0

مرمت تنها "چهارسوق چوبی" تهران به زودی آغاز می شود

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

مرمت تنها "چهارسوق چوبی" تهران به زودی آغاز می شود

 
مرمت تنها "چهارسوق چوبی" تهران به زودی آغاز می شود

شهردار منطقه 11 از برنامه ریزی مرمت تنها بازارچه چوبی تهران موسوم به" چهارسوق چوبی" به جا مانده از دوران قاجار خبر داد و گفت: اجرای این پروژه مرمتی تا دو ماه آینده آغاز خواهد شد.

به گزارش ایسنا، نصراله آبادیان با بیان این که حفظ  بافت تاریخی  و بناهای به جا مانده از طهران قدیم اهمیت ویژه ای برای مدیریت شهری دارد؛ در توضیح اقدامات انجام شده  برای حفاظت از تنها بازارچه چوبی شهر تهران گفت: مرمت چهار سوق چوبی در راستای بند 41و 46 برنامه پنج ساله سوم شهر تهران و اجرای پروژه های کوچک مقیاس محله ای از سوی اداره زیبا سازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست این منطقه انجام خواهد شد که طبق هماهنگی با سازمان نوسازی شهر تهران و با نظارت اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری  استان تهران و مشارکت اداره بافت تاریخی شهر تهران به زودی آغاز می شود.
آبادیان افزود: این بنا  که از دوران قاجار به جا مانده و بیش از 120 سال عمر دارد ؛ تنها چهارسوق چوبی شهر تهران است که برای ساخت آن و حفاظت بنا از «پیزور» که لایه‌ای از الیاف خرما است؛ استفاده شده.

شهردار منطقه 11 با بیان این که عملیات مرمت چهارسوق چوبی به 6 ماه زمان نیاز دارد، ادامه داد: با توجه به کارشناسی های انجام شده و احصاء آسیب های موجود در این بنای قدیمی، عملیات سبک سازی سقف ، برچیدن ایزوگام ها ، اجرای آجر فرش بر روی سقف ، حذف زوائد بصری ، کف سازی معابر منتهی به چهارسوق چوبی ، مرمت جداره ها ، استحکام بخشی به بنای سازه و تعویض تابلوی سر در مغازه ها انجام خواهد شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 11، چهارسوق چوبی ( چارسوق چوبی ) در خیابان وحدت اسلامی – خیابان فروزش – تقاطع خیابان های مجد و میثم واقع شده و بنایی مخروطی شکل دارد که باقیمانده بخشی از بازار قدیمی محله به سبک تهران دوران قاجار است و ویژگی بارز آن چوبی بودن سقف است.

سه شنبه 18 آذر 1399  12:27 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها