0

تربیت کودک | آموزش جامع تربیت کودکان در سنین مختلف

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

تربیت کودک | آموزش جامع تربیت کودکان در سنین مختلف

تربیت کودک | آموزش جامع تربیت کودکان در سنین مختلف

  •  

آموزش تربیت کودک ، در سنین مختلف مورد توجه تمام والدین است تا كودكانی سالم تربیت کنند و زندگی شاد برای کودکان را به ارمغان آورند. نحوه رفتار و برخورد شما با کودک، در تربیت او نقش مهمی دارد. برخی والدین گمان میکنند تربیت کودک صرفا مختص به دوران خردسالی و كودكی است در حالی كه یادگیری كودک در قبل از این دوران نیز به صورت یادگیری غیر مستقیم وجود دارد. تربیت کودک در سنین مختلف امری دشوار است که نیازمند دانش و تجربه بسیار است. آموزش تربیت کودکان ، میتواند به شیوه ای شگفت انگیز در شکوفایی استعدادهای فرزندتان و رقم زدن آینده ای درخشان برای او نقش داشته باشد. در ادامه این مقاله به بررسی آموزش جامع کودکان در سنین مختلف میپردازیم. 

 

 

آموزش تربیت کودک و عوامل تعیین کننده در آن

آموزش تربیت کودک، یکی از موضوعات اساسی در رشد و شکوفایی کودک است که تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند زمینه فرهنگی، سطح رشدی و توانایی های شناختی کودک، شخصیت والدین و... است. آموزش تربیت کودک به شما کمک میکند تا تعامل مناسبی با فرزند خود برقرار کنید و متناسب با ویژگی های شخصیتی او در جهت بهبود رابطه و آموزش شیوه های صحیح رفتاری با او تلاش کنید.

 

آموزش تربیت کودک در سنین مختلف

 آموزش جامع تربیت کودکان در سنین مختلف

سن تربیت کودک را نمی توان محدود به دوره خاصی کرد. با این حال آموزش تربیت کودک، متناسب با سن و توانایی های شناختی او صورت می گیرد. در کودک زیر دو سال که تقریبا کودک نقش منفعلی در برآورده کردن نیازهایش دارد، لازم است با حساسیت، مراقبت و مهربانی بیشتری به نیاز های کودک توجه داشته باشید. نحوه تعامل والدین با کودک در این سنین نقش اساسی در شکل گیری سبک دلبستگی در کودکان ایفا میکند. نحوه صحیح تربیت کودک زیر دو سال، نقش تعیین کننده ای در توانایی اعتماد کردن کودک و کیفیت روابط بعدی او دارد.

به تدریج کودک بزرکتر میشود و توانایی های زبانی در او رشد میکند. پیشرفت مهارت های زبانی و توانایی بازنمایی ذهنی باعث میشود فرزندتان بتواند بیشتر از پیش وقفه در برآورده شدن نیازهایش را تحمل کند. در سنین دو سالگی به بعد شما میتوانید از راهنمایی های کلامی، توضیح و استدلال برای تربیت کودک استفاده کنید؛ اکنون تربیت فرزندتان طبق اصول کلی آموزش تربیت کودک بیشتر از پیش حائز اهمیت میشود.

 

اصول کلی آموزش تربیت جامع کودک

با افزایش مهارت های زبانی کودک می توانید از شیوه های مختلفی مانند داستان گویی، بازی با كودك، سخن گفتن و... برای تربیت کودک استفاده كنید. به طور کلی آموزش جامع کودک یک سری قوانین کلی را شامل میشود که در ادامه به برخی از مهمترین آن ها اشاره میکنیم:

1- وضع قوانین مشخص

از عوامل تاثیر گذار در تربیت کودک میتوان به وضع قوانین مشخص اشاره کرد. قوانین را متناسب با سطح رشدی کودک، برایش شرح دهید و در مورد ضرورت اجرای آن ها با او صحبت کنید. به سوالات کودک در این زمینه پاسخ دهید؛ چراکه توانایی تفکر و استدلال در کودک تقویت میشود. 

2- ثبات در اجرای قوانین

یکی از عوامل مهم در تربیت کودک، پایبندی به قوانین خانه است. البته این پایبندی لازم نیست به شیوه ای سختگیرانه اعمال شود. از طرفی قشقرق ها و گریه های کودک نباید عاملی برای صرف نظر کردن از قواعد تربیتی کودک شوند. چرا که شما به عنوان والد باید پایگاه قدرت خود را حفظ نمایید. در صورتی که کودک متوجه شود که شما به راحتی تسلیم خواسته های او میشوید، دیگر همیشه از این ترفند استفاده خواهد کرد. 

3- هماهنگ بودن والدین در تربیت کودک

یکی از اصول مهم در آموزش تربیت کودک، هماهنگی والدین با یکدیگر در شیوه تربیتی کودک است. در غیر این صورت کودک دچار آشفتگی و سردرگمی میشود و این تعارض باعث میشود هیچگاه متوجه نشود که در موقعیت های گوناگون به چه صورت باید رفتار کند. پس لازم است در این زمینه به یک توافق کلی دست یابید. 

4- حفظ خونسردی در واکنش به بدرفتاری های کودک

زمانی که در مورد مسائل مختلف با کودک خود با مشکل روبرو میشوید، با او صحبت کنید، به حرفهایش با دقت گوش دهید و سعی کنید به دنیای کودکانه او وارد شوید. زمانی که شما کنترل خود را به دلیل اشتباهات کودک از دست میدهید و واکنشی هیجانی نشان میدهید کودک به تدریج می آموزد که به جای حل مسائل در برخورد با مشکلات، رویکرد هیجان محور نشان دهد و به خشونت روی آورد. در صورتی که کودک بر تکرار رفتارهای اشتباه خود اصرار دارد، میتوانید از روش های سالم تنبیه کودکان استفاده کنید.

5- برقراری رابطه ای دوستانه در برخورد کودک

در مورد رفتارهایی که برایتان آزار دهنده است برایش توصیح دهید. با این روش میتوانید حس همدلی را در او افزایش دهید. برچسب زدن به کودک و خطاب قرار دادن او با واژه هایی مانند " بچه بد، بدجنس یا آزار دهنده " تاثیرات منفی در روح و روان او بر جای میگذارد. رفتارهای خوب کودک را با روش های تشویق کودک می توانید تقویت کنید. 

 

سخن آخر 

نحوه برخورد و تعامل شما با کودک و دیگران، نقش مهمی در تربیت کودک ایفا میکند؛ در واقع تقلید کودکان از والدین خود، نوعی یادگیری در آنهاست که درفرآیند رشدی آن ها تاثیر گذار است. سخت گیری بیش از اندازه به کودک باعث میشود اصول اخلاقی صرفا به دلیل ترس از حضور شما رعایت شود. قاعدتا در نبود شما کودک به قوانین عمل نخواهد کرد. از طرفی سهل گیری افراطی نیز باعث میشود کودک هیچگاه قانون پذیر نشود. پس حد اعتدال را رعایت کنید. از آنجایی که کودکان از نظر شخصیتی بسیار انعطاف پیذیر هستند، مشاوره کودک، فرصتی مناسب است تا بتوانید با توجه به ویژگی های منحصر به فرد فرزندتان، خدمات تخصصی برای رشد و تربیت او دریافت نمایید. 

 

سه شنبه 10 تیر 1399  12:57 PM
تشکرات از این پست
mansoor67
mansoor67
mansoor67
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 3583
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:تربیت کودک | آموزش جامع تربیت کودکان در سنین مختلف

کودکان تقلید را با تربیت دارند قرین

کارنیکو گل نمایم تا شوند زیبا وزین

گرشویم الگوی نیکی کار نیکوبامرام

کــودکان شاد ببینیم زندگیشان نازنین

فی البداهه: منصور مقدم 11/4/1399

چهارشنبه 11 تیر 1399  11:22 AM
تشکرات از این پست
majid68
دسترسی سریع به انجمن ها