0

توصیه های مفید برای شما و نوزادتان

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

توصیه های مفید برای شما و نوزادتان

توصیه های مفید برای شما و نوزادتان – قسمت اول

 

 
 
 

توصیه های مفید برای شما و نوزادتان – قسمت اول

 

1 . غذا دادن به نوزاد :
چه تغذیه ی نوزاد با شیرمادر صورت گیرد و چه با شیرخشک انجام شود ، بهتر است ساعت های ابتدایی روز را برای غذا دادن به او انتخاب کنید و همچنین موقعیتی را انتخاب کنید که خودتان هم احساس راحتی می کنید.
اول حال و هوای خودتان را عوض کنید و سرحال شوید ، سپس شروع به غذا دادن به کودکتان کنید : نور ملایم اتاق و یک موسیقی آرام میتواند برای هر دوی شما آرامبخش باشد و باعث شود تا غذا دادن به کودکتان به نحو موثرتر و ثمربخش تری انجام شود.
به خاطر این که در این دوران همه مشتاق این هستند که کودک را بغل کنند ، بیشتر اوقات در طی غذا دادن ، آرامش و راحتی مادر نادیده گرفته میشود. سعی کنید یک جای دنج و راحت را برای شیردادن به کودک در نظر بگیرید.
هنگام شیر دادن به نوزاد ، پایتان را روی یک چارپایه ی کوتاه بگذارید تا کودک در سطحی قرار گیرد که شما مجبور نشوید برای غذا دادن به او خم شوید. اگر کودک از شیر خودتان تغذیه می کند ، در حین شیردادن به او ، با خوردن یک لیوان آب میتوانید شیرتان را به جریان بیندازید.
2 . به خودتان اعتماد کنید :
مادرتان ، دوستان ، فامیل و یا حتی غریبه ها در خیابان ممکن است که به شما پیشنهاداتی در مورد این که چه کارهایی را باید به عنوان مادر انجام دهید ، بدهند.
شما میتوانید به حرف های آن ها گوش دهید ، اما آن چیزی را انجام دهید که قلبتان می گوید و فکر می کنید برای خودتان و کودکتان درست است.
به این وسوسه که مدام خودتان را با دیگر مادرها و یا کودکتان را با سایر کودکان مقایسه کنید ، غلبه کنید. هر مادر چیزهایی میداند که برای فرزند خود کارساز می باشد ، شما میتوانید راهنمایی های دیگران را امتحان کنید ، ولی انتظار نداشته باشید که همان نتیجه را برای کودک شما در پی داشته باشد .
هر کودک دارای خصوصیاتی متفاوت با سایر کودکان است و شما بهترین کسی هستید که این خصوصیات را در کودکتان می شناسید.


3 . به اندازه کافی بخوابید :
مادرهای با تجربه ساعت های اضافی را در طول روز غنیمت شمرده و از آن برای استراحت و خواب استفاده می کنند. سعی کنید هنگامی که کودکتان به خواب می رود ، شما نیز به خواب و استراحت بپردازید . اگر کودکتان در حال چرت زدن یا خوابیدن است ، با انجام دادن کارهای خانه و یا جواب دادن به تلفن فرصت خوابیدن را از دست ندهید.
4 . ماساژ نوزاد :
چرا از یک ماساژ کوچک هم برای خودتان و هم برای کودکتان استفاده نکنید ؟ در طی هفته های گذشته اتفاقات زیادی را پشت سر گذاشته اید.  برای گرفتن ماساژ از جاهایی استفاده کنید که افراد با تجربه ماساژهای ویژه ای راکه برای بعد از زایمان مناسب است ، ارائه می دهند.
از آنها بخواهید تا از روغن ها و یا موادی که ممکن است باعث ایجاد ناراحتی در کودکتان شود ، استفاده نکنند ، به خصوص اگر کودک از شیر خودتان تغذیه می کند. برای ماساژ دادن به کودکتان شما احتیاج به یک فرد متخصص ندارید ، خودتان بهترین ماساژ دهنده برای او هستید .
زیرا او با صدا ، رایحه ، قیافه و تماس شما انس گرفته است.
ماساژ را زمانی انجام دهید که او بیدار و سرحال باشد . همچنین بهتر است حداقل نیم ساعت بعد از خوردن آخرین وعده ی غذایی وی باشد تا باعث نشود که غذا را بالا بیاورد.
اتاق باید گرم باشد. برای شروع مقداری روغن بدون بو و مخصوص کودک را کف دست خود بریزید و سپس انگشتتان را به آرامی روی بدن او حرکت دهید. آرام ضربه های ملایم بزنید و با حرکات دایره ای شکل ماساژ دهید. تحقیقات نشان داده که ماساژ باعث میشود که کودک بهتر بخوابد ، تماس ملایم دستتان با بدن کودک واقعا به او آرامش می دهد.

پنج شنبه 30 مرداد 1399  3:11 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:توصیه های مفید برای شما و نوزادتان

توصیه های مفید برای شما و نوزادتان – قسمت دوم


5 . اختصاص ساعتی به خودتان :
ساعاتی از روز را به خودتان اختصاص دهید و از همه چیز کناره بگیرید تا دوباره به آرامش روحی و روانی برسید. اگر اعصابتان از چیزی ناراحت شده یا میخواهید به آرامش درونی  برسید ، حتما زمانی از روز را صرف پرداختن به کارهایی که آرامتان می کند ، مثل یک حمام ملایم ، خواندن یک کتاب لذت بخش همراه با یک فنجان چای و یا جواب دادن به ایمیل های دوستانتان کنید.
پدرها هم نیاز دارند تا کودکشان را در آغوش گرفته و ساعتی را در کنار هم بگذارنند. این زمان فرصت مناسبی است برای ایجاد حس اعتماد به نفس در پدران برای نگهداری از کودک خود.
6 . راحت و آسوده باشید :
لباس خوابتان را تا هر وقت که میخواهید به تن داشته باشید !! لازم نیست همه ی تلفن ها را جواب بدهید ، اهمیتی به گرد و خاکی که روی وسایل خانه جمع شده ، ندهید و بگذارید تا دیگران غذای یک هفته تان را آماده کنند و شما کاری جز گرم کردن آنها نداشته باشید.
به همسرتان بگویید که جای هر چیزی در کجاست و او را در وظایف بچه داری سهیم کنید. در این صورت او نیز میتواند همه جا را مرتب کرده و هرچیزی را در جای خودش قرار دهد.
به جای اینکه فقط خودتان را به تنهایی درگیر تمام کارها کنید و تمام مسئولیت ها را به عهده بگیرید ، میتوانید از دوستانتان برای خرید کردن ، انجام کارهای خانه ، نظافت و پخت و پز کمک بخواهید.

7 . جشن گرفتن برای نوزاد :
شاید شما بخواهید برای کودک تازه واردتان مهمانی تولد بگیرید . هر چند که او چیزی از این جشن را به خاطر نخواهد آورد ، ولی این موضوع هنوز هم یک رویداد مهم بعد از تولد کودک به حساب می آید و برای خیلی از والدین با اهمیت است ، چرا که آنها دوست دارند معمولا تولد کودکشان را با یک جشن گرامی داشته و به یاد ماندنی کنند.
اما شما میتوانید این جشن هر چند مهم را به شکل ساده و بی دردسر ، خاطره انگیز کنید!
سعی کنید که از قبل برنامه ی این جشن را تدارک دیده تا بتوانید بلافاصله بعد از این که کودک به خانه پا گذاشت و از خواب بیدار شد ، جشن را برگزار کنید. همچنین سعی کنید که مهمانی یک و نیم تا دو ساعت بیشتر طول نکشد.
از یک کیک تولد کوچک استفاده کنید . شاید کیک های مخصوص و بزرگ برای عکس گرفتن قشنگ باشند ، ولی کیک های کوچک یک نفره مناسب تر بوده و به اندازه ای هستند که در دستان مهمانان کوچک شما به آسانی جا می گیرند.
بچه ها مزه های ساده را بیشتر دوست دارند. کیک های کوچک وانیلی و یا شکلاتی بهترین انتخاب بوده و امکان تهیه ی آن ها در خانه وجود دارد.
جشن تولد کودکتان را با یک بازی همراه کنید. شاید برای بچه های زیر یک سال بازی کردن با هم سخت باشد ، اما آنها این کار را میتوانند با کمی کمک گرفتن از بزرگترها به راحتی انجام دهند. مثلا یک جعبه پر از اسباب بازی روی زمین قرار دهید.
یک آهنگ شاد کودکانه پخش کنید و بچه ها و یا حتی پدر و مادرها را تشویق کنید که ضمن حرکت با آهنگ با هم دنبال اسباب بازی ها بگردند. قایم باشک بازی یکی دیگر از بازی هایی است که میتوانید در جشن تان بگنجانید.
برای این کار عروسک های مختلف و حیوان های عروسکی پارچه ای را در یک جای کوچک مخفی کنید و به بچه های کوچکتر کمک کنید تا آنها را پیدا کنند. کادوها را همچنان بسته نگه دارید ! انتظار نداشته باشید که کودکتان در جشن تولد بیدار بماند تا کادوها را باز کند.
باز کردن کادوها را بگذارید برای بعد از مهمانی. اگر مجبورید که کادوها را در طول تولد باز کنید ، از طرف کودکتان آنها را باز کرده و باز هم از جانب او خوشحالی کنید. ( البته یادتان نرود که میتوانید با یک نوشته کوچک از مهمان ها تشکر کنید باز از جانب کودکتان !)
کادوی تولد را تا آنجایی که میتوانید ساده انتخاب کنید و سعی کنید که به آسان ترین شکل ممکن آن را بسته بندی کنید. یک عروسک کوچک دستی و یا یک کیک تزیین شده مخصوص تولد میتواند کودک را خوشحال کند و مطمئن باشید که او بیشتر از شما قدردانی می کند.


منبع : کتاب نگاهی نو به پرورش ذهنی کودک

پنج شنبه 30 مرداد 1399  3:11 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها