0

نکاتی ساده برای سالم نگه‌داشتن پوست کودک

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

نکاتی ساده برای سالم نگه‌داشتن پوست کودک

نکاتی ساده برای سالم نگه‌داشتن پوست کودک

سلامت نیوز:نوزادان به دلیل حساسیت بالای پوستی‌شان همچون بزرگ ترها مستعد انواع لک، جوش، التهابات و خشکی پوست هستند. این درحالی است که اولویت ما اغلب تغذیه و خواب درست کودک است و کمتر به فکر مراقبت از پوست و موی او هستیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،نگران نباشید پوست نوزاد با زندگی خارج از رحم سازگار است و بیشتر عارضه‌های پوستی به مرور زمان از بین می‌روند. با رعایت نکاتی که در این مطلب به آن اشاره خواهیم کرد نوزادتان را از این مشکلات پوستی محافظت کنید:

در انتخاب محصولات مراقبتی پوست دقت کنید

در ماه اول چندان نیازی به استفاده از لوسیون یا کرم نوزاد ندارید.اما به ‌محض مصرف آن، بهتر است از محصولات مخصوص کودک استفاده کنید. محصولات تولید شده مخصوص بزرگ سالان معمولا حاوی رنگ، بو و پاک‌کننده‌هایی است که برای پوست نوزاد مضر هستند. توصیه می‌شود از پودرهای کودک یا تالک استفاده نکنید چون ممکن است باعث مشکلات ریوی در او شود. در صورت استفاده مراقب باشید آن را از صورت کودک دور نگه‌دارید.

حمام بیش از حد ممنوع!

نوزادان تا حدود یک ماهگی نیازی به حمام کامل روزانه ندارند. طی چند هفته اول تمیزکردن با روش حمام اسفنجی و فقط شستن ناحیه پوشک کافی است.

آب را با داخل مچ دست‌تان امتحان کنید تا از دمای مناسب‌اش خاطرجمع شوید. تا پیش از یک‌سالگی، می توانیم نوزادان را هر 23 روز یک بار حمام کنیم. با شست وشوی بیش از حد، چربی‌های طبیعی محافظ پوست از بین می‌روند و پوست خشک می‌شود. تمیز کردن چین و چروک‌های گردن و بازوی کودک را فراموش نکنید.

لوسیون را در حالی‌که بدن کودک هنوز مرطوب است استفاده کنید و به جای کشیدن حوله روی پوست با گذاشتن و برداشتن، بدنش را خشک کنید.

از التهاب ناشی از پوشک پیشگیری کنید

پوشک مرطوب و کثیف، پوست نوزاد را تحریک میکند و باعث سوختگی و التهاب در برخی از نواحی پای کودک و بی‌قراری او می‌شود. برای پیشگیری از این عارضه در فاصله زمانی کوتاه، پوشک او را بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید.

نواحی که در تماس با پوشک بوده را با پاک‌کننده‌های ملایم و آب بشویید. درصورتی که این نواحی بسیار ملتهب باشد بدون مالش و فقط با جریان آب شست وشو دهید.قبل از دوباره پوشک کردن، اجازه دهید بدن کودک کاملا هوا بخورد و خشک شود. در روز چند دفعه نوزاد را برای مدت زمان کوتاه بدون پوشک رها کنید.

از شوینده‌های معطر و رنگی استفاده نکنید

از مواد شوینده ملایم مخصوص نوزادان برای شستن لباس‌های نوزاد، عروسک‌ها، پتو و ملحفه و هر آن چه پوست کودک با آن‌ها در تماس است استفاده کنید. رعایت این نکته حتی شامل لباس مادر و پدر هم می‌شود چون نوزاد را در آغوش می‌گیرند. به این‌ترتیب احتمال ایجاد هر تحریک یا خارش پوستی را در او کاهش می‌دهید.


سلامت نیوز: نکاتی ساده برای سالم نگه‌داشتن پوست کودک

یک شنبه 13 مهر 1399  12:53 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها