0

مسجد تاریخی شورین ، بنایی قاجاری در همدان

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

مسجد تاریخی شورین ، بنایی قاجاری در همدان

 
مسجد تاریخی شورین،بنایی از دوره قاجار

 

مسجد تاریخی شورین ، بنایی که از دوره قاجار به یادگار مانده است . مسجد تاريخى شورين در روستاى شورين در ۵ کيلومترى شرق همدان واقع شده است. اين مسجد فاقد هر گونه مناره، کتيبه و تزئينات خاص است.ساختمان مسجد شورين با توجه به سبک معمارى آن با بناهاى اواسط دوران قاجاريه قابل مقايسه است.
عمده‌ترين مصالح به کار رفته در کليه سطوح ساختمان مسجد شورين همدان اعم از پايه، ديوارها، قوس و سقف‌ها تماماً از آجر است. اين مسجد از خردادماه سال ۱۳۷۵ شمسى تحت حفاظت سازمان ميراث فرهنگى قرار گرفته است.

2580 مسجد شورین

مسجد شورین همدان

این مسجد دارای شش هجره و دو رواق می باشد و حیاط آن با درخت توتی قدیمی و حوض آبی زیبا و روح بخش می باشد این مسجد دارای دو شبستان شمالی و جنوبی است.
این مسجد دارای پلان مستطیل شکل به ابعاد ۲۵ در ۶۸ متر است و حوض‌های به کار رفته در معماری مسجد اغلب یکسان هستند. مرحله نخست مرمت اين مسجد تاريخی در سال ۸۹ انجام شد که بام سازی و مرمت بدنه های آجری ديوار مسجد از جمله اقدامات مرمتی در اين مرحله بود کف سازی صحن با مصالح سنگی مطابق با الگوی اوليه، مرمت ازاره های سنگی پيرامون صحن، تعويض و رنگ آميزی در و پنجره ها مطابق با الگوی اوليه، انجام تاسيسات برقی، کانال کشی برای دفع آب‌های سطحی و احيای حوض داخل صحن از ديگر اقدامات مرمتی در اين مرحله است که مراحل پايانی را طي می کند.

 

حمامی تاریخی در کنار این مسجد قرار گرفته است که مرمت و بازسازی آن بر عهده سازمان میراث فرهنگی استان است. در حال حاضراین مسجد پس از بازسازی به نام مسجد امام علی (ع) مزین شده است و پنجشنبه شب ها میزبان مردم روستا و هیات های مذهبی است.

این اثر در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۸۶۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت تاریخی رسیده است.

سه شنبه 20 خرداد 1399  12:02 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها