0

نقض حریم کاروانسرای شاه عباسی شهر ری

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

نقض حریم کاروانسرای شاه عباسی شهر ری

 

ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، نقض حریم کاروانسرای شاه عباسی شهر ری مشاهده می شود.

 

با وجود ثبت ملی بودن این کاروانسرا و ارزشی که در وصف قرار گرفتن آن در این محوطه می گویند، هر چند کاربری انباری بودن حجره ها را از آنها گرفته اند، اما ساخت آپارتمانهای بلندقدتر از شاهنشین های هر ایوان، قدری این توصیفها را متناقض با اصل آن چیزی که دیده می شود، نشان می دهد.

هر چند پوسته طاق ایوان شرقی را در عملیات بهسازی سال 1396 احیا کردند، اما با توجه به چیزی که از بیرون کاروانسرا و پشت نرده های ورودی می توان بچشم دید، چند نقطه از ورودی حجره ها کور شده و فقط پنجره ای کوچک راه را به بیرون باز می کند.

حجره های کاروانسرا که به کوچه زنگنه در محله سرتخت باز می شوند

کاروانسرا تا میانه های کوچه زنگنه امروزی هم کشیده می شود، کوچه ای که مغازه های آن همه وامدار این بنای تاریخی بوده که راه را از بیرون برای آنها باز نگه داشته است. نه تنها کاروانسرا نشانه ای از تاریخ صفوی ها را در این کوچه به امانت گذاشته بلکه هنوز خانه ها و خرابه هایی در این کوچه هستند که این منطقه تاریخی و مذهبی را مکان رفت و آمد گردشگران مذهبی زیادی کرده است.

پیرمردی حدود 60 ساله که به گفته خودش از بچگی با این کاروانسرا آشنایی دارد، می گوید: با پایان مرمت آن، تا کنون چند بار هر حجره اجاره داده شده و بار دیگر تخلیه شده است. حدود سه سال قبل مرمت این بنای تاریخی که در احتیار تولیت حرم شاه عبدالعظیم است، انجام شد و حجره ها که به انبار تبدیل شده و پر از جانوران و حیوانات موذی بود، پاکسازی شدند.

از بین بردن عرصه و حریم کاروانسرای عباسی در شهرری

کاروانسرای هزارمتری شاه عباسی مانند دیگر کاروانسراهای قدیمی در نقاط مختلف کشور، کالبد توسعه یافته چاپارخانه های هخامنشیان است که نخستین بار در تاریخ برای استراحت و تجدید توان پیک سواران و قاصدان دستگاه دولتی از شهر شوش در شمال خلیج فارس تا ساردیس در غرب مدیترانه ساخته شدند. بعدتر ساخت این فضاها از دوره سلجوقی و سپس ایلخانیان و افشاریان بار دیگر رونق گرفت، اما در دوره صفویه تزئینات آنها به اوج آرایه بندی معمارانه رسید. این کاروانسراها با معماری حیاط بزرگ مرکزی به صورت چهارایوانه یا سه ایوانه طراحی و برای استراحتگاه بازرگانان و بارانداز کالاها ساخته می شده اند. کاروانسرای «عباسی» شهرری علاوه بر مکانی برای استراحت بازرگانان و بارانداز کالاها، محل اسکان و اقامت زائران حرم عبدالعظیم حسنی نیز بوده است.

نقض حریم کاروانسرای شاه عباسی شهر ری

 
پنج شنبه 10 مهر 1399  4:37 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها