نیرو و تجهیزات و دسترسی آسان بین این مناطق اقدام به احداث خط آهن کویته- میرجاوه، زاهدان نمودند این بنا در خیابان فرخی سیستانی و رو به روی ایستگاه راه آهن جدید در بافت قدیمی شهر واقع شده است که در سال 1385 به شماره 16437 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

ساختمان شهربانی سابق

این بنا در اواخر قاجار و اوایل پهلوی در شهرستان میرجاوه در سیستان و بلوچستان، خیابان فرخی سیستانی رو به روی ایستگاه راه آهن توسط قوای انگلیسی احداث گردیده، که عمده مصالح آن سنگ آجر و گچ می باشد تا سال 1354 دارای استفاده نظامی اداری بوده و در سال 1376 به شماره ثبت 2577 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.

ساختمان شهربانی سابق

 

معماری صخره ای تمین

در مجاورت روستای تمین در 56 کیلومتری جنوب غرب شهر میرجاوه قرار دارد. روستای تمین یکی از روستاهای دارای معماری صخره ای است که همانند دیگر شواهد معماری صخره ای کشور نظیر میمند و کندوان جزو معماری دستکند به شمار می آید. معماری روستای تمین شامل مجموعه ای از فضاهای معماری منفرد است که در دل کوه حفر گردیده است. این فضاها کروی و بیضی شکل اند که برخی به فضاهای جانبی منتهی می شوند. از این فضاها به عنوان محل سکونت، انبار مواد غذایی یا محل نگهداری دام استفاده می شده است.

معماری صخره ای تمین

 

قبرستان هفتاد ملا

یکی از جاذبه های بسیار زیبا و منحصر به فرد شهرستان میرجاوه، قبرستان هفتاد ملا که در 63 کیلومتری شهرستان میرجاوه بخش لادیز روستای روپس قرار گرفته است و بیش از 500 مترمربع وسعت دارد. به شکل کمانی در سینه کوه واقع شده است و به همین علت از گزند باد و باران در امان است. قدمت این اثر به دوران اسلامی بر می گردد که نوع معماری آن از زیگورات ها الهام گرفته است. در سال 1380 به شماره 3826 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

قبرستان هفتاد ملا

 

معرفی جاذبه های طبیعی شهرستان میرجاوه

غار لادیز

در فاصله 100 کیلومتری شهرستان زاهدان و در 10 کیلومتری شهرستان میرجاوه قرار دارد. این منطقه دارای آبشار و چشم اندازهای زیبا با پوشش گیاهی غالب گز می باشد. در حال حاضر باتوجه به کیفیت خوب و بالای آب غار لادیز، مورد استفاده شرب کشاورزی اهالی و ساکنین لادیز و میرجاوه می باشد.

غار لادیز

 

روستای تمین

واقع در 65 کیلومتری جنوب غربی شهر میرجاوه، یکی از مناطق بسیار زیبا در قسمت شمالی قله تفتان می باشد. میوه های مختلفی در این روستا به عمل می آید از جمله انجیر، زردآلو، سیب، انگور و توت، عمده کار مردم روستا کشاورزی و دامپروری می باشد. این روستا به دو قسمت تمین پایین و تمین بالا تقسیم می شود.

روستای تمین

 

چشمه حضرت موسی (ع) تمین

این چشمه در روستای تمین در 65 کیلومتری شهرستان میرجاوه بخش لادیز واقع شده است. تنها منبع تامین آب شرب و کشاورزی اهالی روستا می باشد که در فصل تابستان خنک و در زمستان گرم است. طبق باور مردم هنگامی که حضرت موسی (ع) عصای خود را به کوه زد و از دل کوه چشمه ای جوشید که تاکنون جاری و روان می باشد.

چشمه حضرت موسی (ع) تمین
پنج شنبه 18 دی 1399  7:44 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها