0

ممنوع شدن تردد از پل تاریخی کوریجان

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

ممنوع شدن تردد از پل تاریخی کوریجان

 

ایسنا/ رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کبودرآهنگ از ممنوع شدن تردد از پل تاریخی کوریجان خبر داد.

تردد از پل تاریخی کوریجان ممنوع شد

مهدی غلامی اظهار کرد: با هدف حفظ سازه تاریخی پل کوریجان تردد ادوات سنگین از روی پل تاریخی کوریجان ممنوع شده بطوریکه این بنا در تاریخ 25 بهمن 79 به شماره 3248 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و چندین بار نیز توسط میراث فرهنگی مرمت شده است.

 

وی با بیان اینکه پل تاریخی کوریجان با پنج دهانه بزرگ و چهار دهانه کوچک با قوس های جناغی یکی از زیباترین و بزرگترین پلهای تاریخی شهرستان کبودرآهنگ بشمار می آید، افزود: پل کوریجان در روستایی با همین نام در مسیر رودخانه قره چای قرار گرفته و از دوران صفویه محل ارتباط بین روستاها و شهرها بوده است.

غلامی گفت: هنوز هم پس از سالها بعضی از روستاها مثل روستای ریکان و بعضی از کشاورزان اطراف به علت نبود پل جدید از این پل برای حمل و نقل و تردد استفاده می کنند و این پل از سال 98 بطور مداوم شاهد عبور آب بوده و این امر باعث تردد بیشتر از روی پل شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: به علت نبود راه دسترسی مناسب به دیگر روستاها عبور ادوات سنگین از روی این پل مهمترین تهدید محسوب می شود، چرا که این پل با قدمتی که دارد، محل مناسبی برای حمل و نقل ادوات سنگین نیست.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کبودرآهنگ یادآور شد: ایجاد پل جدید در مسیر روستای ریکان واقع در شهرستان بهار که در نزدیکی پل کوریجان قرار گرفته، یکی از ضروریات مهم است به طوریکه ایجاد این پل می تواند از تخریب پل تاریخی کوریجان جلوگیری کند.

رئیس شورای روستای کوریجان نیز در باره پل تاریخی این روستا گفت: پل کوریجان در روستای کوریجان از توابع مرکز کبودرآهنگ در 22 کیلومتری شمال همدان واقع شده، این پل که بر روی رودخانه قره چای احداث شده، از بناهای دوره صفویه بوده و طی چند سال اخیر مورد مرمت قرار گرفته است. علی میرزایی خاطرنشان کرد: این پل دارای پنج دهانه بزرگ و چهار دهانه کوچک است که به قوس های جناغی مزین است.

ممنوع شدن تردد از پل تاریخی کوریجان
  • خبر گردشگری
  • خبر
  • کبودرآهنگ
پنج شنبه 20 آذر 1399  1:46 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها