0

پرهیز از گردشگری هولناک

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

پرهیز از گردشگری هولناک

 
پرهیز از گردشگری هولناک 

رشت – ایرنا- جهان رو به تخصصی شدن و نگاه حرفه ای می رود و گردشگری نیز در شاخه های متعدد اکوتوریسم یا طبیعت گردی، سلامت، فرهنگی، ماجراجویانه و غیره بصورت تخصصی مخاطبان خاص یافته، اما برآیند کلام کارشناسان گردشگری این است که تورهای غیر مجاز، انتخاب گردشگری هولناک است و از آن باید پرهیز کرد.

کرونا ضربآهنگ شاد و پر هیاهوی سفر را از پیش از نوروز دیگر کرد؛ آئین ها در زمان توقف کردند و مردمان خانه نشین و به ضرورت از سفر منع شدند و سفرها فقط به تعویق افتاد و امروز اگرچه کرونا همراه است اما بنا به شرایط از تب و تاب ترسش کاسته شده و سفرها آغاز گردید تا بار دیگر جاده های شمال پیچیده در شال شالی اش،  بهشت چشم را به گردشگران ارمغان بخشد.
اما این تنها کرونا نیست که جان می گیرد؛ از خطر جاده ها که بگذریم تورهای غیر مجاز در گیلان این روزها با جولان در فضای مجازی گردشگری هولناک می آفرینند؛ اما افشین یکی ازگردشگرانی است که سفر با تورهای غیرمجاز را ماجراجویانه، راحت تر و ارزان تر توصیف می کند و می گوید : واقعا در سفر با این تورها، هیچ گاه پیگیر موارد بیمه ای و اتفاقات هولناک در کمین، نبودم.
وی ادامه می دهد: این ها مواردی است که می بایست از طریق اداره کل گردشگری و همچنین رسانه ها فرهنگسازی شود وگرنه طبیعی است که مردم در صورت آگاه نبودن، این تورها را بدلیل ارزان بودن و محدودیت های کمتر انتخاب می کنند.
مریم درویش گفتار یکی از طرفداران وفادار تورهای گیلانگردی است و روزهای کرونا را بدلیل تعطیلی تورها بسیار کلافه کننده توصیف می کند و  می گوید: اگرچه در ایام قرنطینه بدلیل بسته بودن همه امکانات گردشگری بسیار دشوار گذشت اما به هیچ عنوان حاضر نشدم با تورهای غیرمجاز که به طور پنهانی فعالیت می کردند سفر کنم، چون در وهله اول امنیت هم به لحاظ سلامت وهم امنیت روان حائز اهمیت است و کاملا بارز است که تورهای غیر مجاز تامین کننده این موارد نیستند.
وی ادامه می دهد: فضای مجازی هر چقدر خوب اما خطراتش نیز بی شمار است؛ این مردم هستند که با آگاهی، جست و جو و گزینش مطلوب لحظه های نیک و امن را برای خود و خانواده های شان رقم می زنند.
فاطمه سپاس خواه کارشناس گردشگری معتقد است: دنیای مجازی زندگی امروز را درنوردیده و همزمان با گسترده شدن فضای مجازی می بایست متناسب با هر حوزه، اتاق فکر تشکیل و به مخاطبان آگاهی انتخاب داده شود.
وی ادامه می دهد:گزینه های بسیاری برای بهره گیری از فضای گردشگری گیلان وجود دارد و آگاهی دادن به گردشگران از تعداد سفرهای پر خطر می کاهد؛ امروز نیز در فضای مجازی تبلیغات غیرمجاز سفر، بی شمار است و این وظیفه نهادهای مسئول است که نسبت به این موضوع آگاهی بخش باشند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان نیز برای چندمین بار در روزهای اخیر، از گردشگران می خواهد، با انتخاب گردشگری هولناک جان خود و خانواده خویش را به خطر نیاندازند.
حمیدرضا آذرپور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: در هفته‌های گذشته و پس از آغاز سفرهای بین شهری و استانی شاهد چند مورد حادثه ناگوار منجر به فوت در استان گیلان بوده‌ایم که با پیگیری‌های انجام شده مشخص شد با اینکه این اداره کل طی اطلاعیه‌هایی خواستار عدم استفاده از خدمات تورهای گردشگری غیر مجاز شده بود اما همچنان گردشگران به دلایل مختلف از خدمات این گروه ها استفاده می کنند.
وی اظهار داشت: در هفته های اخیر و همزمان با گشایش هتل ها و بازگشایی گردشگری در استان، اطلاعیه‌های این اداره‌کل در خصوص گروه‌های غیر مجاز گردشگری شدت گرفت اما متاسفانه هنوز شاهد بروز اخبار ناگوار در این خصوص هستیم و بار دیگر از گردشگران می خواهیم فریب تبلیغات تورهای غیر مجاز را نخورند.
آذرپور ادامه داد: تقاضا داریم، گردشگران از هرگونه سفر با گروه‌های غیر مجاز گردشگری پرهیز کنند زیرا در صورت بروز حادثه هیچ گونه پوشش بیمه‌ای برای جبران خسارات ناشی از حادثه وجود نداشته و مسئولان این گروه‌ها تعهد عرفی، اخلاقی و قانونی نسبت به مسافران و حوادث را ندارند.
وی، با اشاره به عملکرد افراد غیر مجاز در حوزه گردشگری افزود: افراد سودجو با تبلیغات و جلب توجه گردشگران به بهانه عرضه خدمات ویژه و با عناوین جذاب بدون داشتن هیچ گونه مجوز قانونی اقدام به اطلاع رسانی تورهای خود در فضای مجازی به ویژه شبکه های اجتماعی می کنند که مشکلات متعددی برای مسافران و گردشگران ایجاد می کند لذا ضروری‌ است گردشگران پیش از هر گونه دریافت خدمات از دارا بودن مجوزهای لازم توسط این گروه‌ها اطمینان حاصل نمایند.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان یادآور شد : در روزهای اخیر بر اساس بررسی‌های صورت گرفته توسط دفتر بررسی، همکاری و اطلاعات واصله از سوی راهنمایان گردشگری، ۱۷ گروه غیرمجاز برگزار کننده تور که بدون اخذ مجوزهای لازم اقدام به برگزاری تورهای گردشگری می‌کردند، شناسایی و برای تشکیل پرونده و برخوردهای لازم به مراجع قضایی ارجاع داده شدند.
آذرپور افزود : این افراد بدون توجه به مقررات و قوانین وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با ایجاد گروه‌هایی در فضای مجازی و تبلیغ تور، اقدام به اجرای تور بدون رعایت دستورالعمل‌ها و استانداردهای مصوب معاونت گردشگری می‌کردند که پس از شناسایی به مراجع قضایی معرفی شدند.
وی عنوان کرد : برگزاری و اجرای تور صرفا در حیطه وظایف دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی دارای مجوز از اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با همراهی راهنمای مجاز کارت‌دار بوده و چنانچه افراد یا گروه‌ها بخواهند به صورت خودسرانه اقدام به تبلیغ، اجرا و فروش خدمات گردشگری نمایند طبق بند ۷ قانون صنعت گردشگری با آنها برخورد خواهد شد.
وب گردی مختصری با کلیدواژه جاذبه های گیلان، اهل سفر را به ماسوله با معماری پلکانی و گلدان های رنگین شمعدانی هایش، قلعه رودخان هزار پله اش و راه پر پیچ و خم جنگل و آبشار دیلمانش، رهنمون می سازد؛ اما این روزها که گذر بزرگراه فراهم شده، تعداد شمال یافتگان بیش شده و در این بین، تبلیغ افراد برای دعوت از گردشگران شغل های کاذب بی شماری پدید آورده است.
سفر از زمانی آغاز می شود که اندیشه اش در ذهن نمایان شود و آنان که از ذوق سفر سرشارند، نیک می دانند که گیلان، سفرنامه ای است بی منتها؛ دنیای مجازی، فضای انتخاب را گسترده و البته فرآیند نظارت را اندکی سخت تر کرده است، اما لازم است گردشگران آگاه باشند که انتخاب تورهای غیرمجاز، انتخاب سفری پر خطر و هولناک است.
 

دوشنبه 9 تیر 1399  11:23 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها