0

مدفون بودن سیروان ایلام زیر پای مردم روستا

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

مدفون بودن سیروان ایلام زیر پای مردم روستا

ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، مدفون بودن سیروان ایلام زیر پای مردم روستا بچشم می آید.

 

شهلا احمدی، سرپرست پروژه بررسی باستان شناسی بخش کارزان شهرستان سیروان با تاکید بر محوطه تاریخی سیروان - پروژه بررسی باستان شناسی بخش کارزان شهرستان سیروان در استان ایلام با تاکید بر محوطه تاریخی سیروان انجام شد که در نهایت به شناسایی و ثبت 65 اثر فرهنگی –تاریخی از دوران پیش تاریخ تا دوران تاریخی و اسلامی منجر شد.

او با اشاره به اینکه بررسی این بخش در محدوده ای با وسعت 412 کیلومترمربع با هدف شناسایی و ثبت آثار و استقرارهای باستانی و شناخت نسبی از دوره های سکونت در منطقه انجام شد، انجام این پروژه را در راستای تکمیل نقشه باستان شناسی کشور دانست.

او با بیان اینکه در راستای انجام این پروژه همه محدوده مورد مطالعه (شامل دشت و ارتفاعات) با روش پیمایشی نیمه فشرده، پیمایش و بازنگری و در مجموع 65 اثر فرهنگی- تاریخی مانند تپه، محوطه، بنا، گورستان، غار و پناهگاه صخره ای از دوران پیش تاریخ تا دوران تاریخی و اسلامی شناسایی و ثبت شد، ادامه داد: بیشترین آثار شناسایی شده در این پروژه به دوره ساسانی متعلق است که شاخص ترین اثر نیز متعلق به محوطه تاریخی سیروان بوده که در سال 1380 به عنوان یک شهر ساسانی- اسلامی به شماره 4165 در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده است.

وی با تاکید بر اینکه در بررسی کلی منطقه، محوطه شاخص و تاریخی سیروان در روستای سراب کلان فعلی به شکل جداگانه و با روش سیستماتیک مورد بررسی قرار گرفته، افزود: در وضعیت کنونی این محوطه و بناهای متعدد آن در زیر بافت روستای جدید مدفون شده اند.

سرپرست هیئت باستان شناسی با بیان اینکه احداث روستای جدید بافت تاریخی محوطه را به شدت تخریب کرده و متاسفانه این روند همچنان با انجام فعالیت های عمرانی و کشاورزی ادامه دارد، افزود: در بررسی سیستماتیک انجام شده محدوده این محوطه تا شعاع دورتر از آثار موجود و حریم تعیین شده برای اثر به صورت پیمایشی کاملا فشرده مورد بررسی قرار گرفت که در راستای این اقدام؛ ابتدا گستره محوطه سیروان با استفاده از نرم افزار Google Earth شبکه بندی و پیمایش درهر شبکه به صورت جداگانه انجام و به تمامی آثار و مواد فرهنگی سطح الارضی بدست آمده از شبکه ها شامل سفال، قطعات شیشه و جوش کوره و ... نقاط GPS مجزا اختصاص داده شد.

او با اشاره به اینکه در بررسی بافت مسکونی محوطه نیز برای تمام سازه های معماری مشهود یک کدGPS جدا تعریف و اطلاعات آنها ثبت و ضبط شد، بیان کرد: در جریان پروژه بررسی بخش کارزان داده های ارزشمندی بدست آمد که اطلاعات نهایی پس از انجام مطالعات تکمیلی منتشر می شود.مدفون بودن سیروان ایلام زیر پای مردم روستا

 

جمعه 6 تیر 1399  12:57 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها