0

شهدای کربلا / نافع بن هلال الجملی

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 81124
محل سکونت : تهران

شهدای کربلا / نافع بن هلال الجملی

 

شهدای کربلا / نافع بن هلال الجملی

 

از شهداى کربلاست. نافع، بزرگوارى دلاور، قارى قرآن، کاتب و از حاملان حدیث و از اصحاب امیرالمومنین علیه السلام بود و در سه جنگ جمل، جنگ صفین و جنگ نهروان در رکاب آن حضرت بود. وى از شخصیت هاى بارز کوفه بود و پیش از شهادت مسلم بن عقیل، مخفیانه از کوفه بیرون آمده به […]

 

از شهداى کربلاست. نافع، بزرگوارى دلاور، قارى قرآن، کاتب و از حاملان حدیث و از اصحاب امیرالمومنین علیه السلام بود و در سه جنگ جمل، جنگ صفین و جنگ نهروان در رکاب آن حضرت بود.

وى از شخصیت هاى بارز کوفه بود و پیش از شهادت مسلم بن عقیل، مخفیانه از کوفه بیرون آمده به استقبال امام شتافته بود، سپس همراه امام حسین علیه السلام به کربلا آمد. در کربلا همراه حضرت عباس علیه السلام در آوردن آب به خیمه ها مشارکت داشت.

از جمله کسانى بود که در سخنرانى پرشورى مراتب وفادارى خویش را نسبت به سیدالشهدا ابراز داشت. نافع، نام خود را روى تیرهاى زهرآگین خود مى نوشت و همواره با آن‌ها تیراندازى مى کرد.

روز عاشورا وقتى تیرهایش تمام شد، شمشیر کشید و بر سپاه کوفه تاخت، در حالى که چنین رجز مى خواند: انا الهزبر الجملى دینى على دین على.

کوفیان با سنگ و تیر، او را مورد ضربه هاى خود قرار دادند تا این که بازوهایش شکست. او را محاصره کرده و زنده دستگیر نمودند. شمر او را گرفته نزد عمر سعد برد. سپس به دست شمر به شهادت رسید. از جمله رجزهاى او چنین بود: انا الغلام الیمنى الجملى دینى على دین حسین بن على ان اقتل الیوم فهذا املى فذاک رایى والاقى عملى.

بعضى نیز او را هلال بن نافع گفته اند.

منابع
جواد محدثی، فرهنگ عاشورا.

منبع :http://moharam.com/

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

سه شنبه 4 شهریور 1399  12:18 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها