0

نقش مهم متخصص زنان در سلامتی خانم‌ها

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

نقش مهم متخصص زنان در سلامتی خانم‌ها

 
 
شاید برای شما جای سوال باشد که متخصص زنان چه نقش مهمی را در سلامت زنان دارد؟ در ادامه در رابطه با نقش مهم و اهمیت مراجعه به متخصص زنان برای شما ذکر خواهیم کرد.
 

متخصص زنان و زایمان نقش مهمی در سلامتی خانم‌ها دارد. خانم‌ها باید این نکته را در نظر داشته باشند که می‌بایست سلامتی خود را در اولویت قرار دهند. حتی در مواقعی که به ظاهر دچار هیچ مشکلی نیستند، باید برای پیشگیری یا تشخیص به موقع بیماری‌های مرتبط با اندام‌های جنسی به متخصص زنان مراجعه کنند.

وجود متخصصین زنان نقش مهمی در سلامت خانم‌ها دارد و می‌تواند از مشکلات بسیار جدی و بیماری‌های خطرناک جلوگیری کند. شاید برای شما جای سوال باشد که متخصص زنان چه نقش مهمی را در سلامت زنان دارد؟ در ادامه در رابطه با نقش مهم و اهمیت مراجعه به متخصص زنان برای شما ذکر خواهیم کرد.

با متخصص زنان بارداری بدون مشکلی را تجربه کنید

شاید خانم‌ها تصور کنند همین که تنها در بارداری تحت نظر متخصص زنان باشند کافی است و کاملا بارداری ایمنی خواهند داشت. اما، خوب است که بدانند قبل از بارداری، در واقع زمانی که تصمیم به بارداری دارند به متخصص زنان مراجعه کنند.


نقش مهم متخصص زنان در سلامتی خانم‌ها
در حقیقت باید قبل از باردار شدن شرایط خود را به‌طور کامل بررسی کنند تا مشکلی نداشته باشند و بارداری بدون مشکل و راحتی را تجربه کنند. به‌طور کلی زمانی که به مراقبت‌های طی بارداری توجه نشود ممکن است لحظات پر خطری هم برای مادر و هم برای جنین ایجاد شود. در این صورت کنترل و درمان توسط پزشک سخت‌تر خواهد شد.

زمانی که خانم‌ها قبل از بارداری یا طی بارداری تحت نظر متخصص زنان قرار گیرد، احتمال ایجاد نقص مادرزادی به شدت کاهش خواهد یافت. به گفته متخصصین، سن و وزن از عوامل خطرساز در بارداری هستند. در صورتی که هر یک از این موارد در حد نرمال و مناسبی نباشند، می‌تواند منجر به مشکلات بسیاری اعم از فشار خون در بارداری، دیابت در بارداری، سزارین و بسیاری از عارضه‌های دیگر شود.

اهمیت مراجعه خانم‌های جوان به متخصص زنان

انجمن متخصصین زنان در آمریکا توصیه می‌کنند که خانم‌ها باید از سن ۱۳ سالگی به‌طور منظم به متخصص زنان مراجعه کنند. این مراجعه زودهنگام باعث می‌شود که دختر خانم‌ها بتوانند ارتباط خوبی با متخصصین برقرار کنند و همچنین از بیماری‌های احتمالی خطرناک جلوگیری شود.

اولین ویزیت دختر خانم‌ها با توجه به سنی که دارند، در رابطه با موضوع بهداشت باروری مانند دوره‌های قاعدگی و فعالیت‌های جنسی است. همچنین متخصصین توصیه می‌کنند که خانم‌ها تست پاپ اسمیر را جهت غربالگری سرطان دهانه رحم آغاز کنند.

به‌طور کلی بهتر است هر زمان که فعالیت جنسی را آغاز می‌کنید، انجام این تست مهم را جهت جلوگیری از سرطان در نظر داشته باشید.

یکی از مهم‌ترین اقدامات متخصص زنان برداشتن رحم یا هیسترکتومی است.

نقش مهم متخصص زنان در سلامتی خانم‌ها
رفع مشکلات ناباروری به دست متخصص زنان

تا زمانی که سن عامل مهم ناباروری در خانم‌ها باشد متخصصین می‌توانند با راهکار‌های مختلفی این مشکل را در اغلب خانم‌ها برطرف کنند. توصیه متخصص زنان در خصوص باروری خانم‌ها به شرح زیر است:

خانم‌هایی که زیر ۳۰ سال هستند جهت بارداری، باید بدون هیچ پیشگیری تا یکسال تلاش خود را برای بارداری ادامه دهند، در واقع اگر طی ماه‌های ابتدایی موفق به بارداری نشده‌اید، دلیل بر نابارور بودن شما نیست. اگر بیش از یکسال است که تلاش برای بارداری انجام داده‌اید و بارداری نشده‌اید، به متخصص زنان مراجعه کنید.

دلایل ناباروری در اغلب مواقع یعنی در حدود ۸۰ درصد از مواقع با انجام آزمایش شناسایی می‌شود. آمار‌ها نشان می‌دهد که نیمی از دلایل ناباروری‌ها مربوط به آقایان است. در ۲۰ از مواردی که علت مشخص نیست پزشک متخصص زنان به متخصصین غدد یا فوق تخصص باروری ارجاع می‌دهد.

یائسگی را با متخصص زنان کنترل کنید

یائسگی برای هر خانمی ایجاد می‌شود، این دوره از زندگی دارای علائمی است که می‌تواند برای هر فردی متفاوت باشد. گاهی در برخی قاعدگی متوقف می‌شود یا گاهی وضعیت بدتر و شدیدتری را تجربه می‌کنند.

بسته به شرایط هر بیمار پزشک درمان مناسبی را برای او در نظر می‌گیرد. به‌طور مثال هورمون درمانی یکی از مواردی است که برای درمان علائم ناشی از یائسگی به کار برده می‌شود.

نقش مهم متخصص زنان در سلامتی خانم‌ها
با افزایش سن، اهمیت سلامت پستان نیز افزایش پیدا می‌کند

خانم‌ها باید به سلامت پستان خود اهمیت دهند، این امر ابتدا با مراجعه به متخصص زنان امکان پذیر است. در واقع به خانم‌ها توصیه می‌شود که از سن ۴۰ سالگی به بعد به‌طور منظم سونوگرافی و ماموگرافی را تحت نظر پزشک انجام دهند.

همچنین می‌توانید نحوه معاینه سینه را از پزشک یاد بگیرید تا در صورت مشاهده هرگونه علائم غیرطبیعی در سینه به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

جمعه 5 دی 1399  11:53 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها