0

حال و روز زورخانه مشهور پولاد در این روزها

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

حال و روز زورخانه مشهور پولاد در این روزها

 

ایسنا/ این خبر پیرامون حال و روز زورخانه مشهور پولاد در این روزها برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است.

بیلیاردبازها جای تختی را گرفته اند!

زورخانه پولاد هر چند خودش به تنهایی نه نام چندان آشنایی دارد و نه نشانی آن به تنهایی هر کسی را یاد آن می اندازد، اما کافی است نام غلامرضا تختی را کنارش به زبان بیاورید، تا برای خیلی ها آشناتر شود، زورخانه ای که دست کم در سالروز تولد یا درگذشت تختی، یک بار نامش آورده می شود. اما در حالت معمول اگر از کنارش عبور هم کنید، می توانید زمزمه رهگذرانی را بشنوید که می گویند «زودتر از کنار دیوار این خرابه عبور کنیم تا روی سرمان آوار نشده!»

برخلاف بسیاری از بناهای قدیمی، نفیس یا دارای ارزش تاریخی که دست کم با تابلوهای سازمان زیباسازی شهرداری تهران معرفی شده اند، اما دست کم همین تابلو هم کنار زورخانه پولاد در خیابان طبرستان نصب نشده تا نگاه ها به این بنای قدیمی قدری متفاوت تر باشد. حتی جست وجو در اینترنت هم اطلاعات بسیار کمی از این بنای تاریخی به دست می دهد.

صاحب امروزی زورخانه، که سالهاست جای پدر پشت دخل سالن بیلیارد امروزی نشسته، می گوید: «از سال 80 اینجا به سالن بیلیارد تبدیل شد، در واقع در 40 سال اخیر کمتر زورخانه یا سالن ورزشی روی تشک کشتی را به خود دید.»

او با بیان اینکه این سالن ورزشی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، اما تاکید می کند: تا کنون هیچ کاری برای بازسازی این بنا از سوی میراث فرهنگی و کسانی که بطور دائم می گویند باید این سالن ورزشی حفظ شود، انجام نشده است.

او دیوار روبه روی دیوار زورخانه را آن طرف کوچه طبرستان نشان می دهد و می گوید: آن زمین هم روزی زورخانه پولاد بود، که سال 1342 استفاده می شد، اما سال 1360 آن را مصادره می کنند. ولی زورخانه باقی مانده امروزی پولاد سال 1300 تاسیس شد و غلامرضا تختی از سال 1327 به این باشگاه می آمد و کشتی خود را از روی تشک این زورخانه شروع کرد.

او از خاطرات کودکیش از زمان حضور تختی در این زورخانه، فقط سفری را به خاطر دارد که با او همراه بوده و حرف بیشتر از تختی و این زورخانه را به گزارش و خبرهایی حواله می کند که هر سال و در سالگرد تختی از او و این باشگاه منتشر می شود.

بی توجهی به این زورخانه تاریخی در خیابان وحدت اسلامی، خیابان طبرستان، ادامه دار است؛ دست کم دو سال قبل حجت نظری، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در جلسه علنی این شورا نه تنها نسبت به نوع کاربری این زورخانه تذکر داد که از کاربری و وضعیت نامناسب خانه پدری تختی هم که به کارگاه تریکوبافی تبدیل شده، گله مند بود.

او در آن جلسه اعلام کرد: «زورخانه پولاد در خیابان وحدت اسلامی واقع در منطقه 11 شهرداری تهران که تختی در آنجا به ورزش باستانی می پرداخت، امروز به باشگاه بیلیارد تبدیل شده است، در حالیکه در همان سال یعنی از محل بودجه سال 97 شهردای تهران، شورای شهر مبالغ 20 و 15 میلیارد ریال را برای تملک زورخانه پولاد و خانه تختی اختصاص داد و مناطق 11 و 12 مکلف شدند این دو ملک را تملک کنند، اقدامی که دست کم به نظر می رسد برای زورخانه پولاد تا کنون انجام نشده است.»

در آن زمان نظری تاکید کرد: «متاسفانه، در بازدیدهایی که از محلاتی که زورخانه پولاد و خانه پدری تختی در آن واقع شده داشتم، متوجه شدم که بسیاری از ساکنان آنها به خصوص نسل جوان و کودکان هیچ اطلاعی از پیشینه محله خود ندارند و یقینا اطلاع از قدمت و پیشینه یک محله، در افزایش حس تعلق و ارتقای مشارکت های شهروندی نیز موثر است.»؛ مسائلی که به نظر می رسد هنوز نسبت به هیچ کدام از آنها توجهی نشده است.

حال و روز زورخانه مشهور پولاد در این روزها

 
سه شنبه 29 مهر 1399  11:25 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها