0

وجود غار زنده دیگری در روستای کهک دلیجان

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

وجود غار زنده دیگری در روستای کهک دلیجان

 

 براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، وجود غار زنده دیگری در روستای کهک دلیجان مشاهده می شود.

علی مشهدی در خصوص اخبار منتشر شده پیرامون کشف یک غار زنده جدید در شهرستان دلیجان، بیان کرد: برخی منابع اعلام کرده اند که یک غار زنده جدید در روستای کهک شهرستان کشف شده که بررسی صورت گرفته نشان می دهند این غار جدید نیست بلکه، قبلا شناسایی شده و فقط اخیرا تعدادی غارنورد از آن بازدید داشته اند.

وی با اشاره به اینکه بافت سنگ های شهرستان دلیجان آهکی است، گفت: تقریبا در ارتفاعات شهرستان شاهد انواع سنگ های آهکی هستیم که عموما زنده اند و این زنده بودن به این معناست که بین آب و آهک و هوا واکنشی رخ می دهد و رسوب گذاری به شکل کریستال صورت می گیرد و اگر شرایط از نظر رطوبت فراهم باشد، این رسوب گذاری هر 100 سال بین 1.5 تا دو سانتیمتر ها رشد می کند.

مشهدی تصریح کرد: با توجه به بافت سنگ های ارتفاعات دلیجان و آهکی بودن آنها، وجود چنین نقاطی که از آنها به عنوان غار زنده یاد می شود زیاد است، البته تاکنون سه غار زنده در شهرستان شناسایی شده که شاخص ترین آنها غار چال نخجیر است.

وی با بیان اینکه دومین غار زنده این منطقه غار سن ایک است که شرایط رشد را دارد، افزود: این غار به نام "سن ایک" در روستای کهک واقع شده که بدلیل اینکه در منطقه شکار ممنوع کهک نیز قرار دارد، ثبت ملی شده است.

سرپرست میراث فرهنگی دلیجان، سومین غار زنده که در حال حاضر نامی بر آن گذاشته نشده و تحت عنوان غار سوم شناخته می شود نیز در روستای کهک قرار دارد که البته هنوز نامی برای آن انتخاب نشده است، بیان کرد: در معادن موجود در این منطقه می توان غارهای بسیار کوچکی با طول کم را شاهد بود که به دلیل آب نقطه ای از آن سوراخ و نمایان شده اند، اما فقط سه غار زنده شناسایی شد.

وی با اشاره به اینکه غار نخجیر ویژگی های یک غار منحصر به فرد را دارد و به همین دلیل بازدید از آن برای عموم آزاد است، گفت: طبق درخواست دهیاری کهک مبنی بر بازدید عموم از غار سن ایک، مجموعه میراث فرهنگی دلیجان با این درخواست موافق بود و براساس همین موضوع به کارگروه غار شناسی استان که دبیر آن محیط زیست است، ارجاع شده تا درجه غار برای بازدید مشخص شود که اگر درجه لازم برای بازدید را فراهم کند، در معرض دید عموم قرار می گیرد. در غیر این صورت، ممکن است درجه اعلام شده شاید فقط به حوزه های تخصصی و تحقیقات اجازه بازدید دهند.

وجود غار زنده دیگری در روستای کهک دلیجان

 
دوشنبه 26 خرداد 1399  12:10 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها