0

امامزاده احمد و حوا خاتون اراک

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

امامزاده احمد و حوا خاتون اراک

بقعه امامزاده احمد و حوا خاتون در روستاى موت آباد، ۱۲ کیلومترى شمال شهر اراک قرار دارد. ساختمان بقعه امامزاده احمد و حوا خاتون ، بنایى زیبا، قدیمى و به جا مانده از دوره صفویه است که بافت اصلى خود را حفظ کرده و با وجود تعمیراتى که در آن صورت گرفته، از بین نرفته است. بقعه امامزاده احمد و حوا خاتون ، متشکل از دو قسمت است. قسمت نخست، حرم امامزاده حوّا خاتون است که گنبد آن کم خیز و یک پوش است. و فضاى دوم، مربوط به شاهزاده احمد است که گنبد آن مخروطى بلند ۱۲ ترک دو پوش است و روى آجرهاى آن تزیینات ترصیع کارى به‏ صورت نقوش هندسى با کاشى‏ هاى فیروزه‏اى و لاجوردى و سفید رنگ به‏ کار رفته است. موت آباد یکی از مراکز قدیمی در بافت قدیم فراهان محسوب می گردد و بقعه امامزاده احمد و حوا خاتون اثری است از گذشته های دور که به نظر می رسد مربوط به سال های ۴۰۰ و ۵۰۰ ه. ق می باشد
در سال ۱۳۸۴ هـ . ش به وسیله ستون آهنى، گنبد بقعه استحکام یافته است. در فضاى زیر گنبد، ازاره سنگى قرار دارد ودر قسمت زیر گنبد شمسه‏اى به رنگ قهوه‏ اى، زرد و آبى نقش گردیده و دور گنبد، نقش‏هاى دایره‏اى و در اطراف با رنگ‏ هاى آبى و زرد تزیین شده است.

امامزاده احمد و حوا خاتون اراک

قدیمى‏ ترین سنگ نوشته روى دیوار بقعه، متعلّق به قرن ششم هجرى است. اتاق آرامگاهى بقعه به‏ صورت هشت‏ ضلعى و داراى یک فضاى چهار صفه‏ اى است که داراى چهار طاق بسیار عمیق است. حیاط اصلى و گذر بقعه از جانب جنوب است و دو اتاق خواجه نشین متعلّق به دوره قاجاریّه به آن افزوده شده است. زمان ساخت این بنا را بین سال‏ هاى ۶۷۰ و ۶۸۰ هـ . ق تخمین زده‏ اند؛ اما روى یکى از سنگ نوشته‏ ها تاریخ ۴۸۷ هـ . ق ثبت است. کنار بقعه، مسجد نسبتاً بزرگى قرار دارد که داراى آجر کارى و با کاشى‏ هاى فیروزه‏اى ترصیع بندى شده است.
در گذشته روى قبر، صندوق چوبى نفیسى قرار داشت که در اثر افتادن شمع و آتش گرفتن آن از بین رفت و حدود پنجاه سال قبل، ضریح فلزى مشبّکى با نقوش هندسى ساخته شده و روى مرقد نصب بود که در سالیان اخیر جای آن را با ضریح طلایى رنگ عوض نموده‏اند.
درباره شخصیت مدفون در این بقعه، کتیبه‏ اى بر بالاى مسجد نصب است که امامزاده حوّا خاتون را دختر امام جواد ‰ و شاهزاده احمد را از فرزندان امام موسى بن جعفر ‰ معرفى مى‏ کند. شیخ کمال الدین فراهانى به استناد کتاب بحرالانساب، نسب این دو بزرگوار را چنین مى‏ نویسد: «احمد بن ابراهیم بن موسى بن امام محمّد التقى الجواد ‰ » و امامزاده حواخاتون را خواهر وى یاد مى‏ کند. متأسفانه، این ادعا منشأ صحیحى ندارد؛ زیرا حضرت موسى المبرقع بن امام جواد ‰ فرزندى به نام ابراهیم نداشته تا از او احمد به وجود آید. این احتمال که چندین واسطه از قلم افتاده باشد، بعید نیست.
منابع:صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران -خبرگزاری رضوی

شنبه 3 خرداد 1399  9:20 AM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها