0

گفت وگوي مفصل با بهروز افخمي پس از بازگشت از كانادا

 
amuzesh2005
amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

گفت وگوي مفصل با بهروز افخمي پس از بازگشت از كانادا

فیلمسازی در کانادا آسان تر است

بهروز افخمی كه مشغول ساخت فیلم black noise در كانادا بود، پس از یك سال و برای تدوین این فیلم به ایران بازگشته است. این اولین گفت وگوی مفصلی است كه او بعد از بازگشت به ایران انجام داده. متن اصلی گفت وگو خیلی مفصل تر از اینها بود اما از آنجا كه مسائل مربوط به «فرزند صبح» هنوز ادامه دارد، افخمی ترجیح داد كه تا زمان روشن شدن تكلیف فیلم خیلی از مسائل گفته نشود. همچنین افخمی در سفرش به ایران موفق شده نسخه ای از «سن پطرزبورگ» را كه روی پرده رفته ببیند و نظرش را این بار بعد از دیدن فیلم ابراز كند. همچنان گلایه ها از آقای تهیه كننده دارد و البته ما مشتاقیم كه اگر حمید اعتباریان تمایل داشت، حرف ها و پاسخ های وی را هم بشنویم.

کمتر از دو ماه به برگزاری بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر باقی مانده. تهیه كننده و سرمایه گذار فیلم «فرزند صبح» طی مصاحبه ای با خبرگزاری ایسنا اعلام كردند كه مایل نیستند سرمایه شان بیش از این راكد بماند و فیلم را برای جشنواره امسال آماده می كنند. خبرهای رسیده گواه این مسئله را می دهد كه در غیاب شما موسیقی متن و صداگذاری فیلم به طور كامل انجام شده است، می خواستم نظرتان را درباره این اتفاق بدانم.

در مورد فیلم «فرزند صبح» چیزهایی كه من شنیده ام با قضیه «سن پطرزبورگ» فرق می كند. به نظر می رسد «فرزند صبح» كه برای من فیلم خیلی عزیزی است به طرز مشكوكی از اختیار آقای شرف الدین هم خارج شده است. اتفاقاتی كه برای این فیلم افتاد بسیار ناگوارتر از اتفاقاتی بود كه برای «سن پطرزبورگ» رخ داد. اول اینكه پس از پایان فیلمبرداری موسسه تولیدكننده و همینطور آقای شرف الدین ما را رها كردند و تدوین این فیلم در دفتر من با نظر من و توسط مرحوم سیف الله داد به صورت مجانی و بدون اینكه حتی ریالی بابت كرایه وسایل داده شود انجام شد وتا دو سال بعد از فیلمبرداری آن هیچ قدمی برای دوبله و صداگذاری این فیلم توسط موسسه تولیدكننده برداشته نشد و درست به محضی كه من از ایران خارج می شوم این آقایان می نشینند و فیلم را با سلیقه خودشان دوبله می كنند. با سلیقه خودشان آهنگساز انتخاب می کنند و در نهایت تدوین سیف الله داد را دور می ریزند و فیلم را مجددا خودشان تدوین می کنند.

همه این عملكردها توسط موسسه نشر آثار امام صورت گرفته است؟

بله. من تا جایی كه اطلاع دارم می دانم كه آقای شرف الدین هم در این زمینه اختیاری نداشته است و این کارها ظاهرا تحت مسئولیت آقای مهدی ارگانی انجام شده است. من خیلی خوشحال خواهم شد اگر ایشان مسئولیت خودشان را بپذیرند و نام خود را به عنوان کارگردان این فیلم در تیتراژ بیاورند تا کار را تمام کرده باشند و خیال همه ما را راحت کنند. یك چیز را هم بهتر است بگویم ماجرای فیلم «فرزند صبح» كاملا با فیلم «سن پطرزبورگ» متفاوت است حتی اگر لازم شود من برای تك تك مخاطبان بالقوه فیلم، نامه می نویسم كه من این فیلم را كارگردانی نكرده ام.

یک بار اشاره کردید که سینمای ایران در این سال ها به لحاظ تولید بسیار حقیر شده و در مقابل امکانات سینمای کانادا را با اینجا مقایسه کردید و گفتید ممکن است دیگر در ایران فیلم نسازید. چقدر در اجرای این تصمیم مصمم هستید؟

می توانم ادعا کنم فیلمسازی در کانادا بسیار آسان تر است. آنجا کسی منتظر ننشسته تا برای شما مجوز تولید صادر کند. در عوض همه تلاش می کنند تا فیلم شما به بهترین نحو ساخته شود. نکته دیگر این است که خیلی از فیلم هایی که ما در ایران می سازیم، تولیدش در کانادا بسیار ساده تر و کم خرج تر از ایران است. حتی به نظر من می توان پس زمینه های خیابان را در اینجا فیلمبرداری کرد و با ساخت دکور و کروماکی فیلم را در تورنتو تولید کرد و ارزان تر هم در بیاید. اما این ها که گفتم به این معنی نیست که دوست ندارم در ایران فیلم بسازم. علاقه اصلی من همیشه این بوده که در ایران کار کنم به شرطی که شرایط مناسب و آبرومند باشد و شرمنده تماشاگران نشوم.

از black noise برای ما بگویید، فکر کنم کمترین تعداد جلسات فیلمبرداری را در آثار شما این فیلم داشت؟

چون فیلم جمع و جوری بود. بخش عمده ای از black noise در یک خانه و آسایشگاه سالمندان فیلمبرداری شده و البته بخش کوچکی هم در خیابان های تورنتو و جاده بین تورنتو و نیاگارا. شاید می توانست از این سریع تر هم فیلمبرداری شود ولی تهیه کننده ما برخلاف اینجا در همان روزهای اول فیلمبرداری وقتی نتایج کار را دید، اصرار کرد که فیلم به جای یک ماه در دو ماه تصویربرداری شود و پس از کشمکش های بسیار با من روی شش هفته توافق کرد! فیلم بدون هیچ گونه تشنج و استرسی و با یک گروه کاملا جوان و علاقه مند به کار که حاضر بودند هر چند ساعت كه لازم باشدکار کنند، فیلمبرداری شد.

«سن پطرزبورگ» را بالاخره دیدید؟

بله، سه هفته پیش فیلم را دیدم.

نظرتان درباره تدوینش چیست؟

پیش از این حدس می زدم که فیلم در تدوین و صداگذاری ضایع شده است. وقتی آن را دیدم مطمئن شدم. یک چیزی حدود 15 دقیقه طولانی تر از آن چیزی است که باید باشد. نیمه دوم فیلم خیلی لق و کش دار شده است. صحنه هایی را که می توانست خیلی بانمک باشد و شوخی های دیگر را تکمیل کند، حذف کرده اند و صحنه هایی را کش داده اند که باید خیلی کوتاه تر می بود. به نظر من آقای اعتباریان با این کار لگد به بخت خود زده و فیلمی را که می توانست دو برابر یا بیشتر فروش کند به فیلمی با فروش متوسط تبدیل کرده که به لحاظ هنری هم یک فیلم کم اهمیت شده است. اگر فیلم آنطور که من می خواستم در می آمد بسیاری از تماشاگران آن را دوباره و چندباره می دیدند و هر بار کسان دیگری را با خود به سینما می بردند. ولی در حال حاضر اینطور نمی شود و فیلم فعلی به نظر من بیش از یکبار، ارزش دیدن ندارد.

منظور شما از نیمه دوم فیلم تقریبا همزمان با ورود شخصیت ها به تالار وحدت است؟

من فقط فیلم را یک بار دیده ام اما در بخش های مربوط به تالار وحدت کاملا مشخص است که فیلم خیلی كشدار شده است. احتمالا به خاطر اینکه فکر می کردند پول زیادی خرج کرده اند و سیاهی لشکر آورده اند سعی کردند هر نمایی را از اول تا آخر نشان بدهند و پول خرج شده را به رخ بیننده بکشند. اغلب نماهای این بخش، بنا بود که با سرعت زیاد نمایش داده شود مثلا آن نمای كش دار که به تقلید از فیلم «بد نام» آلفرد هیچکاک از چلچراغ های سقف تالار وحدت شروع می شود و به تدریج پایین می آید تا به تصویر نزدیک تلفن همراه در دست فرشاد می رسد بنا بود به تدریج سریع تر و سریع تر نمایش داده شود و در نهایت با یک سرعت غیر عادی و مضحک به نمای نزدیک تلفن همراه برسد. چون که قرار است با فیلم هیچکاک شوخی کنیم نه اینکه ادای آن فیلم را در بیاوریم. گذشته از این چند تا نمای دیگر در تالار وحدت هست که با کرین بلند و حرکات مارپیچ و پیچیده انجام شده اما قرار نبود با سرعت عادی و این شکل متظاهرانه که هیچ ربطی به فیلم کمدی ندارد در تدوین بیاید. هرکدام از این نماها بنا بود در بخش هایی و در لحظاتی تند شود و بعد دوباره به سرعت عادی برسد. آقای اعتباریان و تدوینگرشان این را نمی دانند که وقتی با امکانات دیجیتال کار می کنیم این کارها ممکن است در طراحی فیلم و طراحی تدوین پیش بینی شده باشد. البته حالا که فکرش را می کنم یادم می آید که من این چیزها را در طول فیلمبرداری به آقای اعتباریان گفتم و حتی گفتم که تمام فیلم را در حدود پنج درصد تند می کنیم که هم سریع تر و سر حال تر بشود و هم پنج دقیقه سریع تر نمایش داده شود. این هم از آن کارهایی است که با سینمای دیجیتال امکان پذیر شده است. یعنی شما می توانید فیلم را کمی کند و با احتیاط اجرا کنید تا همه چیز درست و تمیز از آب دربیاید و بعد همه چیز را بین پنج تا 10 درصد تندتر نمایش دهید و به زمان سنجی و سرعتی که مناسب می دانید برسید. نرم افزارهایی هست که با آن می توانید صدای بازیگر را حتی تا حدود بیست درصد تند یا کند کنید بدون اینکه ترکیب فرکانس ها و جنس صدای بازیگر خراب بشود. یعنی دیالوگ سریع تر اجرا می شود اما صدای بازیگر تن طبیعی خود را از دست نمی دهد وحالت زیر وجیغ و ساختگی پیدا نمی کند. من این را بارها به آقای اعتباریان گفته بودم اما ایشان ظاهرا فراموش کرده و تدوینگرشان هم که چیزی از الفبای تدوین نمی داند چه برسد به امکانات تدوین دیجیتال. اگر فیلم آن طور که طراحی کرده بودم در حدود پنج درصد تند می شد و بعضی از نماهایش با سرعت خیلی بیشتری نمایش داده می شد خود به خود به زمان حدود صد دقیقه می رسیدیم ولی بعضی از لحظات و نماهای فیلم فعلی اصولا قابل حذف است و حتی بعضی از سکانس ها می تواند به یک نما تقلیل پیدا کند و در عوض بعضی از سکانس هایی که خیلی بامزه بودند و نمی دانم به چه دلیل حذف شده اند، می توانند به فیلم برگردند. در مجموع به نظرم می شد فیلمی داشته باشیم در حدود 100 دقیقه که مطابق فرم و زیبایی شناسی کمدی های کارتونی به تدریج هر چه به پایان نزدیک تر می شود، سریع تر و خند ه دارتر باشد.

به صداگذاری فیلم هم اشاره كردید. مشكل شما با صداگذاری فیلم چیست؟

اگر این فیلم در یک سینمای مجهز و استاندارد نمایش داده شود و تماشاگران هم به صداگذاری و پخش صدای خوب عادت کرده باشند وضع مضحکی پیش می آید. صداگذاری اشتباهات ابتدایی دارد و خیلی خنده دار است و فیلم را در یک جاهایی دو برابر کمدی کرده است.

پیمان قاسم خانی سه روز بعد از مصاحبه من با شما در كانادا گفت وگویی با خبرگزاری فارس انجام دادند و در آن مصاحبه عنوان كردند كه فیلم فعلی تفاوت اندكی با خواسته شما دارد. چقدر این دیدگاه را تایید می كنید؟

چند روز پیش با پیمان صحبت کردم. قبول داشت که نیمه دوم خیلی لق و پر ایراد است اما گذشته از این وقتی که پیمان قاسم خانی از من خواست که این فیلم را کارگردانی کنم، احتمالا فکر می کرد می توانم چیزهایی به کار اضافه کنم که به عقل خودش نمی رسید. این فیلمی که الان هست چندان تفاوتی با فیلمی که خود پیمان می توانست کارگردانی کند ندارد. در حالی که من طراحی کرده بودم و نقشه کشیده بودم تا فیلمی بسازم که رفته رفته سرعتش بیشتر شود و حوادثش دیوانه وارتر شود و حرکات دوربین و نحوه اجرایش بی منطق تر تا بالاخره به یک پایان کاملا دیوانه وار سریع و شبیه به کارتون برسد. پیمان سعی خودش را کرده که فیلم را در مراحل تدوین و صداگذاری نجات دهد اما هم گرفتار کارهای دیگرش بوده و هم از پس آقای اعتباریان و خانم مهاجر بر نیامده است. آقای اعتباریان چیزی از سینما نمی داند. آنها فیلم را بر داشته بودند و متواری شده بودند! به تلفن های من و ایمیل هایی که می فرستادم جواب نمی دادند و اصرار داشتند که فیلم را به صورتی که ملاحظه می کنید در بیاورند. هر چقدر پیغام می فرستادیم که فیلم قبلا تدوین شده است و کوتاه کردن و شکل دادن به آن در مرحله نهایی تدوین از طریق اینترنت امکان پذیر است و خیلی هم سریع و راحت انجام می شود فایده ای نداشت. پس پیمان احتمالا از دست آنها عاجز شده و رضا به قضا داده است! اساسا پیمان قاسم خانی آدم خیلی خوش اخلاق و آسان گیری است و وقتی می بیند فیلمنامه هایش در مرحله ساخت ضایع و نفله می شود می خندد و می گوید خب این هم خراب شد حالا برویم سر کار بعدی! راستش را بخواهید من به رفتار او و آسانگیری اش غبطه می خورم از من حرفه ای تر و خونسردتر است. درست که حسابش را بکنید من هم به این ماجراها باید بخندم. آقای اعتباریان این اواخر پرت و پلاهایی گفته که جز خندیدن و سر تکان دادن جوابی ندارد. مثلا شنیده ام در یک مراسم فرش قرمز بالا رفته وگفته که ما موفق شدیم «سن پطرزبورگ» را بعد از 45 سال بسازیم و یا در مصاحبه ای ادعا کرده که فکر استفاده از پیمان قاسم خانی اول به ذهن خودش رسیده و من آن را روی هوا قاپیده ام و جای دیگر ادعا کرده بود که مرجان شیرمحمدی می خواسته در فیلم بازی کند و ایشان مخالفت کرده در حالی که فیلم «سن پطرزبورگ» چند نقش فرعی زن دارد و همه می دانند که مرجان شیر محمدی همیشه نقش اول بازی کرده و اصرار من برای اینکه در یکی از نقش های این فیلم بازی کند به جایی نرسید. آقای اعتباریان وقتی وارد دعوا می شود هیچ مرام و مسلکی را رعایت نمی کند. مثلا معلوم نیست که مرجان شیر محمدی توی دعوای ما چه تقصیری داشته؟ غیر از اینکه همسر من است. فیلم «سن پطرزبورگ» در همین شکل حاضر تا حدود زیادی مدیون طراحی صحنه و طراحی لباس و حتی ایده هایی است که مرجان شیر محمدی برای گریم فیلم داد اما آقای اعتباریان سعی می کند او را هم ناراحت و آزرده خاطر کند چون با من نسبتی دارد. می گویند خدا دوبار می خندد: یک بار وقتی می خواهد بنده ای از بندگانش را زمین بزند و ادب کند و بعضی از بندگان دیگرش جوش می زنند و فعالیت می کنند تا آن بنده خدا زمین نخورد اینجا خدا می خندد. یک بار دیگر هم وقتی است که می خواهد بنده ای را بالا ببرد وعزت و دولت بدهد و بعضی از بندگان جمع می شوند تا نگذارند اینطور شود و باز هم خدا خنده اش می گیرد ما تمام سعی خودمان را کردیم که آقای اعتباریان چند میلیارد پول در بیاورد و اعتبار واقعی پیدا کند اما نشد گمان می کنم حالا که درجه کینه توزی ایشان معلوم شده تعجبی ندارد که چرا فیلم «سن پطرزبورگ» هم باید به سود مختصری اکتفا کند. ایشان همه جا گفته که من سر صحنه می خوابیدم اما آنقدر مرام ندارد که بگوید در کدام شب از شب های فیلمبرداری خوابیده ام چون خودش می داند که این اتفاق در سه، چهار شبی پیش آمد که در نیمه اول خرداد ماه من مشغول ساختن فیلم های انتخاباتی بودم و با وجود اینکه در طول روز کار می کردم برای فیلمبرداری شبانه سر صحنه «سن پطرزبورگ» می آمدم و از فرصت های کوتاه آماده شدن گروه فیلمبرداری استفاده می کردم تا چرتی بزنم و بتوانم فکر کنم. روی هم رفته ایشان آدم خیلی بی معرفتی است!

ظاهرا آقای اعتباریان در یكی از مصاحبه های خود عنوان كرده بودند كه قرار بود مایكل كین برای نقش كریم استفاده شود كه شما اصرار داشتید محسن تنابنده آن را بازی كند!

مایكل كین جای محسن تنابنده؟! (می خندد) مایكل كین نمی تواند راه برود! مایكل كین را من پیشنهاد دادم برای یك نقش فرعی آن هم در حد یك مكالمه تلفنی كه از لندن صورت می گیرد با یك مامور مخفی در ایران (امین حیایی) كه این زوج را تعقیب می كند یعنی گفتم اگر شرایطی باشد كه مایكل كین فقط یك سكانس آن هم پشت میز بنشیند و برای ما یك مكالمه تلفنی را انجام دهد، خوب است. فکر کرده بودم مایكل كین در چند نما از فیلم ظاهر شود و امین حیایی را در تهران با تلفن هدایت كند! ولی این حرف هرگز جدی گرفته نشد نه خود من خیلی جدی گفتم و نه آقای اعتباریان آن را جدی گرفت.

پس احتمالا در قسمت دوم فیلم كه در روسیه می گذرد ما شاهد حضور مایكل كین خواهیم بود.

من فكر می كنم آقای اعتباریان بهتر است خودش را از این پروژه کنار بكشند و بگذارند من، پیمان قاسم خانی و محسن تنابنده قسمت دوم این فیلم را بسازیم ولی اگر ایشان حضور داشته باشند ما نیستیم.

پس چندان بی میل هم به ساخت قسمت دوم این فیلم نیستید؟

فکر کنم زوج با مزه ای شده اند و ماجراهای بعدی نیز می تواند بانمک باشد.

سخن آخر در مورد «سن پطرزبورگ»؟

یك چیزی را كه فراموش كردم بگویم این است كه ما قرار بود «سن پطرزبورگ» را به صورت پرده عریض اكران كنیم اساسا این فیلم را ما در اندازه 169 برای نسخه دی وی دی و اندازه یك به دو فرمت 35 برای نمایش سینما ساختیم كه همه اینها فراموش شده است! آقای اعتباریان حتی اسم فرعی فیلم را كه قرار بود «ریكس كنندگان» باشد فراموش كردند من واقعا نمی دانم آقای اعتباریان در چه فكری بودند كه این چیزها را فراموش کردند فیلمی كه قرار بود پرده عریض باشد اینگونه نمایش داده می شود؟

یک شنبه 26 دی 1389  8:00 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها