0

معماری منسجم و هویت اصیل تاریخی آغه زمان

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

معماری منسجم و هویت اصیل تاریخی آغه زمان

 

ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، معماری منسجم و هویت اصیل تاریخی آغه زمان مشاهده می گردد.

داستان چیست؟

محمد رشیدی اظهار کرد: محله آغه زمان با مساحت نزدیک به 25 هکتار در هسته مرکزی شهر سنندج قرار دارد که در حال حاضر با احداث خیابان شهیدان نمکی در اوایل دهه 60 به دو قسمت آغه زمان شمالی و جنوبی تقسیم شده و احداث این خیابان به نوعی از آسیب گذارترین تخریبات شهری محسوب شده که باعث از هم گسیختگی بافت منسجم و منحصر به فرد این محله گشت.

وی با اشاره به اهمیت حفظ وضع موجود بافت قدیمی و تلاش در جهت بازآفرینی آن گفت: محله آغه زمان با داشتن مجموعه بازار سنندج، کلیسای مسیحیان و دو باب کنیسه یهودیان و خانه های تاریخی به نوعی دارای ویژگی ممتازی در سطح غرب کشور هست.

معاون میراث فرهنگی استان کردستان بیان کرد: از جمله خانه های تاریخی این محل می توان به خانه حاجی کریم عباسی، خانه حلیمه خانم موسایی، منزل رشیدی، منزل حاجی مسعود غمیان، منزل توماس مسیحی، منزل تنظیفی، منزل تامکی، منزل تارا، منزل نعمتی و موارد بسیار دیگر اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه معابر این محل دارای پیچیدگی خاص می باشد، اظهار کرد: معابر محله آغه زمان به لحاظ معماری و شهرسازی نشان دهنده یک فرهنگ خاص و هویت امنیتی و دفاعی بوده و قلت عرض معبر و ارتفاع تقریبا زیاد بناها با نمای ساده کاه گلی، بر این ویژگی تاثیر مضاعف گذاشته است.

رشیدی عنوان کرد: تعدادی از خانه های اصیل به جا مانده محله غالبا به صورت مجموعه ای ساخته شده که این موضوع علاوه بر تاثیر باز دارندگی و دفاعی از لحاظ مسائل سازه ای و معماری بسیار یک پارچه و زیبا عمل می کنند که می توان به مجموعه منزل دکتر موسی و منزل دکتر اقبال اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: در راستای حفاظت از آثار تاریخی نسبت به مرمت بناهای تاریخی محله از جمله کلیسا، کنیسه یهودیان، منزل دکتر موسی، مجموعه بازار سنندج، مساجد تاریخی، گرمابه های واقع در محله آغه زمان، منزل آقای وثوقی (حسینی) و موارد دیگر به تناوب اقدامات لازم صورت گرفت. همچنین، در سال 99 طرح مطالعاتی بافت تاریخی شهر سنندج جهت تدوین ضوابط اختصاصی در دست اقدام بوده که محله آغه زمان از اولویتهای کاری مطالعاتی در این خصوص است.

معماری منسجم و هویت اصیل تاریخی آغه زمان

 
یک شنبه 15 تیر 1399  10:04 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها