0

تپه الله قلی ملکان ظرفیت ویژه شمال غرب کشور است

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

تپه الله قلی ملکان ظرفیت ویژه شمال غرب کشور است

 

ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، تپه الله قلی ملکان ظرفیت ویژه شمال غرب کشور است.

 

بهروز عمرانی در نشستی با فرماندار ملکان در راستای بررسی ظرفیتهای قلعه بختک و تپه الله قلی لیلان، با اشاره به اینکه سایت موزه ها و محوطه های تاریخی مقصد اصلی گردشگران در دوران پسا کرونا خواهد بود، گفت: باید توجه داشت که سیاق گردشگری در دوران پسا کرونا با تحولات شگرفی همراه خواهد بود.

 

وی افزود: بطوریکه محوطه های تاریخی و سایت موزه ها در راس توجه گردشگران قرار خواهند گرفت، لذا در این راستا تپه الله قلی و قلعه بختک لیلان از جمله محوطه های تاریخی خواهد بود که بنابه قدمت و ارزش تاریخی آن ها گردشگران بسیاری را به سمت شمال غرب کشور راهی خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه مراحل لایه نگاری و تعیین عرصه و حریم تپه تاریخی الله قلی آغاز شد، ادامه داد: مطالعات و کاوش های اولیه در این محل آغاز شده، همچنین در راستای مطالعه جامع و دستیابی به شواهد تاریخی بیشتر در این تپه تاریخی همکاری با هیئت باستانشناسی کشور آلمان نیز در دستور کار قرار گرفته است.

 

عمرانی تاکید کرد: با توجه به اینکه تپه الله قلی یکی از گنجینه های تاریخی و ارزشمند شمال غرب کشور است، لذا حفاظت، صیانت و همچنین مطالعه دقیق بر یافته های حاصل از آن در راستای معرفی در سطح ملی و بین المللی امری است که توسط اداره کل میراث فرهنگی استان و پژوشگاه میراث فرهنگی کشور بصورت جدی در حال پیگیری است.

نقی محمدی، فرماندار ملکان نیز در این نشست ضمن قدردانی از اقدامات موثر اداره کل میراث فرهنگی استان در راستای صیانت از آثار و ابنیه تاریخی این شهرستان گفت: امروز بدنبال اقدامات موثر اداره کل میراث فرهنگی استان شاهد فعالیت مجدد پایگاه ملی قلعه بختک لیلان و همچنین اجرای گمانه زنی های تپه تاریخی الله قلی در راستای تعیین عرصه و حریم آن هستیم که به عنوان دو اثر شاخص و گواهی بر قدمت تاریخی ملکان شناخته شده اند.

وی اظهار کرد: خوشبختانه با اتمام مرمت پلهای تاریخی ملکان، تکمیل بزرگترین مرکز اطلاع رسانی گردشگری استان در این شهرستان و استقرار غرفه های صنایع دستی هنرمندان آن در این محل، شاهد رونق بیش از پیش گردشگری فرهنگی و تاریخی در این شهرستان خواهیم بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نیز در این جلسه افزود: در راستای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی ملکان، پل لیلان و پل قلی کندی بصورت کامل مورد مرمت قرار گرفت.

احمد حمزه زاده گفت: از دیگر ظرفیتهای تاریخی ملکان مجموعه تاریخی قلعه بختک لیلان و تپه الله قلی است که خوشبختانه مجموعه تاریخی این قلعه به پایگاه ملی تبدیل و مراحل تعیین عرصه و حریم تپه الله قلی نیز آغاز شده است.

وی از تکمیل بزرگترین مرکز اطلاع رسانی استان در ملکان خبر داد و گفت: ملکان به عنوان دروازه ورودی آذربایجان شرقی اهمیت ویژه ای دارد، به همین منظور بزرگترین مرکز اطلاع رسانی استان در این شهرستان در حال اجرا و با پیشرفت 90 درصدی همراه است.

تپه الله قلی ملکان ظرفیت ویژه شمال غرب کشور است
 
پنج شنبه 20 آذر 1399  1:44 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها