0

صندوق ETF چیست و ساز و کار معامله با آن چگونه است.؟

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 21184
محل سکونت : کرمانشاه

صندوق ETF چیست و ساز و کار معامله با آن چگونه است.؟

خرید صندوق پالایشی یکم : آری یا خیر

صندوق ETF چیست و ساز و کار معامله با آن چگونه است.

خرید صندوق پالایش یکم با نماد پالایش توسط دولت قرار است عرضه شود و سرمایه گذاران نیز قادر به خرید واحدهای این صندوق می باشند. در این مقاله قصد داریم در خصوص شرایط این صندوق ها توضیحاتی ارائه کنیم و به سوالات احتمالی که ممکن است در ذهنتان در خصوص پذیره نویسی صندوق پالایش ایجاد می شود پاسخ دهیم. به همین دلیل در ابتدا در خصوص ماهیت صندوق های ETF توضیحاتی ارائه میکنم تا با ساز و کار این صندوق های معاملاتی آشنا شوید و سپس در خصوص خرید و فروش صندوق ETF دولتی که قرار است در سال جاری باشد تصمیم گیری کنید. پس تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

صندوق های قابل معامله در بورس صندوق هایی هستند که دارایی های سرمایه گذاران را تجمیع کرده و با استفاده از دارایی های آن اقدام به معامله می کنند. حال ممکن است دارایی های این صندوق ها در سهام، مختلط و یا درآمد ثابت باشد که سرمایه گذار می تواند با توجه به میزان ریسک گریزی و یا ریسک پذیری خود یکی از این صندوق ها را انتخاب کنید. اگر قصد دارید در خصوص صندوق های قابل معامله در بورس به طور کامل بدانید پیشنهاد می کنم مقاله ” صندوق های قابل معامله در بورس ” را به طور کامل معامله کنید چرا که تنوع سرمایه گذاری در این صندوق ها آنقدر زیاد است که می تواند پاسخگوی نیاز بسیاری از سرمایه گذاران باشد. این صندوق ها به ۳ دسته صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی و صندوق های مختلط تقسیم بندی می شوند.

 

صندوق ETF دولتی چیست

یکی از اتفاقاتی که در سال ۹۹ شاهد آن بودیم عرضه اوراق ETF دولتی بوده است. در حال حاضر اولین صندوق ETF دولتی با نام دارا یکم عرضه شده است که برای دریافت اطلاعات آن کافی است مقاله “پذیره نویسی صندوق ETF دولتی : ساز و کار معامله صندوق ETF را مطالعه کنید. در حال حاضر قرار است دومین صندوق دولتی با نماد ” پالایش ” عرضه شود که قرار است در خصوص آن توضیح دهیم. شکل زیر اطلاعات مربوط به صندوق های ETF دولتی را نشان میدهد.

خرید صندوق پالایشی یکم

 

دارایی های صندوق پالایشی یکم شامل چیست

شکل زیر سهم دولت از صندوق پالایشی و مبنای قیمت گذاری آن به تاریخ ۴ شهریور ماه و قیمت پایانی این روز می باشد. طبق محاسبات  ۵۰۰ واحد از صندوق پالایشی یکم شامل ۴۶۰ سهم شتران، ۳۱۵ سهم شبندر، ۱۰۷ سهم شبریز و ۴۶۳ سهم شپنا خواهد بود. مجموع کل ارزش این صندوق حدود ۷۵۰۰۰ میلیارد تومان خواهد بود که دولت قرار است با تخفیف ۲۰ درصد آن را عرضه کند. با این وجود عایدی دولت از محل فروش این صندوق حدود ۶۰،۰۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

 

نماد سهم دولت (میلیون سهم) مبنای محاسبه قیمت ارزش با تخفیف ۲۰ درصدی
شتران ۶۹۷۷ ۳۴۷۵۰ ۱۹۳،۹۶۰،۶۰۰
شبندر ۴۷۸۰ ۴۱۸۶۰ ۱۶۰،۰۷۲،۶۴۰
شبریز ۱۶۱۵ ۴۳۱۶۰ ۵۵،۷۶۲،۷۲۰
شپنا ۷۰۱۳ ۳۵۰۴۰ ۱۹۶،۹۸۸،۴۱۶

 

نحوه خرید صندوق پالایشی یکم چگونه است؟

 پذیره‌نویسی صندوق پالایش به صورت همزمان از طریق بورس اوراق بهادار تهران و شبکه بانکی کشور برای هر شخص حقیقی دارای کد ملی و بدون محدودیت سنی امکان پذیر است. داشتن حساب به ازای هر کد ملی ( مثلا برای فرزند خردسال خانواده) الزامی نیست، اما شماره شبای پرداخت‌کننده می‌بایست برای بازگرداندن وجوه مازاد بر واحد‌های تخصیص یافته پس از اتمام پذیره‌نویسی، در اطلاعات متقاضیان درج شود.

اگر دارای کد بورسی هستید برای خرید صندوق پالایش یکم کافی است که ابتدا نماد پالایش را در دیده بان بازار خود وارد کنید و در نهایت در ساعت ۱۴ الی ۱۶ سفارش خود را وارد کنید. قیمت این واحد سرمایه گذاری برای سفارش گذاری ۱۰۰۰۰۰ ریال و تعداد آن حداکثر ۵۰۰ واحد می باشد. حال هر فردی می تواند هر تعدادی را که تمایل دارد سفارش گذاری کند که حداقل آن ۱ واحد و حداکثر آن ۵۰۰ واحد می باشد. یعنی سرمایه گذار قادر است حتی ۱ یونت ۱۰۰۰۰ تومانی هم خریداری کند. البته سرمایه گذارانی که قبلا در صندوق دارا یکم سرمایه کذاری کرده اند به تعداد واحدی که خریداری کرده اند قادر به خرید صندوق پالایشی با تخفیف ۲۰ درصدی نمی باشند. حداکثر تعداد واحد‌های سرمایه‌گذاری قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی ایرانی دارای کد ملی،  ۵۰۰ واحد سرمایه‌گذاری است.

شروع این پذیره نویسی از تاریخ چهارشنبه ۵ شهریور بوده و تا ساعت ۱۲ شب ۱۹ شهریور ادامه دارد. از انجایی که خرید این صندوق ها تا روز آخر امکان پذیر می باشد و هیچ تقدم و تاخری از بابت خرید این صندوق ها بین افراد وجود ندارد؛ پیشنهاد می کنم در یک الی دو روز اخر برای خرید صبر کنید چرا که ارزش این صندوف ها به ارزش روز سهام موجود در این گروه بستگی دارد.

 

سقف خرید واحدهای پالایشی یکم

سقف خرید واحدهای پالایشی یکم در حال حاضر پنج میلیون تومان است. البته باید توجه داشت که پنج میلیون تومان مذکور، مجموع سرمایه‌گذاری در دو صندوق دارا یکم و پالایشی یکم است. بر این اساس افرادی که قبلاً واحدهای دارا یکم که تا سقف دو میلیون تومان ارائه شد را خریداری کرده‌اند تنها قادر به خرید سه میلیون تومان از پالایشی یکم با تخفیف خواهند بود. به عنوان مثال اگر در عرضه قبلی ۲۰۰ واحد دارا یکم را خریداری کرده بودید در عرضه فعلی قادر به خرید ۳۰۰ واحد از ۵۰۰ واحد این صندوق با تخفیف می باشید یا اگر ان صندوق را ۱۵۰ واحد خریداری کرده باشید؛ قادر به خرید ۳۵۰ واحد از صندوق با تخفیف ۲۰ درصدی خواهید بود.

 

بازار گردانی صندوق پالایش یکم چگونه است؟

پنج درصد (۵%) از مبلغ جمع آوری شده در دوره پذیره نویسی به بازارگردانی واحد‌های سرمایه­ گذاری در همان صندوق تخصیص خواهد یافت و جزء دارایی­‌های صندوق محاسبه می ­شود. از انجایی که درامد حاصل از این طرح ۶۰/۰۰۰ میلیارد تومان می باشد حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان از ان به عنوان بازارگردانی این صندوق در نظر گرفته می شود.

 

هر سرمایه گذار قادر به خرید چه تعداد واحد می باشد؟

در بخش قبل گفتیم که هر سرمایه گذاری قادر است حداقل ۱ واحد و حداکثر ۵۰۰ واحد برای خرید صندوق پالایشی یکم سرمایه گذاری کند. حال اگر مشارکت افراد زیاد باشد و تعداد واحد های درخواست شده بیشتر از تعداد واحد های تعیین شده توسط دولت باشد از قائده تسهیم به نسبت استفاده می شود. یعنی ممکن است به هر کد ۴۱۰ واحد سرمایه گذاری برسد. یعنی ممکن است شما درخواست خرید ۵۰۰ واحد سرمایه گذاری را داشته باشید ولی در پایان دوره پذیره نویسی به شما ۴۱۰ واحد برسد و این نشان میدهد مشارکت در این صندوق برای خرید بالا بوده است. حال اگر سرمایه گذاری ۵۰۰ واحد سفارش گذاشته و این پول از حساب او کسر شده باشد در صورت تخصیص ۴۱۰ سهم، ما به تفاوت مبلغ به حساب بورسی شخص و یا افرادی که از شعب بانک ها یا اپ های موبایلی اقدام کرده اند به شماره شبای معرفی شده بازگردانده می شود.

 

ت

 

چه زمانی قادر به فروش صندوق ETF دولتی پالایش یکم می باشیم؟

خرید و فروش صندوق های قابل معامله و یک نمونه از آن یعنی صندوق دارا یکم ۱ ماه پس از اتمام پذیره نویسی و ثبت صندوق در بازار سرمایه می باشد. دارندگان این صندوق ها پس از دریافت کد بورسی قادر به انجام معامله در این صندوق ها می باشند. حال برای دریافت کد بورسی از لینک زیر اقدام کنید. حال اگر به هر دلیلی بعد از مهلت یک ماهه قصد فروش صندوق را نداشته باشید دیگر نیازی به دریافت کد بورسی برای معاملات ثانویه ندارید. دریافت کد بورسی صرفا برای فروش صندوق می باشد.

 

آیا صندوق پالایش یکم را بخریم؟

برای بررسی خرید صندوق پالایش یکم باید به سراغ تجربه صندوق اول برویم. پذیره نویسی صندوق دارا یکم در تاریخ ۱۴ اردیبهشت تا ۳۱ اردیبهشت و با قیمت ۱۰۰۰۰ تومان انجام شد. در این پذیره نویسی ۳/۴۸۱/۰۰۰ نفر با سرمایه گذاری ۵۸۸۶ میلیارد تومان مشارکت کردند. در تاریخ ۷ تیر ۱۳۹۹ این صندوق با قیمت ۲۳۴۰۰ تومان و با رشد ۱۳۴ درصدی بازگشایی شد و خریداران این صندوق بازدهی ۱۳۴ درصدی را کسب کردند و در روزهای بعد از آن نیز شاهد رشد صندوق بودیم. برای صندوق پالایش یکم نیز انتظار بازدهی مناسبی وجود دارد اما بعید است که بازدهی این صندوق به اندازه بازدهی دارا یکم باشد چرا که بخشی از رشد دارا یکم به دلیل شرایط خوب بازار سرمایه در ان برهه زمانی بوده است. در نهایت خرید این صندوق را نیز به سرمایه گذاران پیشنهاد میکنم.

شنبه 8 شهریور 1399  9:43 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها