0

خانه تاریخی فرشادنیا

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

خانه تاریخی فرشادنیا

 

خانه تاریخی فرشادنیا در استان خراسان رضوی، شهرستان گناباد، بخش مرکزی قسمت جنوبی بافت تاریخی روستای قوژد و در خیابان شهید زمانیان ۴ قرار دارد.این منطقه به علت واقع‌شدن در حاشیه کویر و دوری از دریا از نوع آب‌وهوای صحرایی و بیابانی گرم و خشک می باشد در نتیجه بافت قدیمی این روستا که مجموعه‌ای کامل از بناهای تاریخی با معماری بسیار زیبا را در خود جای‌داده، یکی از بافت‌های باقی‌مانده در گناباد است که هم‌اکنون روی طرح مطالعاتی آن اقداماتی صورت گرفته است. این بافت که یکی از طرح‌های مهم گردشگری استان خراسان رضوی محسوب می‌شود و در حال حاضر دارای سکنه است که به‌ عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری انتخاب‌ شده که مرمت برخی خانه‌ها و بناهای شاخص مانند مساجد انجام‌گرفته است.

خانه تاریخی فرشاد نیا

خانه فرشادنیا واقع در بافت باارزش روستای قوژد است که بنا بر مستندات موجود از بناهای هم‌دوره و مطالعات تطبیقی صورت گرفته، این بنا می‌تواند متعلق به دوره قاجاریه باشد. معماران دیگری که از آن‌ها یاد می‌شود استاد ابوالقاسم یزدی، استاد اسدی کاخکی و حسن عالی است که در طول سال‌های مختلف در بنا تغییراتی ایجاد می‌کرده‌اند.

خانه فرشادنیا با طول ۲۲.۹۴ متر و عرض حداکثری ۱۸.۱۱ متر و به وسعت ۳۲۴.۸۶ مترمربع، از لحاظ طرح و نقشه در زمره منازل با حیاط مرکزی قرار دارد. سر در ورودی در ضلع شمالی بنا قرار دارد که با طاق گهواره‌ای پوشیده شده و در دو طرف آن سکوها یا به ‌اصطلاح پیر نشین قرار دارد، سر در به‌ وسیله دالانی با دو زاویه ۹۰ درجه و پوشش ضربی به حیاط مرکزی وصل می‌شود.

حیاط مرکزی مستطیل شکل است،و این بنا دارای پنج اتاق و یک مطبخ در دالان شمالی است، فضای دسترسی به اتاق‌هایی که پنجره‌ای به حیاط ندارد، به ‌وسیله دالان‌های ایجاد شده است، فضای داخلی اتاق‌ها دارای پوشش فیل پوش و طاق عدسی است.

پوشش کف حیاط موزاییک فرش و نمای بیرونی خانه اندود کاه‌گل است که دیواره‌های خارجی را ساده و بدون تزئین خاصی قرار داده است.وجود حیاط مرکزی، وجود دالان و تاکید بر محرمیت، گچ‌بری و تزئینات زیبای اتاق بادگیر و بادگیر دوطرفه زیبا از ویژگی‌های خاص این اثر است. نوع بهره‌برداری قبلی اثر مسکونی بوده و در سال‌های اخیر توسط مالک مرمت و به‌ عنوان اقامتگاه بوم‌گردی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

 

خانه تاریخی فرشاد نیا

خانه تاریخی فرشاد نیا

خانه تاریخی فرشاد نیا

           
چهارشنبه 28 آبان 1399  10:43 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها