0

امام حسین علیه السلام، الگوی رشادت و جوانمردى‏

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 22813
محل سکونت : کرمانشاه

امام حسین علیه السلام، الگوی رشادت و جوانمردى‏

کاربر مهمان

امام حسین علیه السلام، الگوی رشادت و جوانمردى‏

امام حسین عليه السلام جوانمردی بی نظیر و نمونه است و تاریخ جوانمردى وی را به روشنی در دفتر خود ثبت کرده است.

امام حسین علیه السلام، الگوی رشادت و جوانمردى‏

 

كسانى كه كرامت نفس داشته باشند حتى اگر ايمان به خدا و آخرت هم نداشته باشند نمى‏ توانند در مقابل ظلم ستم سكوت كنند و از اعمال و رفتار حقارت ‏آميز و رذل تنفر دارند چه برسد به افراد با ایمان و اسوه هایی چون امام حسین عليه السلام که يك جوانمرد نمونه است و تاریخ به زيبايى داستان جوانمردى وی را بيان مى ‏كند:

- وقتى در روز عاشورا امام حسين عليه السلام تنها شد، شمر بن ذى الجوشن به همراه نزدیک به ده نفر از مردان جنگى اهل كوفه، مقابل خيمه ای‏ كه بار و بنه و زن و فرزند امام حسين عليه السّلام ‏ در آن بودند، آمد، تا امام این صحنه را دید، ‏ به طرف خيمه حركت كرد، از اين رو شمر و همراهانش به طرف حضرت آمده‏ بين ايشان‏ و خيمه‏ اش فاصله انداختند. در اين بين گروهى از آن بى ‏حياها به سوى حرم امام عليه السلام هجوم بردند، امام عليه السلام وقتى عمل ناجوانمردانه آنان را ديد فرياد برآورد: «وای بر شما، اگر دين نداريد و از قيامت نمى ‏هراسيد، لااقل در دنيايتان آزاد مرد و رشيد باشيد و از رذالت و ددمنشى دست برداريد. جلوى مردان پست و افراد جاهل ‏تان را از هجوم به خانه و كاشانه و اهل بيتم بگيريد. شمر بن ذى الجوشن گفت: اين را به خاطر تو انجام مى ‏دهيم اى پسر فاطمه! و با مردان جنگى به سوى امام رفت، امام به طرفشان حمله مى ‏برد و آنها از دورش پخش مى‏ شدند».[1]

چرا امام حسین علیه السلام اینگونه نباشد در حالی که صفت مروت و جوانمردی را از جد بزرگوار خود به ارث برده است آنجا که پيامبر صلی الله علیه و آله هنگامى که در بستر بيمارى بود؛ فرمود: «أَمَّا الْحَسَنُ فَإِنَّ لَهُ هَيْبَتِي وَ سُؤْدُدِي وَ أَمَّا الْحُسَيْنُ فَإِنَّ لَهُ جُرْأَتِي وَ جُودِي»[2]- مهابت و بردبارى خويش را به حسن دادم و #جوانمردى و آمرزش خود را به حسين.

این حسین همان بزرگ مرد غيرتمندی ست كه به مردم غیرتمندی و جوانمردى‏ را آموخت و تعليم كرد كه: مرگ در زير سايه‏ هاى شمشير را بايد بر ذلّت و پستى اختيار كرد، حسين‏ بن علىّ بن ابى طالب عليه السّلام است كه چون بر او و اصحابش، امان را عرضه داشتند. بلند منشى کرد و از قبول آن سرباز زد و فرمود: «اى عصرها و نسل ‏ها! به هوش كه اين فرومايه و فرزند فرومايه، اينك مرا ميان دو انتخاب قرار داده است: بر سر دو راهى ذلّت پذيرى و تسليم خفّت ‏بار در برابر فرومايگان يا مرگ با عزّت و سرفرازى! و چقدر دور است از ما كه ذلّت و خوارى را برگزينيم. خدا و پيامبر او و ايمان‏ آوردگان و روشنفكران و دامان هاى پاك و رگ و ريشه ‏هاى پاكيزه و مغزهاى روشن انديش و غيرتمند و جان هاى با شرافت نمى‏ پذيرند كه ما فرمانبردارى فرومايگان و استبدادگران پست و رذالت پيشه را بر شهادتگاه رادمردان و آزادمنشان مقدّم بداريم».[3]

حسین علیه السلام اینگونه است که ستایش ستایشگران را می طلبد، ابن ابى الحديد می گويد: من از ابوزيد يحيى بن زيد علوى بصرى شنيدم كه مى ‏گفت: گویى ابيات ابوتمام كه راجع به محمّد بن حميد طائى سروده است، سروده نشده است مگر درباره حسين عليه السلام:

وَ قَد کَانَ فَوتُ المَوتِ سَهلاً فرَدّهُإلَیهِ الحِفاظُ المِّرُّ وَ الخُلقَ الوَعرُ... [4] مرگ برای او آسان است و زنده ماندن را دشوار و مرارت بار و ناگوار می ‌داند.

او شخصیتی است که ستم‌ پذیری را ننگ می‌ داند، آنگونه که گویا چنین کاری در هنگام ترس و وحشت نیز کفر است. پس چون مرگ نزدیک گردید، پای خود را محکم بر زمین کوبید و فریاد کرد که از زیر پای تو حشر و برانگیخته شدن است...

یاران حسین علیه السلام نیز همچون او #آزادمرد و جوانمرد بودند، یکی از آنها جناب حر است وی از امام رخصت گرفت و جنگید تا اینکه بر اثر جراحات بر زمین افتاد، امام خود را به بالين حر رساند كه خون او با فشار از بدنش خارج مي شد! امام به او فرمود: اى حر به به، تو همان طور كه نامت نشان مي دهد در دنيا و آخرت حر يعنى آزاد مرد مي باشى سپس اين دو شعر را سرود:

لَنِعْمَ الْحُرُّ حُرُّ بَنِي رِيَاحٍوَ نِعْمَ الْحُرُّ عِنْدَ مُخْتَلَفِ الرِّمَاحِ‏

وَ نِعْمَ الْحُرُّ إِذْ نَادَى حُسَيْناًفَجَادَ بِنَفْسِهِ عِنْدَ الصَّبَاح‏[5]

اين حر كه از قبيله بنى رياح است مردى بسيار خوب است. حر در موقع نيزه زدن مردى است نيكو.

حر جوانمردى‏ است خوب، زيرا حسين‏ را صدا زد و در موقع صبح جان خود را فدایى نمود.

خداوندا! به ما توفيقى ده كه ويژگي هاى اخلاقى پیشوایان دین و اصحاب خالص او را كه در پیشانی تاریخ بشریت می درخشند در خود زنده كنيم و پیرو راستین راه آنان باشیم.

مهدی سیدمرادی

پی نوشت ها:

[1] وقعة الطف، ابو مخنف كوفى، لوط بن يحيى‏، به تصحیح محمد هادى يوسفى غروى، ‏جامعه مدرسين‏، قم‏، 1417 ق‏، چاپ سوم،‏ ص 251.

[2] الخصال، شیخ صدوق، به تصحیح: على اكبر غفارى، جامعه مدرسين‏، قم‏، 1362ش،‏ ج ‏1، ص 77.

[3] تحف العقول، ابن شعبه حرانى، جامعه مدرسين‏، قم‏، 1404ق، ص 241.

[4] شرح نهج البلاغة، ابن أبي الحديد، مكتبة آية الله المرعشي النجفي‏، قم‏، 1404ق،‏ ج ‏3، ص 249.

[5] الأمالي، شیخ صدوق، كتابچى‏، تهران‏، 1376ش‏، ص 160

شنبه 8 شهریور 1399  9:54 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها