0

ساحل مکسر، تندیس باشکوه طبیعت جنوب

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

ساحل مکسر، تندیس باشکوه طبیعت جنوب

ساحل مکسر، تندیس باشکوه طبیعت جنوب

 

 ساحل مکسر در بندر مقام، حاصل میلیون‌ها سال فرسایش طبیعت است. تلاقی کوهستان با دریا و سال‌ها نفوذ آب میان شیارهای کوه‌، تندیس‌هایی زیبا آفریده‌اند. 

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های استان هرمزگان، برخورداری هم‌زمان از بافت کوهستانی و دریا است. ساحل مکسر بارزترین نمونه‌های این تلاقی را باصخره‌های شکل گرفته از رد آب دارد. نفوذ آب طی سالیان دراز به منافذ کوه، ساحل مکسر را به‌شکل امروزی آن پدید آورده است.

استان هرمزگان در پنج رده نخست مقاصد گردشگری ایران قرار دارد. ۹۵ درصد از سفرهای دریایی کشور، در این استان رخ می‌دهند. با این وجود، هم‌چنان تعداد سواحل بکر و دیدنی با قابلیت گردشگری بالا در کرانه خلیج‌فارس بسیار زیاد هستند. ساحل مکسر به‌تازگی مورد اقبال بالا در جذب گردشگران قرار گرفته است که با وجود ظرفیت‌های طبیعی و جذاب این ساحل و اطراف آن، دور از انتظار نیست.

در سفر به ساحل مکسر چه باید بدانیم؟

 • ساحل مکسر کجاست؟
 • چگونه به ساحل مکسر برویم؟
 • ویژگی‌های ساحل مکسر
 • دیدنی‌های اطراف ساحل مکسر
 • پوشش گیاهی و جانوری ساحل مکسر
 • در سفر به ساحل مکسر با خود چه ببریم؟
 • اقامت در ساحل مکسر
 • بهترین زمان سفر به ساحل مکسر

آیا تا‌به‌حال به استان هرمزگان سفر کرده‌اید؟ آیا می‌دانید بکرترین ساحل هرمزگان کجاست؟ تصور می‌کنید سواحل زیبای پوشیده شده از صخره‌های بلند و مناظر خارق‌العاده فقط مختص پوسترها است؟ اگر این‌گونه می‌اندیشید، به شما پیشنهاد می‌کنیم به سواحل مکسر در هرمزگان سفر کنید.

ساحل مکسر کجاست؟

ساحل مکسر در کرانه ساحلی خلیج ‌فارس و استان هرمزگان واقع شده است. این سواحل صخره‌ای، در حدفاصل شهر پارسیان تا بندر مقام و در چند کیلومتری شهر بندر مقام، قرار دارند. بندر مقام از توابع بخش شیبکوه و در شهرستان بندر لنگه است.

ساحل صخره‌ای مکسر

ساحل مکسر، منبع عکس: tabnakhormozgan.ir

بندر لنگه در گذشته به نام بندر مروارید شهرت داشت؛ زیرا مرکز عمده صید مروارید بود و امروزه پررونق‌ترین شهر ساحلی ایران است.

مکسر کلمه‌ای عربی و به معنی شکسته و خرد شده است. ساکنان ساحل مکسر در گذشته قبایل عرب‌زبان بودند؛ به همین دلیل بسیاری از اسامی و مناطق در ناحیه نام‌هایی عربی دارند.

چگونه به ساحل مکسر برویم؟

جاده مقام-بستانو

جاده مقام-بستانو، منبع عکس: qrgardi.com

راه‌های دسترسی به ساحل مکسر متفاوت هستند. بسته به اینکه در سفرتان برای بازدید از چه مناطقی در هرمزگان برنامه‌ریزی کرده باشید، می‌توانید از دو مسیر متفاوت به بندر مقام و ساحل مکسر برسید. یک راه رسیدن به مقام از طریق شهر بندر لنگه است. چنانچه قصد سفر به مرکز هرمزگان را دارید، می‌توانید از بندر عباس پس از طی مسیر ۱۸۰ کیلومتری، به بندر لنگه بروید و با ادامه دادن مسیر در جهت غرب و به فاصله ۱۸۷ کیلومتر دیگر به بندر مقام خواهید برسید.

راه دوم از طریق استان‌های فارس و بوشهر و گذشتن از شهر عسلویه است. در این مسیر از بندر عسلویه در جهت جنوب شرقی پس از طی مسافت ۶۰ کیلومتری به شهر پارسیان می‌رسید و در ادامه مسیر و حدود ۶۰ کیلومتر دیگر، با گذشتن از روستاهای «زیارت» و «مغدان»،  وارد بندر مقام می‌شوید. ساحل مکسر در انتهای این جاده چشم‌نواز و ۱۰ کیلومتر مانده به بندر مقام واقع شده است. جاده بین بندر مقام و شهر پارسیان، جاده مقام-بستانو نام دارد و بسیار زیبا و دیدنی است.

ویژگی‌های ساحل مکسر

 • سواحل زیبای مکسر
 • سواحل زیبای مکسر
 • سواحل زیبای مکسر
 • سواحل زیبای مکسر
 • سواحل زیبای مکسر
 • سواحل زیبای مکسر
 • سواحل زیبای مکسر
 • سواحل زیبای مکسر

سواحل زیبای پارسیان، عکاسان: عبدالرضا شیبانی و نورالدین عابدی

تجربه آرامش در کنار مناظر باشکوه طبیعی در این ساحل بکر، قابل توصیف نیست. گویا طبیعت با حوصله و دقت فراوان، سال‌ها با ظرافت این صخره‌ها را تراشیده است تا تندیسی بی‌بدیل خلق کند. شما با سازه‌ای کاملا طبیعی مواجه هستید که عظمتی شگرف دارد.

برای کادربندی دوربینتان هر قابی انتخاب کنید، زیبا خواهد بود. نیازی نیست عکاسی حرفه‌ای باشید تا منظره‌ای خاص ثبت کنید. از هر صحنه‌ای عکس بگیرید، تبدیل به تابلویی زیبا خواهد شد.

صخره‌های ساحل مکسر

صخره‌های تندیس شکل ساحل مکسر، منبع عکس: wisgoon.com

ویژگی اصلی سواحل مکسر که آن را از دیگر سواحل خلیج‌فارس متمایز کرده است، شکل ظاهری و ساختار متفاوت این سواحل است. پیشروی کوهستان در آب و سالیان سال نفوذ آب‌های خلیج‌فارس در شیارها و منافذ کوه، صخره‌هایی پرپیچ‌وخم با بافتی شگفت‌انگیز به‌وجود آورده‌اند. تمایز این سواحل با سایر کرانه ساحلی جنوب، صخره‌های این منطقه را به اثری ملی طبیعی تبدیل کرده است.

شاید وصف زیبایی‌های آسمان کویر را کمتر کسی نشنیده باشد، اما باید گفت شکوه آسمان شبانه ساحل مکسر، در توصیف نمی‌گنجد.

اگر در زمان غروب خورشید در ساحل باشید، می‌توانید از لا‌به‌لای شیار صخره‌های پرپیچ و خم، به تماشای زیبایی آن بنشینید. هرگز این تصویر را فراموش نخواهید کرد.

در بیشتر قسمت‌ها، بافت شنی ساحل نرم و مطبوع برای پیاده‌روی بدون کفش است. تماشای رد پاها روی سواحل دست‌نخورده، منظره‌ای تماشایی می‌سازد.

دیدنی‌های اطراف ساحل مکسر

ساحل مکسر در نزدیکی منطقه‌ای به نام پارسیان قرار دارد. شهرستان پارسیان در قسمت غربی استان هرمزگان واقع شده است. این منطقه شگفت‌انگیز به‌لحاظ وسعت جاذبه‌های گردشگری نظیر ندارد. حضور طبیعت‌گردان و گردشگران، اقتصاد منطقه را رونق بخشیده است. سفر به این منطقه شما را مسحور طبیعت خواهد کرد و برای گردش در تمام جاذبه‌های آن می‌توان بارها به این منطقه سفر کرد.

بندر مقام یکی از اصلی‌ترین بنادر منطقه و راه دسترسی به جزیره‌های لاوان و شیدور (مارو) است. سواحل جزیره لاوان مرجانی، بکر و دست‌نخورده هستند. قایق‌های ماهی‌گیری بین لاوان و ساحل مکسر تردد می‌کنند. از جزیره لاوان به‌وسیله قایق می‌توانید به جزیره خالی از سکنه شیدور بروید و از سکوت و آرامش این طبیعت بکر استفاده کنید.

قایق‌های ماهیگیری در ساحل مکسر

قایق ماهی‌گیری در ساحل مکسر، منبع عکس: soqatland.com 

جاده ساحلی بین بندر مقام تا شهر پارسیان (جاده مقام-بستانو)، در یک سمت به کوهستان زیبا و در سوی مقابل به خلیج فارس محدود می‌شود. اما مناظر زیبا و طبیعت بکر مسیر، تنها دیدنی و جاذبه این جاده نیستند. در میانه راه، در جوار روستاهای مغدان و زیارت، کنار جاده ساحلی، صخره‌ای بلند و پیچ‌پیچ مشرف به خلیج‌فارس خودنمایی می‌کند. این منطقه بنام «گردنه عشاق» معروف است. رفتن بر فراز صخره و تماشای ساحل و دریا، به‌خصوص زمان غروب خورشید، برایتان خاطره‌ای دلنشین می‌سازد.

در غربی‌ترین نقطه هرمزگان و در پارسیان، شهر «کوشنار» جاذبه‌های گردشگری طبیعی در دریا و کوه و دشت دارد. آب و هوای کوشنار بسیار گرم است و فقط در بازه کوتاهی از زمستان معتدل می‌شود. «بندر تبن» در این شهر مخصوص ماهی‌گیری و «بندر بدو» مهیا برای گردشگری است.

«شهر دشتی» در نزدیکی شهر پارسیان جایگاه بنای تاریخی «کلات سرخ»، باقی مانده از قرن ۱۲ بوده است که متاسفانه امروزه نابود شده و جز ویرانه‌ای از آن باقی نمانده است. در سواحل این شهر، لاک‌پشت‌ها تخم‌گذاری می‌کنند.

در فاصله ۶۶ کیلومتری شهر پارسیان، چشمه و آبشار «بوچیر» با مناظری فوق‌العاده و دره‌‌های عمیق، در نزدیکی روستای بوچیر قرار دارند. عمق دره‌ در نقاطی به ۵۰ متر می‌رسد. در ۶۰۰ متری جنوب این دهستان، ارگی بزرگ باقی مانده از دوران حکومت بنی‌حماد در منطقه، جاذبه‌ای تاریخی است.

تنگه شو تاریکو

تنگه شوتاریکو، منبع عکس: seeiran.ir

در۱۷ کیلومتری جنوب پارسیان، حوالی روستای «چک‌چک»، در میان کوه‌های خشن، تنگه‌ای تاریک با صخره‌هایی پوشیده از خزه نهفته است. تنگه «شو تاریکو» بخشی از اعجاز بی‌نظیر منطقه پارسیان است. برای بازدید از این تنگه حتما باید از راهنماهای محلی کمک بگیرید. مسیر بسیار زیبا، اما دارای فرعی‌های زیاد است و در میانه مسیر، دوراهی می‌شود.

روستای «بهده» از دیگر توابع شهرستان پارسیان و در غرب آن است و خود جاذبه‌های بی‌شماری مانند «قلعه بهده» و «غار گیری» را در بر گرفته است.

روستاهای غرب هرمزگان در منطقه پارسیان، مجموعه‌ای دیدنی با تعدد جاذبه‌های گردشگری هستند.

در سردترین فصل‌های سال، دما در این مناطق کمتر از ۶ درجه سانتی‌گراد نمی‌شود

در سردترین فصل‌های سال، دما در این مناطق کمتر از ۶ درجه سانتی‌گراد نمی‌شود. سواحل شنی پارسیان برای قدم زدن و آبتنی، بسیار مناسب هستند.

برای گردشگری در تمام نقاط این روستاها و بهره بردن از جاذبه‌های آن‌ها، به سفری طولانی و برنامه‌ریزی دقیق نیاز دارید. با توجه به علاقه‌مندی و زمان سفرتان می‌توانید بهترین انتخاب را انجام دهید و بیشتر لذت ببرید.

از دیگر جاذبه‌های پارسیان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساحل نیرم گاوبندی
 • چشمه تنگه سریدون
 • چشمه شمس
 • چشمه فاریاب
 • آبدان و آبشار چله
 • بنادر صیادی
 • پارک ملی دریایی نایبند
 • خلیج نایبند

خلیج نایبند زیستگاه علف‌های دریایی و مرجانی است که کوهستان‌ها و تپه‌های ماهوری آن را پوشانده‌اند.

پوشش گیاهی و جانوری ساحل مکسر

پوشش گیاهی ساحل

ساحل خزه‌ای مکسر، عکاس: امیر مهدی نژاد

در نقاط ساحلی، پوشش گیاهی محدود به تجمع پلانگتون‌هایی می‌شود که باعث سبز شدن رنگ آب شده‌اند. خزه‌ها روی سنگ‌های ساحلی را در بعضی نقاط پوشاند‌ه‌اند. این سنگ‌ها بسیار لیز هستند. اگر هوس کردید در میانشان گشتی بزنید، دقت کنید. در نقاط کوهستانی و مرتفع‌، گیاهان معطر و بوته‌ای رشد می‌کنند و در نقاط دورتر از ساحل، گیاهان مقاوم به گرما و بی‌آبی می‌رویند.

پوشش گیاهی در روستاها و مناطق مختلف شهرستان پارسیان، بسیار متنوع است. گیاهان کوهی با خواص دارویی و همین طور گیاهان معطر مانند بابونه در مسیرهای کوهستانی فراوان هستند. بوی این گیاهان فضا را پر می‌کند.

لاک‌پشت پوزه‌عقابی

لاک‌پشت پوزه عقابی، منبع عکس: irna.ir

زیستگاه لاک‌پشت‌های پوزه عقابی در آب‌های ساحلی مکسر است. این‌گونه رو به انقراض، در فصل تخم‌گذاری به سواحل لاوان و شیدور می‌روند و تخم‌گذاری می‌کنند. حفظ اکوسیستم این منطقه برای حفاظت از این لاک‌پشت‌های باقی مانده از دوران حکومت دایناسورها بر زمین، ضروری است.

انواع مختلفی از صدف‌ها و گوش‌ماهی‌ها در سواحل و سفره‌ماهی‌ها و عروس دریایی در آب‌ها یافت می‌شوند.

در سفر به ساحل مکسر با خود چه ببریم؟

شاید اولین وسیله مورد نیاز برای بازدید از ساحل مکسر، دوربین عکاسی‌تان باشد. اگر بازدید از سواحل برنامه گردش یک‌روزه در سفر شما است، همراه داشتن مواد خوراکی و آب آشامیدنی و کیسه‌ زباله کفایت می‌کند؛ اما اگر می‌خواهید در طبیعت کمپ کنید، تمام وسایل مورد نیاز از جمله چادر و وسایل کامل شخصی با خود ببرید. این سواحل برای شنا و آبتنی بسیار مناسب هستند، پس لباس اضافه و حوله همراه داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که پس از اتمام اقامت در ساحل جز رد پای خود، چیزی باقی نگذارید.

اقامت در ساحل مکسر

گرچه در زمستان هوای هرمزگان بهاری است، ولی بارش‌های ناگهانی سیل‌آسا اتفاق می‌افتد

به‌دلیل آب و هوای مناسب در این منطقه، اقامت در فضای باز و شب زنده‌داری در ساحل، طرفداران فراوانی دارد. اما توجه داشته باشید گرچه در زمستان هوای هرمزگان بهاری است، ولی بارش‌های ناگهانی سیل‌آسا اتفاق می‌افتد. پس اگردر زمستان به این سواحل سفر کردید، آمادگی لازم را داشته باشید.

خانه‌های محلی و اقامتگاه‌های بومی در روستاهای اطراف، گزینه‌های مناسب دیگر برای اقامت هستند. با اقامت در این مکان‌ها با فرهنگ مردم جنوب و رسوم و سنت‌های آن‌ها آشنا می‌شوید و به رونق اقتصادی و گردشگری این منطقه کمک خواهید کرد.

بهترین زمان سفر به ساحل مکسر

 

استان هرمزگان در منطقه فوق‌ حاره‌ای قرار دارد و اقلیم آن گرمسیر است. گرما و رطوبت هوا در نیمه اول سال، سفر به این استان را  با دشواری‌های زیادی همراه می‌کند. بهترین زمان سفر به هرمزگان و بهره‌مندی از جاذبه‌های دیدنی آن، از اواسط پاییز تا اواسط بهار است. در اسفندماه هوای هرمزگان بسیار عالی می‌شود.

تماشای طبیعت بکر و آرامش حاصل از این تفرج، برای همگان خواستنی است، اما باید توجه داشت که این پهنه اعجاب‌آور طبیعت که سخاوتمندانه در به روی ما می‌گشاید، پس از گذشت سالیان متمادی فرسایش طبیعی حاصل شده است. هرگونه آسیب به چرخه حیات طبیعت در این منطقه، قابل جبران نخواهد بود. حراست از این ثروت طبیعی و اکوسیستم منطقه وظیفه همه ما است.

سه شنبه 10 تیر 1399  12:37 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها