0

جنجال فروش مخفيانه سلاح آمريكا به تايوان در آستانه سفر هو به واشنگتن

 
amirpetrucci0261
amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

جنجال فروش مخفيانه سلاح آمريكا به تايوان در آستانه سفر هو به واشنگتن

نسخه چاپي ارسال به دوستان
جنجال فروش مخفيانه سلاح آمريكا به تايوان در آستانه سفر هو به واشنگتن

خبرگزاري فارس: در پي فروش مخفيانه اسلحه آمريكا به تايوان،‌ بين چين و آمريكا تقابلي جديد ايجاد شده است.

به گزارش فارس به نقل از "واشنگتن تايمز "،‌ به ‌دنبال فروش اسلحه آمريكا به تايوان،‌ بين چين و آمريكا تقابلي جديد ايجاد شده است.

دولت اوباما بطور مخفيانه در نظر دارد تا اسلحه‌هاي جديد را به تايوان بفروشد، اما اين جريان تا زمان ديدار هفته آينده "هوجينتائو "، رئيس جمهور چين از آمريكا به‌عنوان يك راز محفوظ مي‌ماند.

بر اساس اين گزارش، روزنامه "فايننشال‌تايمز " با اعلام اين خبر نوشت: در زمان دولت "جرج بوش " رئيس جمهوري وقت آمريكا، وي كنگره را از پيشنهاد فروش موشك‌هاي پاتريوت، بالگردهاي آپاچي، موشك‌هاي زيردريايي هارپون، موشك‌هاي ضدتانك و قطعات يدكي جنگنده‌هاي اف-16 به تايوان، مطلع ساخت.

به نوشته اين روزنامه انگليسي، تايوان از اين طرح آمريكا استقبال كرد، زيرا پيش از اين نشانه‌هايي مبني بر اين كه ممكن است آمريكا با فروش اين تجهيزات موافق نباشد، ديده شده بود.

اين در حالي است كه،‌ "تيموتي كيتينگ " رئيس فرماندهي آمريكا در منطقه اقيانوسيه، اوايل سال جاري ميلادي اعلام كرده بود واشنگتن فروش سلاح به تايوان را متوقف كرده است.

فايننشال‌تايمز در ادامه نوشت: اين اقدام آمريكا در حالي صورت مي‌گيرد كه روابط تايپه و پكن از ماه مي كه "ما‌ينگ جيئو " به عنوان رئيس جمهوري جديد تايوان انتخاب شد، در حال بهبودي است.

اما اين قرارداد جديد بسيار كمتر از پيشنهاد فروش اوليه‌اي است كه 12 ميليارد دلار برآورد شده بود و در ضمن، بالگردهاي "بلك‌هاوك " يا هزينه بررسي امكان دستيابي به زيردريايي‌هاي ديزلي را شامل نمي‌شود.

بر اساس اين گزارش، بوش در سال 2001 يك بسته فروش 12 ميليارد دلاري را تاييد كرد اما اين امر به دليل اين كه مجلس نمايندگان تايوان تامين بودجه آن را تصويب نكرد، به تعويق افتاد.

با اين كه تايوان در سال 2007 بودجه قرارداد فوق را تامين كرد، اما آمريكا در آن زمان به دليل سردي روابط بين پكن و تايپه تمايلي به فروش تجهيزات نظامي به اين كشور آسيايي را نداشت.

به‌دنبال فروش اسلحه آمريكا به تايوان در اوايل سال جاري رابطه نظامي چين و آمريكا قطع شد. روابط نظامي چين و آمريكا به‌ويژه بعد از حمله توپخانه‎اي دو كره به يكديگر، در 23 نوامبر (2 آذر) به ‌شدت آسيب ديده است.
انتهاي پيام/ص

یک شنبه 26 دی 1389  12:06 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها