0

لوچو؛ جلوه گاه قدرت خداوندی

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

لوچو؛ جلوه گاه قدرت خداوندی

 

لوچو؛ جلوه گاه قدرت خداوندی

زاهدان - ایرنا - «لوچو» منطقه ای زیبا و كوهستانی در جنوب شهر زاهدان با طبیعتی بكر، هوایی دلنشین و پاكیزه و سنگ های جذاب و دیدنی جلوگاهی از قدرت خداوندی و محیطی آماده برای كوه پیمایی در روزهای تعطیل است تا شهروندان ساعاتی را به دور از هوای آلوده شهری سپری كنند.

به گزارش ایرنا، كوهنوردی حس بسیار دلنشینی دارد حسی كه بعد از ساعت ها پیمایش و رسیدن به ارتفاع مورد نظر بدست می آید، با نگاهی بهت زده به سوسوی پرتوهای قرمز خورشید می نگری و ساعت ها می نشینی و با خود خلوت می كنی و از نغمه كبك های وحشی، جست و خیز بزهای كوهی و در اوج بودن خود لذت می بری، گاهی كه خنكای باد صبحگاهی بر چهره ات می نشیند می پنداری تازه متولد شده ای و از هر فكر و دغدغه ای دور می شوی، روزهای تابستان از آن روزهایی است كه دلت نمی خواهد حتی لحظه ای را از دست بدهی و از طبیعت استفاده نكنی، هوای مطبوع و گردش در دامنه كوه لذت زندگی با نشاطی را برای فرد به ارمغان می آورد.
فصل تابستان افراد بیشتری را كه به كوه و چشمه ها و بیشه های آن می كشاند و در این میان ارتفاعات لوچو زاهدان میعادگاه همیشگی كوهنوردان است، این مكان دیدنی از آن ارتفاعاتی است كه دلت می خواهد هر وقت زمان داشتی كوله پشتی را بر دوش انداخته و راهی آن محیط فره بخش شوی، بربامش بنشینی و نفسی تازه كنی، آنجا آدم هایی را می بینید كه گروه گروه به نیت كوهپیمایی و سلامتی جسم و روح به ارتفاعات می روند و دل و جان خود را جلا می دهند.
لوچو منطقه ای كوهستانی است كه حدود 25 كیلومتری ضلع جنوبی شهر زاهدان واقع شده، این منطقه به دلیل كوه هایی كه از جنس گرانیت دارد به لوچو یعنی عریان معروف است.
لوچو با ارتفاع حدود 2780 متری یكی از مرتفع ترین مناطق كوهستانی شهر زاهدان به حساب می آید منطقه ای كاملا بكر و دیدنی كه به ویژه در روزهای تعطیل شاهد حضور شمار زیادی از عاشقان طبیعت است و در واقع به جولانگاه ورزش دوستان و كوه پیمایان تبدیل و به بهشت كوهنوردان معروف شده است.
حضور ورزش دوستان و طبیعت گردان زاهدانی به صورت گروهی، خانوادگی یا جمع های دوستانه به ویژه صبح جمعه و سایر روزهای تعطیل بسیار دیدنی است.
محمد سارانی یكی از پیمایش گران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: صبح جمعه با اعضای خانواده به این منطقه آمده و با پیمایش به ارتفاعات كوه از این موهبت خداوندی نهایت لذت و استفاده را می بریم.
وی ادامه داد : حدودا 2 سال است كه به صورت مداوم به همراه دوستان و خانواده به این مكان می آییم.
سارانی بیان كرد: انرژی مثبتی كه این ورزش و كوه به فرد می دهد روحیه و توان او را چندین برابر تقویت می كند و برای افرادی كه با مشاغل استرس زا و سخت رو به رو هستند توصیه می شود حتما این ورزش و استفاده از هوای كوهستان را تجربه كنند.
فاطمه شهركی یكی دیگر از همنوردانی كه با آقای سارانی همراه بود نیز به خبرنگار ایرنا گفت: حدود ساعت پنج صبح از منزل حركت كرده و كمتر از 20 دقیقه به این مكان می رسیم و با پیمایش حدود 2 ساعته و صرف صبحانه در بالای كوه به پایین آمده و ساعاتی را از هوای دلنشین كوهستان استفاده كرده و با انرژی مضاعف به سمت خانه باز می گردیم.
وی از نبود زیرساخت مناسب در این مكان گلایه كرد و ادامه داد: نبود تابلو راهنمای مسیر، نامناسب بودن جاده، نبود سطل زباله و بوفه از جمله مشكلات و كمبودهای این فضای طبیعی و زیبا است كه امیدواریم با همكاری دستگاههای مختلف این مشكلات برطرف و زمینه برای حضور سایر شهروندان نیز فراهم شود.
سرپرست معاونت توسعه امور ورزش اداره كل ورزش و جوانان سیستان وبلوچستان درباره نبود زیرساخت های مناسب در این منطقه به خبرنگار ایرنا گفت: این منطقه از دو بخش مسكونی و گردشگری برخوردار است اما با توجه به وجود زمین های شخصی و در اختیار نبودن زمین مصوب شده به بخش ورزشی و گردشگری امكان انجام اقدامات زیربنایی وجود ندارد.
محسن درانی ادامه داد: نبود جاده مناسب و تابلوهای راهنما از جمله مشكلات و كمبودهای این منطقه است كه باید با همكاری سازمان های دست اندركار مانند راه و شهرسازی و فرمانداری ایجاد شود.
وی بیان كرد: اداره راه و شهرسازی كار همسان سازی جاده این منطقه را انجام داده اما ایجاد روكش آسفالت نیاز به همكاری فرمانداری دارد.
وی از ایجاد پایگاه هلال احمر در فاصله 200متری این محل را مورد تاكید قرار داد و گفت: ایجاد این پایگاه با هدف بهره مندی سریع تر در مواقع بحران و امداد و نجات و همچنین مركزی برای شناسایی و معرفی بهتر این منطقه به مردم در حال پیگیری و انجام است.
سرپرست معاونت توسعه امور ورزش اداره كل ورزش و جوانان استان از آمادگی این اداره و میراث فرهنگی درارتباط با برگزاری همایش هایی با محتوای فرهنگی، ورزشی، گردشگری در این منطقه خبر داد.
بخشدار مركزی شهرستان زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: منطقه لوچو یكی از مناطق بكر و دیدنی شهر زاهدان و دارای پتانسیل های بسیاری در زمینه گردشگری و سلامت است.
سعید آسوده از سرمایه گذاری بخش خصوصی برای ایجاد منطقه ویژه گردشگری و سلامت در منطقه لوچو خبر داد و اظهار داشت: مذاكرات و كارهای اولیه برای جذب سرمایه گذار در این منطقه انجام شده و در حال بررسی و واگذاری زمین به بخش سرمایه گذار هستیم و به زودی شاهد اجرایی شدن آن خواهیم بود
بخشدار مركزی زاهدان در مورد علت نبود زیر ساخت های این منطقه از جمله جاده دسترسی گفت: مذاكرات لازم در زمینه ایجاد زیرساخت های این منطقه با معاون هماهنگی و امور عمرانی فرمانداری زاهدان انجام و مقرر شد برای تامین اعتبار مورد نیاز این طرح در نشست دی ماه كمیته برنامه ریزی شهرستان زاهدان اقدام شود و در صورت تصویب در سال 1398 شاهد ایجاد جاده و زیر ساخت مناسب دراین منطقه خواهیم بود.
آسوده امنیت، جذب سرمایه و اشتغال برای جوانان این منطقه را از جمله اولویت های كاری بخشداری مركزی زاهدان عنوان كرد.
كارشناس تربیت بدنی نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حس نشاط و پویایی كه در ورزش كوهنوردی به فرد دست می دهد قابل مقایسه با سایر ورزش ها نیست تحرك و پویایی باعث دریافت اكسیژن بیشتر و در نتیجه باز شدن عروق بدن برای دریافت و انتقال منابع مغذی می شود كه علاوه بر حس نشاط به فرد باعث باز شدن عروق و جلوگیری از وقوع سكته های قلبی و مغزی می شود.
علی دهمرده افزود: سوخت و ساز بدن در هنگام پیاده روی بیشتر شده و بسیاری از چربی های انباشته شده در بدن را می سوزاند و همچنین باعث كنترل قند خون در فرد می شود.
وی تصریح كرد: ورزش كوهنوردی ملزم به رعایت نكات و اصولی است كه رعایت نكردن آن موجب آسیب جدی به مفاصل به ویژه زانو و كمر می شود استفاده از البسه و كفش مناسب، گرم كردن بدن قبل از پیمایش و همچنین سرد كردن بدن بعد از پیمایش ازجمله نكاتی است كه می تواند از آسیب های ناشی از این ورزش بكاهد.
كارشناس تربیت بدنی توصیه كرد: حتی الامكان پیمایش ها بصورت گروهی و وجود سرگروهی كه از منطقه شناخت كافی دارد انجام شود.
لوچو؛ جلوه گاه قدرت خداوندی
** لوچو و نجوم
وجود آسمانی بكر و به دور از آلودگی این منطقه سبب شده تا منجمان و علاقه مندان زیادی برای انجام كارهای تحقیقاتی، تفریحی به این منطقه سفر كنند. حضور عكاسان و تصاویر خارق العاده آنان از آسمان این منطقه گواه این ادعا است.
وجود چنین آسمان بكری در منطقه فرصت گرانبهایی است كه باید شرایط و زمینه های لازم برای استفاده از آن مهیا شود، برگزاری جشنواره ها و مسابقات ملی و استانی و ایجاد مراكز رصد ستارگان در حوزه نجوم می تواند علاوه بر جذب شمار زیادی از علاقه مندان به علم نجوم، گردشگر و طبیعت گرد، منبع خوبی برای اشتغال جوانان این منطقه نیز باشد.
توجه و تاكید رهبر معظم انقلاب به ورزش های همگانی به ویژه كوه پیمایی، ایجاب می كند شرایط مناسبی برای توسعه این ورزش مفرح آن هم به صورت گروهی، خانوادگی و دوستانه فراهم شود، برگزاری جشنواره ها و مسابقات در طول هفته یا ماه علاوه بر ایجاد یك روز شاد می تواند زمینه ساز جامعه ای شاداب، تندرست و با نشاط شود.
جمعه 5 دی 1399  11:39 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها