0

آشنایی با آستان مقدس امامزاده غیاث الدین (ع) در یزد

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

آشنایی با آستان مقدس امامزاده غیاث الدین (ع) در یزد 
امامزاده غیاث الدین ع,زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع در یزد,عکس های زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع آستان امامزاده سیدغیاث الدین (علیه السلام)

 

 آستان مقدس امامزاده غیاث الدین (علیه السلام)

آستان امامزاده سیدغیاث الدین (علیه السلام) در کنار مسجد جامع مهریز پادین واقع شده است. مشهورترین و با شکوه ترین زیارتگاه شهر مهریز، بقعه امامزاده سیدغیاث الدین است که دارای گنبدی بلند و بزرگی است.

 

این بقعه به «کشته خانه» نیز مشهوراست. گویند به هنگام هجوم مغول ها یا افغان ها گروهی از مردم به اینجا پناه آورده بودند که پس ازتصرف این مکان ورحمله به آنها قتل عام و در یک گور دسته جمعی به خاک سپرده شدند و بر این اساس به کشته خانه معروف شده است. پس از سال ها با نبش گور میان کشته شدگان جسد سالمی که پارچه سبز روی آن بود پیدا کردند و زیارتگاهی برای آن بنا نمودند.

 

امامزاده غیاث الدین ع,زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع در یزد,عکس های زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع تصاویر آستان امامزاده سیدغیاث الدین (علیه السلام)

 

براساس نوشته های مؤسسه دائره المعارف بقاع متبرکه، شخصیت مدفون در این بقعه با 21 واسطه به امام زین العابدین (علیه السلام) نسب می رساند.
امامزاده سیدغیاث الدین، هم عصر علامه ی نسابه سیدکیاگیلانی از اعلام قرن دهم هجری است. این خاندان ازسرشناسان سادات حسینی بوده اند که به بنی مختار و اعرجی و عبیدل شهرت داشته و به مجد و شرف، سیادت و نقابت، جلالت و بزرگواری، کرامت و عبادت متصف بوده اند.

 

  • آرامگاه سید محمد اندرابی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) (+عکس)
  • آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی (ع)

 

امامزاده غیاث الدین ع,زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع در یزد,عکس های زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع عکس های آستان امامزاده سیدغیاث الدین (علیه السلام)

 

مشخصات بقعه امامزاده سیدغیاث الدین (علیه السلام)
اين بنا که سال‌ها به صورت خرابه‌اى بود، درسال ۱۳۴۲ مرمت و بازسازى گرديد برديوار اصلى آثارگچبرى و نوشته‌هاى يادگارى ديده مى‌شود که از جملهٔ ‌اين نوشته‌ها عبارت «تاريخ وفات عالى جناب سيادت و نجابت پناه کمال ميرحسن بن عالى جناب سيادت و مرحمت آيات اميرسيّد على مهريجردى فى يوم الاحد بيست و چهارم شهر شوال العمظم سنهٔ ۱۰۸۲ کتب العبد عباس بن محمد امين» و ديگرى به تاريخ ۱۰۳۰ و ۹۶۹ هـ.ق است. در وسط اين بقعه صورت قبرى به بلندى و عرض ۱/۲۵ و طول ۲/۵۰ متر قرار داردکه اطرافش کاشيکارى شده و قبل از مرمت يادشده، بيشتر از يک متر آن زيرخاک بوده است.

 
امامزاده غیاث الدین ع,زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع در یزد,تصاویر زیارتگاه امامزاده غیاث الدین عآستان امامزاده سیدغیاث الدین (ع) در مهریز
 
امامزاده غیاث الدین ع,تصاویر زیارتگاه امامزاده غیاث الدین ع در یزد,زیارتگاه امامزاده غیاث الدین عآستان امامزاده سیدغیاث الدین (ع) در مهریز
 

آدرس بقعه امامزاده سیدغیاث الدین (ع):
استان یزد ـ شهرستان مهریز ـ بخش مرکزی ـ شهر مهریز. خیابان مهرپادین،خ امام سجاد.

پنج شنبه 5 تیر 1399  5:55 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها