0

حال و روز بلندترین برج آجری دنیا

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

حال و روز بلندترین برج آجری دنیا

 

ایسنا/ این خبر پیرامون حال و روز بلندترین برج آجری دنیا برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است.

 

برج قابوس، بلندترین برج آجری جهان و یکی از ارزشمندترین آثار معماری دوره اسلامی است که در سده چهارم هجری قمری در زمان سلطنت شمس المعالی قابوس بن وشمگیر در شهر جرجان که پایتخت پادشاهان آن دیار، آل زیار بوده، بنا شد.

ارتفاع ساختمان برج قابوس که در حال حاضر در مرکز شهر گنبدکاووس قرار دارد، 55 متر است که با احتساب بلندی 15 متری تپه، پای بست آن به 70 متر می رسد.

این برج، در تیر سال 1391 در فهرست آثار یونسکو به عنوان اثر جهانی ثبت شده است. با توجه به ثبت جهانی شدن این اثر و حضور گردشگران خارجی و داخلی، رسیدگی به این اثر بیش از گذشته از اهمیت برخوردار است. به منظور اطلاع از آخرین وضعیت رسیدگی به این برج تاریخی به سراغ مدیر پایگاه برج جهانی قابوس رفتیم.

عبدالمجید نورتقانی اظهار کرد: پروپوزال طرح مرمت برج گنبد قابوس توسط دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشگاه هنر اصفهان تهیه و بعد از آن در شورای راهبردی که با حضور تعدادی از اعضای شورای تخصصی وزارت میراث فرهنگی برگزار شد، با محتوا و مجموع کار موافقت و مقرر شد مرمتی به صورت بنیادین انجام گیرد.

حال و روز بلندترین برج آجری دنیا

وی با بیان اینکه آجرهای آسیب دیده در برج، باز تولید خواهند شد، گفت: سایز آجرها در رج های برج با یکدیگر متفاوت است، به همین خاطر باید انواع مختلف آجر باز تولید شود. این آجرها معمولی نیستند یعنی هم مقطع آنها متفاوت است و هم از نظر هندسی به شکل L هستند.

مدیر پایگاه برج جهانی قابوس تصریح کرد: آزمایش هایی برای تعیین مشخصات فنی آجرها پیش بینی شده و در حال انجام است تا بتوان با استفاده از آن مصالح را باز تولید کرد. آزمایش پیرسازی نیز بر روی آجرها انجام خواهد شد و بعد از تایید کیفیت و مقاومت آجرهای تولید شده، مرمت را آغاز خواهیم کرد.

نورتقانی با اشاره به اینکه برای تولید نمونه آجرها و ملات ها، حدود 9 ماه زمان پیش بینی شده، تصریح کرد: فرسایش آجرها طی قرن ها اتفاق افتاده و الان می خواهیم بخشی از آن را مرمت کنیم. در این مرحله آجرهایی که آسیب دیدگی جدی دارند را جایگزین می کنیم. در ادامه شاید آجرهایی که آسیب دیدگی کمتری دارند نیز مرمت یا جایگزین شوند.

وی با بیان اینکه مهمترین هدف از مرمت این آجرها، جلوگیری از نفوذ رطوبت به بنا است، گفت: این برای نخستین بار است که در این سطح مرمت برج قابوس انجام می گیرد. در مرمت های قبلی غالبا اصلاح بندکشی ها یا رأس گنبد را داشتیم و آجرهایی هم که به کار گرفته می شد، ریشه دار نبود.

حال و روز بلندترین برج آجری دنیا 2

نورتقانی در ادامه با اشاره به اینکه از چندین ماه قبل دور تا دور برج داربست بسته شده، گفت: هر یک تا دو ماه اقدامات حفاظت اضطراری از جمله بوته زدایی بر روی برج انجام می گیرد.

مدیر پایگاه برج جهانی قابوس با اشاره به اینکه بحث شوره زدن برج را نداریم، خاطرنشان کرد: بنای برج سرپاست و مشکلی از بابت بیس بنا وجود ندارد.

وی با اشاره به شیوع کرونا و حضور کم رنگ گردشگران، گفت: از زمانیکه کرونا شیوع پیدا کرده، تعداد بازدیدکنندگان از برج بیش از یک پنجم کاهش پیدا کرده است.

نورتقانی خاطرنشان کرد: فاز اول محوطه سازی بخش شرقی برج با همکاری شهرداری تقریباً به اتمام رسیده و بزودی افتتاح خواهد شد.

پنج شنبه 10 مهر 1399  5:48 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها