0

عکس/ راه اندازی پنل خورشیدی سیار برای عشایر

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

عکس/ راه اندازی پنل خورشیدی سیار برای عشایر

 
میگرن نمایه سردرد نمایه
 

سازمان امور عشایر استان چهارمحال و بختیاری به منظور تامین روشنایی و امکان‌شارژ دستگاه‌های ضروری عشایر، اقدام به تهیه و راه اندازی پنل‌های خورشیدی سیار نموده است.

به گزارش مشرق، در این مرحله تعدادی از این پنل ها در میان عشایر مناطق صعب‌العبور و خانواده‌های کمتر برخوردار عشایر بازفت توزیع گردید.

مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها در برخی مبتلایان به میگرن باعث عود سردرد می شود. یکی از ترکیبات موجود در غذاها که تاثیر آن بر میگرن ثابت شده، تیرامین است.

به گزارش مشرق، فارغ از مکانیسم دقیق سردرد، برخی محرک ها باعث بروز و بدتر شدن میگرن می گردند. از جمله مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها در برخی مبتلایان به میگرن باعث عود سردرد می شود. یکی از ترکیبات موجود در غذاها که تاثیر آن بر میگرن ثابت شده، تیرامین است.

تیرامین ماده ای است که به طور طبیعی در برخی غذاها وجود دارد. به ویژه در غذاهای چند ساله و تخمیر شده؛ مثل:

● پنیرهای کهنه

● ماهی دودی

● گوشت هایی که با روش های مختلفی مثل دود اندود کرن، نمک زدن یا خشک کردن نگهداری می شوند

همچنین غذاهایی که پروتیین زیادی دارند هم ممکن است تیرامین زیادی داشته باشند اگر:

● مدت زیادی از نگهداری آنها گذشته باشد

● محل نگهداری آنها به اندازه کافی خنک نباشد

چرا تیرامین باعث سردرد می شود؟

تیرامین به دلیل ساختارش، یک مونوآمین است. مونوآمین ها به وسیله آنزیمی به نام مونوآمیناز اکسیداز به مونوآمین ها تجزیه می شوند. این آنزیم در تجزیه تیرامین هم نقش دارد.اگر به میگرن دچار باشید و به اندازه کافی مونوآمیناز اکسیداز در بدنتان نداشته باشید، پس از خوردن غذاهای دارای تیرامین سردرد به سراغتان می آید.

این ارتباط بین تیرامین و سردرد پس از آن کشف شد که دانشمندان داروهای ضد افسردگی مسدود کننده مونوآمیناز اکسیداز را در دهه ۵۰ میلادی وارد بازار دارویی کردند. مردم با مصرف این داروها و خوردن غذاهای داراری تیرامین دچار سردرد و افزایش فشار خون می شدند.

تحقیقات همچنان در حال یافتن دلیل تحریک میگرن به وسیله تیرامین است. یکی از دلایلی که مطرح شده است این است که تیرامین باعث می شود سلول های عصبی مغز ماده شیمیایی نوراپی نفرین ترشح کند. با بالا رفتن سطح تیرامین در بدن و همچنین افزایش مواد شیمیایی غیرطبیعی در مغز، تغییراتی در مغز رخ می دهد که نهایتا به سردرد منجر می شود.

مصرف خوراکی های دارای تیرامین را محدود کنید

تا اینجا فهمیدیم تیرامین یکی از محرک های سردرد میگرنی است. شاید بخواهید از امروز تغییراتی در رژیم غذایی تان ایجاد کنید و مصرف تیرامین را کاهش دهید و تاثیر آن را بر دردهای میگرنی خود مشاهده کنید. سوال این است که چه غذاهایی تیرامین دارند؟

پنیر و غذاهای لبنی

پنیرهای چند ساله و کهنه، چدار، استیلتون یا پنیر آبی، کاممبرت، سوییس، فتا، پارمسان و مونستر تیرامین بسیار بالایی دارند.پنیر آمریکایی، کوتاژ، ماست، شیر تازه، پنیر خامه ای، خامه ترش یا ساور کرم، پنیر سویا و شیر سویا تیرامین کمتری دارند.
 
گوشت، مرغ و ماهی

سوسیس خشک، سالامی، ماهی ترشی یا دودی، خاویار، جگر مرغ سالخورده، سوپ تهیه شده از عصاره گوشت تیرامین بالایی دارند.گوشت تازه، مرغ، ماهی، تخم مرغ، گوشت های فراوری شده به جز سالامی، گوشت یا ماهی کنسروی تیرامین کمتری دارند.

میوه ها، سبزیجات و حبوبات

پرتقال، گریپ فروت، لیمو شیرین، لیمو ترش، نارنگی، آناناس، باقلا، کلم ترش، غذاهای سویایی تخمیر شده، میسو، پنیر سویا یا توفو، کیمچی و پیاز خام تیرامین زیادی دارند.بیشتر سبزیجات تازه، کنسروی یا یخ زده تیرامین کمتری دارند.
 
نوشیدنی ها

شراب تیرامین بالایی دارد.قهوه بدون کافئین، چای، نوشابه، شیر تازه یا شیر سویا و آبجو تیرامین کمتری دارند.

چاشنی ها

عصاره مخمر غلیظ، سویا سس، سس ماهی و سس تریاکی تیرامین بالایی دارند.سس کچاپ، خردل، ورشستیر و سس سالاد تیرامین کمتری دارند.

اغلب نان ها، پاستاها و غلات و همچنین بیشتر شیرینی ها ودسرها تیرامین کمتری دارند.

اگر می خواهید تیرامین کمتری دریافت کنید

● گوشت، مرغ و ماهی تازه بخورید. پس از خرید یا آنها را به سرعت فریز کنید یا همان روز مصرف کنید. نگذارید تازگی مواد گوشتی از بین برود.

● مواد خوراکی وقتی در دمای اتاق بمانند تیرامین در آنها افزایش می یابد. مواد خوراکی را در یخچال نگهداری یا فریز کنید. برای یخ زدایی کردن، ماده غذایی را در یخچال بگذارید یا از ماکروویو کمک بگیرید.

● محصولات تازه را طی ۲ روز مصرف کنید.

● فقط یک یا دو روز فرصت دارید باقیمانده غذای داخل یخچال را بخورید.

● خوراکی های فاسد، کپک زده یا خیلی رسیده را نخورید.

● غذاهای دودی، مانده، ترشی یا تخمیری را نخورید.

آیا تیرامین باعث سردرد من شده است؟

برای اینکه بدانید تیرامین عامل سردرد در شما شده است یا نه باید تا چند ماه فهرست غذاهایی که می خورید را یادداشت کنید. باید به زمان و تاریخ شروع سردردتان توجه کنید.

سپس به این سوالات پاسخ دهید:

● میگرن دقیقا چه حسی دارد؟

● سردردهای میگرنی در چه زمانی از دوره قاعدگی شما بروز می کنند؟ ابتدای دوره؟ وسط دوره؟ یا پایان آن؟

● اخیرا چه غذایی خورده اید؟

● آیا در معرض سایر محرک های رایج سردرد مثل تغییر ارتفاع، تغییر دما، بوهای قوی، چراغ های روشن، صداهای بلند، تغییر عادات خواب یا استرس های غیرمعمولی بوده اید؟

به یاد داشته باشید ممکن است تا ۲۴ ساعت پس از خوردن یک غذا، سردرد شروع نشود. به همین خاطر مهم است که بدانید یک تا دو روز پیش از شروع سردرد چه غذایی خورده اید و این به حل مساله علت سردردتان کمک زیادی می کند.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

جمعه 3 مرداد 1399  5:57 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها