0

موتورهای جستجو چگونه کار ميکنند؟

 
mosaferakherat
mosaferakherat
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 2182
محل سکونت : گیلان

موتورهای جستجو چگونه کار ميکنند؟

موتورهاي جستجو به دو دسته کلي تقسيم مي‌شوند. موتورهاي جستجوي پيمايشي و فهرستهاي تکميل دستي. هر کدام از آنها براي تکميل فهرست خود از روشهاي متفاوتي استفاده مي‌کنند که هر يک را بطور جداگانه مورد بررسي قرار مي‌دهيم:


 

موتورهاي جستجوي پيمايشي يا Crawler-Based Search Engines
موتورهاي جستجوي پيمايشي مانند Google ليست خود را بصورت خودکار تشکيل مي‌دهند. آنها وب را پيمايش کرده و سپس کاربران آنچه را که مي‌خواهند از ميانشان جستجو مي‌کنند. اگر شما در صفحه وب خود تغييراتي را اعمال نماييد، موتورهاي جستجوي پيمايشي آنها را به خودي خود مي‌يابند و سپس اين تغييرات ليست خواهند شد. عنوان، متن و ديگر عناصر صفحه، همگي شامل اين ليست خواهند بود.

 

 

فهرستهاي تکميل دستي يا Human-Powered Directories
يک فهرست تکميل دستي مانند يک Open Directory مثل Dmoz وابسته به کاربراني است که آنرا تکميل مي‌کنند. شما صفحه مورد نظر را به همراه توضيحي مختصر در فهرست ثبت مي‌کنيد يا اين کار توسط ويراستارهايي که براي آن فهرست در نظر گرفته شده انجام مي‌شود.


 

عمل جستجو در اين حالت تنها بر روي توضيحات ثبت شده صورت مي‌گيرد و در صورت تغيير روي صفحه وب، روي فهرست تغييري بوجود نخواهد آورد. چيزهايي که براي بهبود يک فهرست‌بندي در يک موتور جستجو مفيد هستند، تاثيري بر بهبود فهرست‌بندي يک دايرکتوري ندارند. تنها استثناء اين است که يک سايت خوب با پايگاه داده‌اي با محتواي خوب شانس بيشتري به نسبت يک سايت با پايگاه داده ضعيف دارد.


 

موتورهاي جستجوي ترکيبي با نتايج مختلط
به موتورهايي اطلاق مي‌شود که هر دو حالت را در کنار هم نمايش مي‌دهند. غالبا، يک موتور جستوي ترکيبي در صورت نمايش نتيجه جستجو از هر يک از دسته‌هاي فوق، نتايج حاصل از دسته ديگر را هم مورد توجه قرار مي‌دهد. مثلا موتور جستجوي MSN بيشتر نتايج حاصل از فهرستهاي تکميل دستي را نشان مي‌دهد اما در کنار آن نيم نگاهي هم به نتايج حاصل از جستجوي پيمايشي دارد.


 

بررسي يک موتور جستجوي پيمايشي
موتورهاي جستجوي پيمايشي شامل سه عنصر اصلي هستند. اولي در اصطلاح عنکبوت (Spider) است که پيمايشگر (Crawler) هم ناميده مي‌شود. پيمايشگر همينکه به يک صفحه مي‌رسد، آنرا مي‌خواند و سپس لينکهاي آن به صفحات ديگر را دنبال مي‌نمايد. اين چيزيست که براي يک سايت پيمايش‌شده (Crawled) اتفاق افتاده است. پيمايشگر با يک روال منظم، مثلا يک يا دو بار در ماه به سايت مراجعه مي‌کند تا تغييرات موجود در آنرا بيابد. هر چيزي که پيمايشگر بيابد به عنصر دوم يک موتور جستجو يعني فهرست انتقال پيدا مي کند. فهرست اغلب به کاتالوگي بزرگ اطلاق مي‌شود که شامل ليستي از آنچه است که پيمايشگر يافته است. مانند کتاب عظيمي که فهرستي را از آنچه که پيمايشگرها از صفحات وب يافته‌اند، شامل شده است. هرگاه سايتي دچار تغيير شود، اين فهرست نيز به روز خواهد شد.


 

از زماني که تغييري در صفحه‌اي از سايت ايجاد شده تا هنگاميکه آن تغيير در فهرست موتور جستجو ثبت شود مدت زماني طول خواهد کشيد. پس ممکن است که يک سايت پيمايش‌شده باشد اما فهرست‌شده نباشد. تا زمانيکه اين فهرست‌بندي براي آن تغيير ثبت نشده باشد، نمي‌توان انتظار داشت که در نتايج جستجو آن تغيير را ببينيم. نرم‌افزار موتور جستجو، سومين عنصر يک موتور جستجو است و به برنامه‌اي اطلاق مي‌شود که بصورت هوشمندانه‌اي داده‌هاي موجود در فهرست را دسته‌بندي کرده و آنها را بر اساس اهميت طبقه‌بندي مي‌کند تا نتيجه جستجو با کلمه‌هاي درخواست شده هر چه بيشتر منطبق و مربوط باشد.


 

چگونه موتورهاي جستجو صفحات وب را رتبه‌بندي مي‌کنند؟
وقتي شما از موتورهاي جستجوي پيمايشي چيزي را براي جستجو درخواست مي‌نماييد، تقريبا بلافاصله اين جستجو از ميان ميليونها صفحه صورت گرفته و مرتب مي‌شود بطوريکه مربوط‌ترين آنها نسبت به موضوع مورد درخواست شما رتبه بالاتري را احراز نمايد.


 

البته بايد در نظر داشته باشيد که موتورهاي جستجو همواره نتايج درستي را به شما ارائه نخواهند داد و مسلما صفحات نامربوطي را هم در نتيجه جستجو دريافت مي‌کنيد و گاهي اوقات مجبور هستيد که جستجوي دقيقتري را براي آنچه که مي‌خواهيد انجام دهيد اما موتورهاي جستجو کار حيرت‌انگيز ديگري نيز انجام مي‌دهند.


 

فرض کنيد که شما به يک کتابدار مراجعه مي کنيد و از وي درباره «سفر» کتابي مي خواهيد. او براي اينکه جواب درستي به شما بدهد و کتاب مفيدي را به شما ارائه نمايد با پرسيدن سوؤالاتي از شما و با استفاده از تجارب خود کتاب مورد نظرتان را به شما تحويل خواهد داد. موتورهاي جستجو همچنين توانايي ندارند اما به نوعي آنها را شبيه‌سازي مي‌کنند.


 

پس موتورهاي جستجوي پيمايشي چگونه به جواب مورد نظرتان از ميان ميليونها صفحه وب مي‌رسند؟ آنها يک مجموعه از قوانين را دارند که الگوريتم ناميده مي‌شود. الگوريتمهاي مورد نظر براي هر موتور جستجويي خاص و تقريبا سري هستند اما به هر حال از قوانين زير پيروي مي‌کنند:


 

مکان و تکرار
يکي از قوانين اصلي در الگوريتمهاي رتبه‌بندي موقعيت و تعداد تکرار کلماتي است که در صفحه مورد استفاده قرار گرفته‌اند که بطور خلاصه روش مکان - تکرار (Location/Frequency Methode) ناميده ميشود.
کتابدار مذکور را به خاطر مي‌آورِد؟ لازم است که او کتابهاي در رابطه با کلمه «سفر» را طبق درخواست شما بيابد. او در وحله اول احساس مي‌کند که شما به دنبال کتابهايي هستيد که در نامشان کلمه «سفر» را شامل شوند. موتورهاي جستجو هم دقيقا همان کار را انجام مي‌دهند. آنها هم صفحاتي را برايتان ليست ميکنند که در برچسب Title موجود در کد HTML حاوی کلمه «سفر» باشند.
موتورهاي جستجو همچنين به دنبال کلمه مورد نظر در بالاي صفحات و يا در ابتداي پاراگرافها هستند. آنها فرض مي‌کنند که صفحاتي که حاوي آن کلمه در بالاي خود و يا در ابتداي پاراگرافها و عناوين باشند به نتيجه مورد نظر شما مربوط تر هستند. تکرار يا Frequesncy عامل بزرگ و مهم ديگري است که موتورهاي جستجو از طريق آن صفحات مربوط را شناسايي مي‌نمايند. موتورهاي جستجو صفحات را تجزيه کرده و با توجه به تکرار کلمه‌اي در صفحه متوجه مي‌شوند که آن کلمه نسبت به ديگر کلمات اهميت بيشتري در آن صفحه دارد و آن صفحه را در درجه بالاتري نسبت به صفحات ديگر قرار مي‌دهند.


 

دستور آشپزي
خب آشپزي چه ربطي به موتورهاي جستجو دارد؟ رابطه در اينجاست. همانطور که آشپزهاي حرفه‌اي دستورات آشپزي خود را در لفافه نگه مي‌دارند و مقدار و چگونگي ادويه‌هاي افزودني به غذاهاي خود را افشا نمي‌کنند، چگونگي کارکرد دقيق موتورهاي جستجو درباره روشهايي از قبيل مکان-تکرار فاش نمي‌شود و هر موتور جستجويي روش خود را دنبال مي‌کند. به همين دليل است که وقتي شما کلمات واحدي را در موتورهاي متفاوت جستجو مي‌کنيد، به نتايج متفاوتي مي‌رسيد.
برخي موتورهاي جستجو نسبت به برخي ديگر صفحات بيشتري را فهرست کرده‌اند. نتيجه اين خواهد شد که هيچ موتور جستجويي نتيجه جستجوي مشترکي با موتور ديگر نخواهد داشت و شما نتايج متفاوتي را از آنها دريافت مي‌کنيد. موتورهاي جستجو همچنين ممکن است که برخي از صفحات را از فهرست خود حذف کنند البته به شرطی که آن صفحات با Spam شدن سعی در گول زدن موتورهای جستجوگر داشته باشند. Spamming روشی است که برخی از صفحات برای احراز رتبه بالاتر در موتورهاي جستجو در پيش مي‌گيرند و آن به اين صورت است که با تکرار بيش از حد کلمات بطور عمدي سعي در بر هم زدن تعادل و در نتيجه فريب موتورهاي جستجو دارند. آنها سعي دارند که با افزايش عامل تکرار، در رتبه بالاتري قرار بگيرند. موتورهاي جستجو راههاي متنوعی برای جلوگيری از Spamming دارند و در اين راه از گزارشهاي کاربران خود نيز بهره مي‌برند.


 

عوامل خارج از صفحه
موتورهاي جستجوي پيمايشي اکنون تجربه فراواني در رابطه با وب مسترهايي دارند که صفحات خود را براي کسب رتبه بهتر مرتبا بازنويسي مي‌کنند. بعضي از وب مسترهاي خبره حتي ممکن است به سمت روشهايي مانند مهندسي معکوس براي کشف چگونگي روشهاي مکان-تکرار بروند. به همين دليل، تمامي موتورهاي جستجوي معروف از روشهاي امتيازبندي «خارج از صفحه» استفاده مي‌کنند. عوامل خارج از صفحه عواملي هستند که از تيررس وب‌مسترها خارجند و آنها نمي‌توانند در آن دخالت کنند و مساله مهم در آن تحليل ارتباطات و لينکهاست. بوسيله تجزيه صفحات، موتورهاي جستجو لينکها را بررسي کرده و از محبوبيت آنها مي‌فهمند که آن صفحات مهم بوده و شايسته ترفيع رتبه هستند. بعلاوه تکنيکهاي پيشرفته به گونه‌اي است که از ايجاد لينکهاي مصتوعي توسط وب‌مسترها براي فريب موتورهاي جستجو جلوگيري مي‌نمايد. علاوه بر آن موتورهاي جستجو بررسي مي‌کنند که کدام صفحه توسط يک کاربر که کلمه‌اي را جستجو کرده انتخاب مي‌شود و سپس با توجه به تعداد انتخابها، رتبه صفحه مورد نظر را تعيين کرده و مقام آنرا در نتيجه جستجو جابجا مي‌نمايند

 

منبع:  http://www.asandownload.com

 

 
بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا«16»  وَالْآخِرَةُ خَیرٌ وَأَبْقَى«17» 
 
ولی شما زندگی دنیا را مقدم می‌دارید،  در حالی که آخرت بهتر و پایدارتر است!
 
الأعلی (16 -17)
 
 
 
 

 

یک شنبه 26 دی 1389  12:22 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها