0

تمیز کردن دندانهای مصنوعی و نحوه مراقبت از آنها

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

تمیز کردن دندانهای مصنوعی و نحوه مراقبت از آنها 
دندون مصنوعی تو لیوان,نگهداری دندان مصنوعی

تمیز کردن دندان مصنوعی

سابقه استفاده از دندانهای مصنوعی به بیش از ۲۰۰۰ سال قبل میرسد و امروزه با پیشرفت های علم دندانپزشکی در جایگزینی دندانهای از دست رفته در جایگاه ویژه ای قرار داریم. با اینحال استفاده از دندانهای مصنوعی متحرک کامل یا دست دندان به دلیل هزینه بالای درمان های ایمپلنت دندان یا سایر مسائل آن هنوز به عنوان یک گزینه درمانی برای بسیاری از افراد کاملا بی دندان استفاده میشود. 

دندانهای مصنوعی جایگزینی برای دندانهای طبیعی از دست رفته شما هستند که هم ظاهر و لبخند شما را بهبود می بخشد و هم عملکرد جویدن را بهبود می بخشد. دندانهای مصنوعی ارزان تر از سایر گزینه ها، یعنی کاشت دندان (و تاج) و پل های دندانی هستند ، اما برای نگهداری مناسب نیاز به مراقبت بیشتری دارند. 

 

چه دندان مصنوعی کامل و چه دندان مصنوعی جزئی ، برای جلوگیری از بیماری های دهان و عفونت های باکتریایی ، باید از آنها بسیار مراقبت کنید و بهداشت دهان و دندان را حفظ کنید. دندان های مصنوعی همچنین به نگهداری و تمیز کردن منظم نیاز دارند تا بتوانند دوام بیشتری داشته باشند و در فرم خوبی بمانند زیرا اسید و باکتری هایی که روی دندان مصنوعی باقی مانده اند می توانند مواد آنها را خراب کرده و طول عمر آنها را کوتاه کنند.

 

در این مقاله قصد داریم چند نکته برای مراقبت از دندانهای مصنوعی را برای شما بیان کنیم:

 

تمیز کردن دندان مصنوعی:

تمیز کردن اولین قدم در مراقبت از دندان های مصنوعی است. تمیز کردن دندان های مصنوعی به طور منظم برای حفظ سلامت پروتزها و بهداشت دهان ضروری است. بقایای مواد غذایی و نوشیدنی ها با آنزیم های طبیعی موجود در بزاق واکنش نشان می دهند و زمینه رشد باکتری ها را ایجاد می کند که به نوبه خود نه تنها باعث می شود دهان شما بوی نامطبوع و طعم ترش بدهد بلکه برای سلامتی شما نیز مضر است.

 

دندون مصنوعی تو لیوان,نگهداری دندان مصنوعی

تمیز کردن اولین قدم در مراقبت از پروتزهای شما است

 

 بهداشت مناسب دهان و دندان بهترین راه برای پیشگیری از بروز این مشکلات است ، فارغ از اینکه دندان طبیعی یا دندان مصنوعی داشته باشید. با این حال ، اکثر کسانی که دندان مصنوعی دارند درک روشنی از نحوه تمیز کردن پروتزها ندارند. در اینجا چند دستورالعمل برای تمیز کردن دندان مصنوعی آورده شده است.

 

 توصیه می شود بعد از هر وعده غذایی، دندان های مصنوعی خود را با آب جاری بشویید تا ذرات مواد غذایی از بین برود و از پلاک و لکه های دندان جلوگیری شود. اگر این کار همیشه برای شما امکان پذیر نیست ، حداقل یک بار در روز پروتزهای خود حداقل یک بار در روز پروتزهای خود را با یک پاک کننده دندان شستشو دهید ، تا لکه ها و پلاک دندان از بین برود. اگر از چسب های پروتز استفاده می کنید ، حتماً با استفاده از آب گرم و یک برس نرم بقیای چسب را از بین ببرید.

 

دندان های مصنوعی خود را هنگامی که استفاده نمی کنید، از جمله زمانی که خواب هستید در آب یا محلول پروتز قرار دهید. این به آنها کمک می کند با جلوگیری از خشک شدن ، شکل خود را حفظ کرده و آنها را بدون میکروب حفظ کنند. علاوه بر این ، لثه های شما به استراحت احتیاج دارند و باید هر چند وقت یکبار استراحت کنید. محلول های خیساندن می توانند به صورت خانگی (به طور مثال نصف آب ، نصف سرکه) یا محصولات تجاری موجود در بازار باشد. پس از خیساندن آنها در محلول ها و قبل از استفاده مجدد ، حتماً پروتزهای خود را با آب کاملاً بشویید زیرا مواد شیمیایی موجود در محلول ها می تواند باعث استفراغ ، سوختگی یا درد شود.

 

دندون مصنوعی تو لیوان,نگهداری دندان مصنوعی

پروتزها را در یک لیوان آب قرار دهید

 

 برای تمیز کردن پروتزهای خود بدون خمیر دندان از یک برس نرم استفاده کنید. این یک روش مؤثر برای از بین بردن مواد غذایی نرم از پروتزها است. می توانید از برس های دندانی تجاری که مخصوص دندان های مصنوعی هستند استفاده کنید، که هم دارای یک سر برس مسطح و هم یک سر منفرد برای تمیز کردن قطعات با دسترسی سخت است.

 

 برای تمیز کردن پروتزهای خود از وسایل تمیز کننده ساینده استفاده نکنید. برس های سفت و محکم و پاک کننده های خشن و خمیردندان باعث خراب شدن پروتزهای شما می شوند.

 

 از خمیر دندان سفیدکننده باید به شدت پرهیز شود زیرا ساینده است و می تواند به پروتزهای شما آسیب جدی برساند.

 

 از شستن دندان با وایتکس خودداری کنید زیرا به پروتز آسیب می زند و رنگ آنها را تغییر می دهد. همچنین ، دندانهای مصنوعی را با قطعات فلزی در محلولهای حاوی کلرید خیس نکنید ، زیرا باعث فرسایش فلز می شود.

  •  

 برای تمیز کردن پروتزها یا خیساندن آنها در شب از آب گرم استفاده نکنید. این پروتزها را کج می کند.

 

بررسی پروتز :

دندان مصنوعی را باید با دقت کنترل کرد زیرا لطیف هستند و اگر آنها را رها کنید، ممکن است شکسته شوند. برای کاهش خطر شکستن دندان مصنوعی در حین تمیز کردن آنها، بهتر است هنگام انجام این کار آنها را روی حوله یا سینک پر از آب نگهدارید.

 

مطمئن شوید که دندان مصنوعی خود را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. برای اینکه دندان مصنوعی شکل خود را حفظ کرده و از پیچ خوردگی آنها جلوگیری کنید، در صورت عدم استفاده دندان مصنوعی باید در آب ولرم و نه آب گرم نگهداری شوند.

 

معاینات مکرر دندانپزشکی: 

توصیه می شود هر چند ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان مصنوعی و سلامت دهان و دندان شما معاینه شود. ویزیت های منظم امکان تشخیص زودرس و درمان شرایط احتمالی بیماری لثه و تنظیم و تصحیح هرگونه پروتز و ترک های نادرست را فراهم می آورد. در صورت بروز هرگونه ناراحتی در دندان مصنوعی خود ، همیشه با یک دندانپزشک مشورت کنید. به خاطر داشته باشید که دندانهای شل شده باعث ایجاد عفونت ، زخم و سوزش می شوند.

پنج شنبه 16 مرداد 1399  10:38 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها