0

معرفی عارسک های جلی ابرکوه به عنوان نماد خاصی از صلح جهانی

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

معرفی عارسک های جلی ابرکوه به عنوان نماد خاصی از صلح جهانی

 

ایسنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، معرفی عارسک های جلی ابرکوه به عنوان نماد خاصی از صلح جهانی صورت گرفت.

 

اوخر پارسال یک گروه 25 نفره تحت عنوان گروه صلح و دوستی جهانی «جای جاگات» حرکت خود از هند به سمت ژنو را با دو هدف گرامیداشت یکصد و پنجاه و یکمین سالگرد تولد گاندی و تحقق بخشیدن به شعار صلح و دوستی بین ملتها و همچنین مطالعه تحقیقاتی برای آینده سازمان ملل آغاز و در مسیر خود به ابرکوه نیز سفر کردند.

حمید مشتاقیان، رئیس اداره صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری ابرکوه در رابطه با سفر این گروه به ابرکوه و دستاورد آن برای این شهر نمونه گردشگری اظهار کرد: بخشی از گروه فوق در سفر سه هفته ای خود به ایران از شهرهای مختلف از جمله ابرکوه بازدید کرد و طی برگزاری جلسات و نشست های مختلف اندیشه ضدخشونت گاندی را تبلیغ کرده و همچنین با بخشی از فرهنگ، تاریخ محلی، سنت ها، الگوها، صنایع دستی و معیشت ایرانی آشنا شدند.

وی افزود: تیم نامبرده که از ملیت های هندی و فرانسوی تشکیل شده بود، با ترکیب سفیر بازنشسته هند در ایران، مددکار ارشد اجتماعی هند، رهبر راهپیمایی صلح جهانی جای جاگات و اعضای راهپیمایی صلح جهانی در سفر خود به استان یزد از مرکز آموزش صنایع دستی ابرکوه دسواره بازدید کردند.

مشتاقیان بیان کرد: گروه جای جاگات در خلاصه سفرنامه خود، «عارسک جلی» را که توسط حامد اکرمی، هنرمند و پژوهشگر جوان ابرکوهی احیا شد، بعنوان عروسک خاصی که نمادی از صلح جهانی است معرفی می کنند و می نویسند: «ایرانیان از مهاتما گاندی و اصول وی در مورد خشونت و صلح آگاهی کامل دارند. عروسک سازی یک هنر عامیانه بسیار پیشرفته در ایران است. ایرانی ها این را نوعی صلح بین ملت ها می دانند.»

وی تصریح کرد: سفر گروه جای جاگات به ابرکوه فرصت بسیار با ارزشی پیش آورد که هنر را از دیدگاه صلح بررسی کنیم و با مروری بر هنر و فرهنگ هزاران ساله ایران به این نتیجه برسیم که هنر همیشه در خدمت صلح بوده و همچنان نیز می تواند باشد.

به گفته این مسئول، برای گسترش صلح باید هنرها را انتقال داد تا گستره آن بیشتر باشد و هم این که اقتصاد هنرمندان صنایع دستی تقویت شود. یادآور می شود: شیوه ساخت این عروسک با شماره 1504 در تاریخ 18 دی 96 در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

معرفی عارسک های جلی ابرکوه به عنوان نماد خاصی از صلح جهانی

 
  • ا
پنج شنبه 27 شهریور 1399  11:54 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها