0

شهر گلسار

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

شهر گلسار

شهر گلسار ،شهری است از توابع بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ که در استان البرز واقع شده است .این شهر پیش از این سیف‌آباد نام داشت. این شهر از ادغام روستاهای سیف آباد ، پل کردان و سید محله ایجاد شده‌است.گلسار در سال ۱۳۹۵ دارای ۱۳٬۷۴۵ نفر جمعیت و ۴۱۰۳ خانوار بوده و جز مناطق صنعتی بخش مرکزی می باشد. شرکت‌های ماموت، تک ماکارون، اجاق گاز پادیسان و گارنیت در این شهر قرار دارد.

شهر گلسار

قدمت شهر گلسار

چنانچه می دانیم پیدایش شهرها در جهان و ایران منوط به شرایط خاص بوده است که یکی از دلایل پیدایش شهرها وجود جاده و سیستم حمل و نقل است به این صورت و چنانچه می دانیم بسیاری ازشهرهای ایران در مسیر راههای اصلی قرار گرفته اند و دلیل وجودی پیدایش آن ها همین مسیر های اصلی بوده اند . ودر اصطلاح به شهرهای خطی معروف اند .

پیدایش شهر گلسار نیز اینگونه بوده است .شهر گلسار در گذشته ای تقریبا ۱۰۰ساله (آنگونه که از نقل قول اهالی بر می آید) در مسیر جاده قدیم کرج – قزوین قرار گرفته است که شامل دو روستای سیف آباد خالصه و پل کردان میشده است. وجود دشت های حاصلخیز و رودخانه کردان در مجاروت و نزدیکی به همین جاده اصلی موجب گردیید که عده ای از ساکنین روستاهای دامنه البرز به این محل نقل مکان کرده و در اراضی مستعد این محل به فعالیت کشاورزی و دامپروری و یا کار در کارخانجات مشغول شوند. رفته رفته بر جمعیت این دو محل افزوده گشت از سوی دیگر به دلیل احداث بزرگراه تهران – قزوین و همچنین وجود راه آهن تهران – تبریز به عنوان یکی از کلیدهای اصلی ایران موجب گردید شهر گلسار در مسیری قرار گیرد که در دید و گذر سایر هموطنانی که از این مسیر به شهر تهران و کرج که امروز مرکز استان البرز می باشد در رفت و آمد بوده اند قرار گیرد و نزدیکی شهر گلسار و تسهیل در رفت و آمد به پایتخت و مرکز استان و مزیت کاهش هزینه های حمل و نقل موجب گردید که در جوار شهر گلسار کارخانجات و شرکت های صنعتی احداث شوند و به دنبال آن موجب گردید که مهاجرین سایر شهرستانهای کشور بنابه مزیت اشتغال در این منطقه به شهر گلسار مهاجرت کرده و سکونت یابند و امروز به عنوان یکی از مهمترین اقشار شهر گلسار به حساب آیند. رشد جمعیت این دو روستا از یکسو و نیاز به خدمات شهری متناسب با این رشد جمعیت از سوی دیگر موجب گردید که در سال ۱۳۸۷ شهرداری شهر گلسار تاسیس گردد .

ویژگیهای شهر گلسار

محدوده و حریم شهر گلسار به مساحت ۱۹۰۰هکتار , دارای بافت جمعیتی متنوعی نیز می باشد واز این نظرتنوع فرهنگی یکی از نقاط غنی در استان البرز به شمار می آید.که اهالی این شهر را به طور کلی می توان به دو بخش تقسیم نمود. بخش اول این ساکنین از اهالی و روستاهای واقع در البرز مرکزی و بخش دیگر آن مهاجرینی هستند که از سایر شهرستانها و استان ها به این منطقه مهاجرت نموده اند.اهالی شهر گلسار غالبا در کارهایی مانند کشاورزی ,کار در کارخانجات شهرستان و یامشاغل آزاد مشغول به فعالیت هستند .

شهر گلسار از شهرهای ولایتمدار و دارای مردمانی انقلابی است که همواره در تمامی صحنه ها دوشادوش دیگر هموطنان حضوری پررنگ داشته اند ، موئید این سخن تقدیم ۴۹ شهید سرافراز و جانبازان و آزادگان و رزمندگان اسلام به انقلاب اسلامی است ،که وجود پر خیر و برکت این عزیزان و خانواده های معززشان موجب سربلندی و افتخار شهر گلسار گردیده است و بار مسئولیت را بر دوش خدتمتگزاران در شوراءاسلامی و شهرداری گلسار دوچندان میکند .

 

 

جمعه 12 دی 1399  7:28 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها