0

درس آموزی از مکتب حسین (ع)

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

درس آموزی از مکتب حسین (ع)

 

1ـ با فرا رسیدن ماه محرم و نزدیک شدن ایام شهادت سید و سالار همه شهیدان عالم، حضرت اباعبداللّه الحسین (ع) و خاندان و یاران پاکباز و با وفای آن حضرت شیعیان و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت و عاشقان و شیفتگان نهضت سرخ حسینی خود را آماده می کنند تا همچون سال های گذشته مجالس سوگواری امام حسین(ع) را هر چه با شکوه تر بر پا کنند و با راه اندازی دسته جات عزاداری و تشکیل محافل سخنرانی و روضه خوانی نام و یاد آن عزیزان را گرامی بدارند، ما ضمن تسلیت و تعزیت این ایام حزن انگیز و مصائب جان سوز به عموم مسلمانان و آزادگان عالم و علاقمندان و ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به ویژه قاطبه زنان مسلمان و ادامه دهندگان راه قهرمان کربلا حضرت زینب کبری (س) از خدای سبحان می خواهیم ما را در شناخت درست فرهنگ عاشورا و ادامه راه آن بزرگواران موفق و ثابت قدم بردارد.

2ـ سوگواری و عزاداری امام حسین (ع) و گریه بر مصائب آن حضرت امر بسیار مهمی است و در روایات متعدد امامان معصوم (ع) بر آن توصیه و تأکید کرده اند و خود آن بزرگواران نیز در شرایط سخت و اختناق دوران بنی امیه و بنی عباس به این مهم اقدام می کردند و مجلس عزاداری و سوگواری ترتیب می دادند و از شاعران و مداحان می خواستند سروده های خود را بخوانند و در مصیبت عزای امام حسین (ع) مرثیه سرایی کنند، و گاه آنان را مورد تشویق قرار می دادند و به آنها صله و انعام می بخشیدند، با این همه مجالس حسینی نباید فقط در سوگواری و گریه بر مصائب آن جناب خلاصه شود بلکه باید سعی شود اهداف امام حسین(ع) از این نهضت به درستی شناخته شود و فرهنگ حسینی و عاشورایی تبیین گردد تا جوانان ما با فرهنگ اسلام ناب و ابعاد محتلف آن و نیز مسائل ارزشی و تربیتی آشنا شوند و بینش کافی و لازم را برای تشخیص اردوگاه حق از باطل در هر زمان و هر مکان پیدا کنند تا بتوانند با صلابت راه شهیدان را ادامه دهند.

3ـ شیعیان امام حسین (ع) هم خود باید مکتب انسان ساز عاشورا را به خوبی فرا بگیرند و فضیلت هایی همچون ایثار جوانمردی، عزت و کرامت نفس، حق طلبی و حق خواهی و حریت و آزادگی را در وجود خود نهادینه سازند و هم باید نهضت عاشورا به دیگران بشناسانند و آثار و برکات آن را در همه جا منتشر کنند، تا همه ملت های مسلمان بتوانند باالگو گرفتن از نهضت عاشورا کرامت و عزت خود را در برابر طاغوت ها و شیطان بزرگ آمریکای جهان خوار حفظ کنند.

4ـ زیارت امام حسین(ع) در همه ایام سال به ویژه در ایام محرم و در مجالس سوگواری، همواره مورد توجه عاشقان و شیفتگان آن بزرگوار بوده است، شیعیان با خواندن دعاها و زیارت ها، افزون بر کسب اجر و ثواب اخروی با معنویت دعا و زیارت دل های خود را نورانی می کنند و با عرض سلام و ابراز ارادت به ساحت مقدس سالار شهیدان امام حسین(ع) و فرزندان و برادران و برادرزادگان آن حضرت و همه شهیدان کربلا، پیمان وفاداری خویش را اعلام می نمایند، و به صراحت می گویند: «سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم»، باد و سنان و ارادتمندان شما دوست هستیم و با دشمنان شما و آنها که با شما سر جنگ دارند، دشمنیم و می جنگیم. ما حسینی هستیم و در هز زمان و هر کجای عالم (کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا) از مرام و مکتب انسان ساز حسین(ع) حمایت می کنیم و با زورگویان و متجاوزان و طاغوت های زمان و همه آنان که خوی و خصلت یزیدی دارند مبارزه می کنیم.

باید توجه داشت که زیارت ها و دعاهای مأثور که از ناحیه امامن معصوم(ع) به ما رسیده است همه دارای محتوای عالی و مضامین بلند و سازنده هستند و فهمیدن و فرا گرفتن معانی آنها، بر معرفت دینی ما می افزاید و شناخت ما را نسبت به امام حسین و اهداف آن بزرگوار بیشتر می کند و لذا شایسته است در مجالس حسینی هم دعاها و زیارت نامه ها خوانده شود و هم محتوای آنها به گونه ای صحیح تبیین شود و ابعاد معرفتی و تربیتی آنها برای مردم بدرستی روشن گردد.

5 ـ باند فاسد حکومت اموی نمی خواستند که مردم از شهادت امام حسین(ع) و اهداف آن بزرگوار با خبر شوند، و تلاش می کردند که به طور کلی جریان عاشورا را وارونه جلوه دهند و چنین وانمود کنند که گویا ا مام(ع) و یاران با وفایش افرادی بوده اند که از دین خارج شده اند و می خواسته اند فتنه و آشوب به پا کنند!! تردیدی نیست که اگر مجاهدت های زینب کبری(ع) و افشاگری های وی در طول دوره اسارت اهل بیت(ع) و پس از آن نبود، نهضت حسینی ببار نمی نشست. زینب کبری که بحق قهرمان صبر و استقامات بود، با خطبه های آتشین خود در کوفه و شام، همه تبلیغات دشمن را خنثی کرد و بساط ظلم و ستم یزید را درهم پیچید و رسالت خود را به خوبی بانجام رساند، دربخشی از خطبه آن حضرت در مجلس یزید می خوانیم:

«ای یزید! آیا خیال کرده ای، اینکه روزگار را بر ما تنگ کردی و جهان را تیره ساختی، و ما را مانند اسیران در شهرها گرداندی، به این معنی است که ما در نزد خداوند منزلتی نداریم، و تو نزد خدا مکرّمی؟!... سر جای خود بنشین که هرگز چنین نیست، به خدا سوگند تو (با این جنایتی که مرتکب شدی) فقط پوست خود را کندی، و کالبد خویش را دریدی (خود را رسوا و نابود کردی)... اگر اکنون این حوادث تلخ مرا مجبور کرده که با همچون تویی هم سخن شوم، این را بدان که من قدرت تو را بسیار ناچیز می دانم و تو را از آن پست تر می شمارم که نکوهشت کنم... لیکن بخدا سوگند که هرگز نخواهی توانست خاندان وحی را نابود سازی و قرآن را از میان برداری، این ننک هرگز از تاریخ زندگی تو پاک نخواهد گشت، اینک بنگر که آیا این تصمیم تو چیزی جز سفاهت بود؟ ... .»

چهارشنبه 29 مرداد 1399  10:30 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها