0

امامزاده ابراهیم (ع) در نهاوند

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

امامزاده ابراهیم (ع) در نهاوند

 

 

امامزاده ابراهیم (ع)  در نهاوند

امامزاده ابراهیم (ع) یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و برادر امام هشتم (ع) است که در 11 کیلومتری جنوب شرقی نهاوند و در روستایی به همین نام واقع شده است.

بقعه با شکوه امامزاده ابراهیم (ع) در روستای با طراوت و زیبای دره ابراهیم واقع شده است و به جهت شهرتی که این امامزاده و بقعه متبرکه آن به این روستا داده و به دلیل قرار گرفتن این روستا در میان کوه‌ها و محصور ماندن آن، به دره ابراهیم موسوم شده است.

بنای اصلی گنبد این امام زاده در دوران قاجار تجدید بنا شد و در ماه محرم سال 1378 برای طرح توسعه حرم بنای متروکه قدیمی که گنبدی کوچک بود تخریب و به جای آن بنای فعلی با معماری زیبای اسلامی به شکلی تلفیقی از مدرن و سنتی احداث شد، ضمن اینکه امام زاده محمد معروف به شاهزاده محمد در چند روز اول سال 93 شاهد بیش از 4 هزار زائر و گردشگر بوده‌اند.

بنای قبلی امام زاده که از سنگ، گل و متعلق به دوره قاجار بوده برای توسعه و مرمت تخریب و به جای آن بنای با شکوه فعلی ساخته شد، بقعه کنونی امامزاده به شکل مستطیل و به مساحت 600 مترمربع است.

مدخل اصلی حرم، شامل ایوان بلندی به ارتفاع تقریبی 12 متر است که در اطراف آن دو در ورودی قرار گرفته و پس از عبور از این در به ضریح نقره ای و آب طلای مرقد می‌رسیم که کتیبه‌هایی بر در ورودی آن نصب شده است.

ضریح مطهر امامزاده ابراهیم (ع) اولاد امام موسی کاظم (ع) که به تلاش هیئت امنا و کمک های مردمی و با نظارت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نهاوند به سال 1378 شمسی ساخته و نصب شد.

سه شنبه 20 خرداد 1399  11:55 AM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها