0

پایان قهر ظریف از دولت روحانی

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 23615
محل سکونت : کرمانشاه

پایان قهر ظریف از دولت روحانی

پایان قهر ظریف از دولت، روحانی و واعظی/ چرا وزیر امور خارجه تصمیم به کناره‌گیری گرفته بود؟

برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی اظهارنظرها، موضع گیری‌ها و دخالت‌های رئیس دفتر رئیس جمهور در کنار اختلاف نظر‌هایی که وزیر امور خارجه با رئیس جمهور در مورد مسائل اینچنینی داشته است، باعث شده که وی تصمیم بگیرد مدتی قهر کرده و در جلسات دولت حاضر نشود.

این پرونده را ظریف و روحانی قضاوت کنند

پس از آنکه «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان حدود یک ماه در جلسات هفتگی دولت در روز‌های یکشنبه و چهارشنبه حضور پیدا نمی‌کرد، او در نهایت تصمیم گرفت، امروز با حضور در جلسه هیات دولت به حواشی پیش آمده در این خصوص پایان بدهد. آخرین حضور رئیس دستگاه دیپلماسی در جلسه دولت به ۲۲مرداد بازمی‌گشت و از آن زمان وی در جلسات دولت و ستاد ملی کرونا شرکت نکرده بود.

به گزارش «تابناک»؛ تقریبا سه هفته بعد از غیب‌های پیاپی ظریف در جلسه دولت، شایعه‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، مبنی بر قهر وزیر امور خارجه با جلسات هیات دولت منتشر شد و حتی اخباری در این خصوص که رئیس دستگاه دیپلماسی تصمیم به کناره گیری و استعفا از دولت گرفته است هم به گوش رسید.

واکنش ظریف به قهر از دولت

چندی پیش، وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص برخی اخبار منتشره در زمینه غیبت وی در نشست‌های هیات دولت اظهار کرد: در شرایطی که رژیم ترامپ و صهیونیست‌ها تمامی تلاش خود را برای فشار اقتصادی، سیاسی و امنیتی بر جمهوری اسلامی ایران بسیج کرده‌اند، بنده و همکارانم در وزارت امور خارجه و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران، شبانه روز تمام وقت خود را برای ناکام کردن این تلاش‌ها اختصاص داده‌ایم و از هیچ اقدامی برای سربلندی کشور و برافراشته‌ ماندن پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی بر فراز سفارتخانه‌های ایران در سراسر جهان کوتاهی نکرده ایم، بلکه با دیپلماسی فعال و مبتکرانه حتی در شورای امنیت ملل متحد، این پرچم مقدس را همچون خاری در چشمان آمریکا و اذنابش نشانده‌ایم.

«محمد جواد ظریف» گفت: در این راه سخت، اما پرافتخار اگرچه ابزار مناسب و متناسب نیاز است، اما هیچ وقفه و کم کاری نخواهیم داشت و برای تامین منافع ملی از هر کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

مقصر اصلی قهر ظریف هم واکنش نشان داد

در همین راستا، «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهور که از او به عنوان یکی از مقصران قهر ظریف از دولت نام برده می‌شود، در حاشیه هیات دولت در پاسخ به سوالی درباره علت عدم حضور وزیر امور خارجه در جلسات اخیر هیأت دولت گفت: آقای ظریف به دلیل کاری که برایشان پیش آمده در جلسه امروز نبودند و هفته گذشته نیز در مسافرت بودند. آقای ظریف در جلسه روز یکشنبه حضور داشتند.

برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی اظهارنظرها، موضع گیری‌ها و دخالت‌های رئیس دفتر رئیس جمهور در کنار اختلاف نظر‌هایی که وزیر امور خارجه با رئیس جمهور در مورد مسائل اینچنینی داشته است، باعث شده که وی تصمیم بگیرد مدتی قهر کرده و در جلسات دولت حاضر نشود.

چرا ظریف برای سومین بار تصمیم به کناره‌گیری گرفت؟

اما پس از آنکه «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ـ که علیرغم انجام مسئولیت‌های خود در وزارتخانه به دلیل برخی اختلافات در یک ماه گذشته در جلسات هیات دولت شرکت نکرده بود ـ در نهایت تصمیم گرفت که امروز ۱۹ شهریور در این جلسه حضور پیدا کند، نشان دهنده حل و فصل احتمالی اختلاف نظر‌هایی است که به آن اشاره شد.

محمدجواد ظریف تاکنون دو بار تصمیم به استعفا گرفته است؛ یک بار به دلیل عدم حضورش در دیدار مشترک روحانی و بشار اسد و یک بار هم به دلیل تضعیف جایگاه وزیر امور خارجه و وزارتخانه تحت مدیریتش در سریال «گاندو». قهر یک ماهه اخیر ظریف از هیات دولت، سومین مرتبه‌ای بود که موضوع کناره گیری وزیر امور خارجه کشورمان خیلی جدی مطرح شد.

پنج شنبه 20 شهریور 1399  12:40 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها