0

حال و روز بورس در روز سه شنبه

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 21237
محل سکونت : کرمانشاه

حال و روز بورس در روز سه شنبه

گزارش فرارو از بورس تهران در روز سه‌شنبه ۱۸ شهریورماه ۹۹

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه‌شنبه ۱۸ شهریورماه ۹۹

حال و روز بورس در روز سه شنبه

شاخص کل بورس در ابتدای معاملات امروز سه‌شنبه ۱۸ شهریورماه با کاهش ۲۰ هزار و ۱۸۹ واحدی، حدود ۱.۲۶ درصد عقب‌نشینی کرد. تا پایان کاهش شاخص بورس به حدود ۳۷ هزار واحد رسید و این مورد درحالی رقم خورد که ارزش معاملات امروز تنها دو هزار میلیارد تومان بود. یعنی تقریبا یک دهم شرایط عادی بورس. اتفاقی که باعث شد خیلی از نماد‌ها با پر نشدن حجم مبنا از کاهش قیمت پنج درصدی در امان بمانند

تاریخ انتشار: ۰۹:۴۳ - ۱۸ شهريور ۱۳۹۹

فرارو- شاخص کل بورس در ابتدای معاملات امروز سه‌شنبه ۱۸ شهریورماه با کاهش ۲۰ هزار و ۱۸۹ واحدی، حدود ۱.۲۶ درصد عقب‌نشینی کرد. شاخص هم‌وزن هم تا اینجای کار ۲۶ صدم درصد کاهش داشته و انتظار می‌رود با وجود جو منفی بازار، این شاخص هم مثل شاخص کل کاهش بیشتری را در ادامه روز تجربه کند. در ابتدای معاملات امروز حدود ۵۰۰ نماد در صف فروش قرار دارند و احتمالا با یکی از بدترین روز‌های بورس روبرو هستیم. حجم معاملات روی اعداد و ارقام ناچیز باقی مانده و کمتر کسی خیال خرید سهام دارد.

 

قحطی رنگ سبز در نقشه بازار

به گزارش فرارو، از مجموع ۲۷۳ نماد بورسی معامله شده در ابتدای ساعات کاری امروز، ۲۶۳ نماد در محدوده منفی قرار دارند و تنها ۱۰ نماد با افزایش قیمت روبرو هستند. از بین ۲۲۵ نماد فرابورسی هم در ابتدای معاملات امروز ۱۹۰ نماد دچار کاهش قیمت شده و ۳۵ نماد افزایش قیمت دارند. با این حساب از مجموع ۴۹۸ نماد باز امروز، ۴۵۳ نماد روزگار خوشی ندارند. گفته می‌شود از این تعداد، ۴۴۱ نماد به صف فروش رفته‌اند و با حداکثر کاهش قیمت یعنی پنج درصد روبرو هستند.  

 

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه‌شنبه ۱۸ شهریورماه ۹۹

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه‌شنبه ۱۸ شهریورماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)


بررسی نقشه بازار نشان می‌دهد با کاهش حجم معاملات، گروه‌هایی مثل صندوق‌های سرمایه‌گذاری که در شرایط عادی معاملات چندانی را شاهد نیستند، به صدر برترین گروه‌های صنعت آمده‌اند. منفی‌ترین نماد امروز دارا یکم است که ۱۰ درصد ارزش خود را از دست داده و دوباره به قیمت ۱۸ هزار تومان رسیده. صندوق ETF ونچر، غاذر و مفاخر تنها نماد‌های سبزرنگ نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز هستند.

 

ریزش تنها صف خرید بازار در نماد پتایر

امروز پیش از آغاز معاملات و در دوره پیشگشایش، صرفا نماد‌های عرضه اولیه مثل بپیوند، ولپارس، شاروم، گدنا و رافزا و ... شاهد صف خرید بودند و در کنار آن‌ها چند نماد محدود پتایر، کدما و کهرما به چشم می‌خوردند. بزرگترین صف خرید در نماد بپیوند با ارزش ۳۳۰ میلیارد تومان تشکیل شده بود و بعد از آن صف خرید پتایر با ارزش ۷۰ میلیارد تومانی در رتبه دوم قرار داشت، اما بعد از پایان دوره پیشگشایش و انجام معاملات، صف خرید پتایر هم ریخت و شاهد کاهش قیمت آن تا محدوده منفی بودیم. کسانی که ابتدای امروز پتایر را در صف خریده‌اند، تا اینجای کار حدود  هشت درصد ضرر کرده‌اند. نکته جالب اینجاست قیمت آخرین معامله پتایر در لحظه نگارش این متن، منفی سه درصد و قیمت پایانی آن مثبت چهار درصد است!

 

۱۸ هزار میلیارد تومان، ارزش صف‌های فروش ابتدای معاملات

نماد فملی که تا همین دو روز پیش با صف خریدش بیشترین تاثیر مثبت را روی شاخص بورس داشت، امروز در فهرست بزرگ‌ترین صف‌های فروش مشاهده می‌شود و بعد از نماد بانک دی در رتبه دوم قرار گرفته است. دی در ابتدای معاملات امروز حدود ۷۸۰ میلیارد تومان صف فروش داشت. صف فروش فملی حدود ۷۰۰ میلیارد تومان، خگستر ۶۰۰ میلیارد تومان، آریان ۵۸۰ میلیارد تومان، خبهمن ۵۶۰ میلیلار تومان و وملی حدود ۵۴۰ میلیارد تومان ارزش دارند. در حال حاضر بودجه لازم برای جمع‌آوری تمام صف‌های فروش بازار حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان است و این موضوع به کلی بازگشت بورس امروز به روند صعودی را منتفی می‌کند. مگر اینکه در ادامه ساعات معاملات معجزه‌ای رخ بدهد.

 

ادامه توقف شستا و خودرو

آخر وقت دیروز عی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران گفت نماد‌های ایران خودرو و شستا امروز بازگشایی نمی‌شوند. به گفته او بازگشایی این نماد‌ها شفافیت بیشتری لازم دارد. با این وجود امروز نماد خودرو با افشای دوباره اطلاعات با اهمیت برای یک روز کاری دیگر متوقف ماند. این شرکت از راه‌اندازی خط تولید محصولاتی مثل دنا پلاس اتوماتیک توربوشارژ خبر داده که پیش از این در رسانه‌ها منتشر شده بود. از طرف دیگر توقف نماد شستا با پیغام ناظر برای دو روز کاری یعنی تا پایان هفته متوقف شد. در این پیغام آمده نماد معاملات شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، شستا، با توجه به عدم رعایت ضوابط افشای اطلاعات با اهمیت حداکثر برای دو روز کاری ادامه پیدا می‌کند.

 

حراج اوراق حق تقدم کدما

نماد کدما متعلق به شرکت معدنی دماوند، امروز از معدود نماد‌های دارای صف خرید بود. طوری که حدود ۳۹ میلیارد تومان صف خرید روی قیمت ۱۲ هزار و ۳۱۹ تومان تشکیل شده بود. عجیب اینجاست که همزمان اوراق حق تقدم همین نماد که با هزینه ۱۰۰ تومانی قابل تبدیل به سهام اصلی هستند، در قیمت هفت هزار و ۷۶ تومان شاهد صف فروش بودند. اگر اوراق حق تقدم را به قیمت هفت هزار و ۷۶ تومان بخرید، با پرداخت ۱۰۰ تومان آورده به شرکت در پایان دوره افزایش سرمایه صاحب سهام اصلی با هزینه هفت هزار و ۱۷۶ تومان خواهید شد. همین سهم در حال حاضر روی قیمت ۱۲ هزار و ۳۱۹ تومان صف خرید دارد.

 

ادامه روند نزولی شاخص بورس؛ این بار ۳۷ هزار واحد

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۱۸ شهریورماه با کاهش ۳۷ هزار و ۱۴۵ واحدی از کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد خداحافظی کرد و بی‌تفاوت نسبت به سد مقاومت رئیس دفتر رئیس جمهور به رقم یک میلیون و ۵۷۰ هزار واحد رسید. این اتفاق معادل کاهش میانگین قیمت سهام شرکت‌های بورسی به اندازه ۲.۳۱ درصد است. از طرف دیگر شاخص هم‌وزن هم با کاهش ۱.۰۵ درصدی حدود چهار هزار و ۶۰۰ واحد عقب‌نشینی کرد و این موضوع نشان می‌دهد شرکت‌های کوچک امروز شرایط بهتری داشتند. هرچند اغلب نماد‌ها امروز صف فروش بودند، ولی پایین بودن حجم معاملات در شرکت‌های کوچک از پر شدن حجم مبنا جلوگیری کرده و باعث شده قیمت پایانی کمتر کاهش پیدا کند. همین اتفاق می‌تواند دلیل متناسب نبودن قرمزی بازار با کاهش ۳۷ هزار واحدی شاخص بورس باشد.

 

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه‌شنبه ۱۸ شهریورماه ۹۹

نقشه بازار در پایان معاملات روز سه‌شنبه ۱۸ شهریورماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

 

امروز نماد‌های فارس، فولاد، فملی، کگل، وغدیر، وامید و پارسان بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس داشتند. همچنین عمده کاهش شاخص فرابورس امروز روی دوش نماد‌های مارون، آریا، کگهر، زاگرس، وهور، شگویا و ومهان بود. نماد‌های گروه فلزات، خودرویی‌ها و بانک‌ها مثل روز‌های گذشته در جمع پربیننده‌ترین نماد‌ها قرار دارند. از جمله آن‌ها می‌توان به نماد‌های فملی، فولاد، خساپا، وتجارت، وبصادر، وغدیر و خگستر اشاره کرد.

 

پیشی گرفتن ارزش معاملات فرابورس از بورس

ارز کل معاملات بورس امروز به دو هزار میلیارد تومان هم نمی‌رسد! معامله‌گران بورس امروز تنها یک میلیارد سهم را در ۲۲۲ هزار نوبت به ارزش هزار و ۹۰۶ میلیارد تومان دادوستد کردند. شرایط امروز طوری رقم خورد که ارزش معاملات فرابورس که همیشه کمتر از نصف معاملات بورس بود، امروز بیش از دو برابر با آن اختلاف داشته باشد. فعالان بازار سرمایه امروز در فرابورس حدود پنج هزار و ۵۱۹ میلیارد تومان معامله داشتند و با این حساب ارزش معاملات کل بازار امروز حدود هفت هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است

سه شنبه 18 شهریور 1399  4:51 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها