آیا به دنبال راه کاری برای آرام کردن و سازگار کردن نوزادتان می گردید؟ یاد بگیرید که چه موقع و چگونه او را ماساژ دهید.
ماساژ بدن نوزاد روشی است تا نوزادتان را پرورش دهید و با او وقت بگذرانید. فواید ماساژ و روش انجام آن را یاد بگیرید.

فواید ماساژ بدن نوزاد چیست؟

محققان می گویند که ماساژ دادن می تواند فواید متعددی برای سلامت داشته باشد. برای مثال ماساژ بدن نوزاد می تواند:
• باعث ارتباط و کنش بین شما و نوزادتان می شود.
• به نوزاد کمک کند بخوابد و آرامش داشته باشد.
• تاثیر مثبتی بر هورمون های نوزاد داشته باشد که باعث کنترل استرس می شود.
• باعث کاهش گریه ی نوزاد بشود.

ماساژ بدن نوزاد: این درمان را یاد بگیرید
ماساژ بدن نوزاد: این درمان را یاد بگیرید

البته تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است. بعضی از مطالعات نشان داده است که ماساژ بدن نوزاد ممکن است پیشرفت ملایمی در جهت ارتقای رشد کودکان نارس ایجاد کند.

 

 

چه زمانی باید کودکم را ماساژ دهم؟

ماساژ دادن دقیقا، بعد از غذا خوردن نوزاد، ممکن است باعث استفراغ کودک شود- بنابراین حداقل ۴۵ دقیقه بعد از غذا صبر کنید. همچنین حواستان به حالت های رفتاری کودک تان باشد. اگر نوزادتان نگاه خیره ای دارد و به نظر آرام و خوشحال است، احتمالا از ماساژ دادن لذت ببرد. اما اگر او سرش را به طرفین می چرخاند و از شما روی برگرداند و یا بازوهایش را سفت کند احتمالا زمان خوبی برای ماساژ دادن نیست.

زمانی که شما شروع به ماساژ دادن نوزادتان می کنید، اینکه هر زمان چه قدر بخواهید او را ماساژ دهید بستگی به خودتان دارد. شاید دلتان بخواهد روزانه او را ماساژ دهید و یا اینکه کودک زیر ۴ سال شما از ماساژ دادن شبانه به عنوان بخشی از عادت موقع خواب او، لذت ببرد.

چگونه کودکم را ماساژ دهم؟

ماساژ بدن نوزاد شامل یک سری تکنیک های اساسی و کمی پیش زمینه است برای شروع:

  • یک جو آرام فراهم کنید:

اگر ممکن است ماساژ را در یک جای دنج و گرم و ساکت انجام دهید چه در خانه بودید چه بیرون خانه-جواهرات خود را در آورید. خیلی راحت روی زمین یا تخت بنشینید یا در برابر میز تعویض کودک بایستید. و کودکتان را روی پتو و یا حوله بخوابانید. او را به پشت خوابانده تا بتوانید با او تماس چشمی برقرار کنید. زمانی که لباس های او را در می آورید به او بگویید که وقت ماساژ دادن است.

  • مقدار فشاری که به او می آورید را کنترل کنید:

زمانی که شروع به ماساژ دادن می کنید با یک ماساژ آرام شروع کنید. از غلغلک دادن او که باعث آزارش می شود بپرهیزید. هر چه قدر نوزاد شما بزرگتر می شود ماساژ محکم تری به او بدهید.

  • به آرامی هر بخش از بدن او را نوازش دهید:

احتمالا اول او را به پشت بخوابانید و برای هر کدام از بخش های مختلف بدن او یک دقیقه وقت بگذرانید که سر، گردن، شانه ها، پشت، کمر، ران ها، دست و پاها را مالش دهید. سپس او را به پشت بخوابانید و دست و پاها و سپس هر دو پایش را کشش دهید و باز و بسته کنید. در نهایت کودک تان چه به پشت باشد چه بر روی شکم دوباره تمامی حرکات مالش را برای ۵ دقیقه ی دیگر تکرار کنید.

  • ریلکس بمانید:

در طول ماساژ با نوزاد خود صحبت کنید. می توانید برایش داستان یا آواز بخوانید. اسمش و کلمه ی “ریلکس باش” را تکرار کنید تا به او کمک کنید تا از هر تنشی رهایی یابد.

  • واکنش او را ببینید:

اگر می بینید نوزادتان ورجه وورجه می کند و به نظر خوشحال است احتمالا از ماساژ لذت می برد و شما می توانید به کارتان ادامه دهید. اما اگر دیدید رویش را از شما بر می گرداند و به نظر خسته یا ناراحت می رسد ماساژ دادن را تمام کنید و زمانی دیگر او را ماساژ دهید

ماساژ بدن نوزاد: این درمان را یاد بگیرید
ماساژ بدن نوزاد: این درمان را یاد بگیرید

آیا باید از روغن استفاده کنم؟

بستگی به شما دارد. بعضی از والدین ترجیح می دهند از روغن استفاده کنند تا در طول ماساژ از سایش بین دست هایشان و بدن نوزاد خودداری کنند. در حالیکه بعضی دیگر این کار را نمی پسندند. اگر از روغن استفاده می کنید از روغنی استفاده کنید که بی بو و خوراکی باشد- فقط به خاطر مواردی که کودک تان مقداری از آن را در دهانش می برد پس ماساژ نوزاد با روغن زیتون بی بو گزینه ی مناسبیست. اگر نوزاد شما پوست حساسی دارد یا آلرژی دارد ابتدا روغن را بر روی بخش کوچکی از پوستش امتحان کنید و بعد واکنش پوستش را ببینید. در صورت نبود مشکل از آن روغن استفاده کنید.

 
 

آیا ماساژ نوزاد برای نوزادانی که مشکلی در سلامتی شان دارند اشکالی ندارد؟

اگر نوزاد شما هر مشکل خاصی در سلامتی اش داشته باشد قبل از ماساژ دادن او با پزشک او صحبت کنید. پزشک می تواند به شما کمک کند که تصمیم بگیرید که آیا ماساژ دادن برای او مناسب است یا خیر. هم چنین می توانید از دکتر بپرسید که آیا او می تواند یک متخصص در زمینه ماساژ نوزاد به شما پیشنهاد دهد یا متخصص دیگری که بتواند به شما تکنیک های ماساژ را برای نیازهای خاص نوزاد به شما یاد دهد.

شاید چندین بار باید از قبل تمرین کنید تا شما و نوزادتان بتوانید با آن کنار بیایید. صبور باشید. با کمی تمرین، ماساژ بدن نوزاد می تواند یک روش سالم برای شما و نوادتان باشد تا آرام بگیرد و عادت کند.