0

جزیره خارکو

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

جزیره خارکو

 

جزیره خارکو در پنج کیلومتری جزیره خارک واقع شده است و هنوز تاسیساتی مانند اسکله و ساختمان‌هایی از زمان حضور نظامیان در جزیره در زمان جنگ ایران و عراق، در جزیره باقی مانده است. این جزیره به سبب ویژگی‌های زیست محیطی و پدیده‌های طبیعی ارزشمند، با عنوان «اثر طبیعی ملی جزیره خارکو»، به ثبت رسیده است. جزیره خارکو در مسیر آبی بین بندر گناوه تا جزیره خارک قرار دارد.جزیره خارکو که در خارک قرار دارد در فهرست آثار طبیعی جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است.این جزیره پناهگاه حیات وحش خارک و خارکوست و در فاصله ۵۴ کیلومتری شمال غربی بوشهر در آب‌های ساحلی واقع شده است.

جزیره خارکو

مساحت جزیره خارکو حدود ۸ کیلومتر و پهنای آن ۴۰۰ متر است و تعدادی تأسیسات به جای ‌مانده از حضور نظامیان کشور در سال‌های جنگ ایران و عراق از جمله اسکله و ساختمان‌های انبار مانند دارد که امروزه محل مناسبی برای رشد پرندگان در این جزیره‌ شده است.سطح جزیره خارکو فاقد هر گونه پستی و بلندی و به صورت پشته‌ای بسیار کم ارتفاع از دنباله‌های طاقدیس‌های زاگرس جنوبی در ایران است، از همین رو هیچ‌گونه کوه یا تپه و یا ناهمواری در آن نیست. بلندترین نقطه آن با ۸ متر ارتفاع در مرکز جزیره و با شیب ملایم به اطراف قرار دارد.

در زمان‌های گذشته این جزیره محلی برای استقرار نظامیان انگلیسی برای تسخیر خارک نیز بود و پیش از آن خارکو محلی برای جنگ میرمهنا با هلندی‌ها بود و آنها نیروهای خود را به سمت این جزیره فرستادند.

جزیره خارکو

پوشش گیاهی و جانوری در جزیره خارکو

جزیره خارک به همراه جزیره خارکو به دلیل ارزش‌های فوق‌العاده اکولوژیکی که دارای یکی از از اجتماعات منحصر به فرد مرجان‌های و جانوران دریایی، محل تخم‌گذاری هزاران قطعه پرندگان آبزی و کنار آبزی است.

پوشش گیاهی عمده در این منطقه شامل کنار، کهور، انجیر، معابد، انجیر بنگال و انواع گیاهان علفی بوده و همچنین گلایل، سفید سریش، تمشکین عشق آبادی، خیارک، گرامورز، ناز بیابانی، آهوماش شور دوست، مشگک، انجیر معابد، سیلن عربی، مریم گلی مصری، تیپ پوششی نریشت، تیپ پوششی گل آفتابی درختچه ای است.

مهم‌ترین گونه جانوری این منطقه آهو بوده که قریب به ۱۵۰ سال پیش به این جزیره انتقال یافته است. باوجود یکسری تعارضات انسانی و عوامل محدودکننده طبیعی نظیر خشکسالی، در جزیره ماندگار شده و به حیات خود ادامه داده و به نوعی خود را با محیط زیست این منطقه وفق داده است و علاوه بر آن حیواناتی نظیر پرندگان مهاجر، ‌دلفین‌ها، لاک پشت‌های دریایی نیز در این جزیره وجود دارند.

سواحل شنی و ماسه‌ای جزیره خارکو در خارک به دلیل و همچنین وجود آبسنگ‌های مرجانی، سبب شده‌اند تا جذابیت بیشتری در این جزیره به وجود بیاید. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که این جزیره فاقد مناطق مسکونی و هر گونه تجهیزات و امکاناتی است.

 

جزیره خارکو

 

سه شنبه 13 آبان 1399  12:06 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها