0

یک بام و دو هوای مالکیت کاخ مروارید کرج

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

یک بام و دو هوای مالکیت کاخ مروارید کرج

 

ایسنا/ براساس سخنان معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز، تکلیف مالکیت کاخ مروارید معین نشده است و یک بام و دو هوای مالکیت کاخ مروارید کرج بچشم می آید.

داستان چیست؟

علیرضا دهقان مهرجردی با بیان اینکه علی رغم پیگیری های چند سال گذشته هنوز مشکل واگذاری کاخ مروارید به میراث فرهنگی حل نشده، اظهار کرد: کاخ مروارید هنوز در مالکیت بنیاد تعاون سپاه است به همین دلیل تا زمانیکه تکلیف این مجموعه تاریخی روشن نشود، برای وزارت میراث فرهنگی تخصیص اعتبارات سنگین برای مرمت آن منطقی به نطر نمی رسد.

وی ادامه داد: علاوه براین، برای مرمت و بازسازی کاخ مروارید با توجه به محدودیت های اعتباری بخش دولتی، به مشارکت بخش خصوصی نیاز داریم ولی هیچ سرمایه گذاری تا زمانیکه تکلیف مالکیت این مجموعه مشخص نشود، علاقه ای برای سرمایه گذاری در این حوزه نشان نمی دهد.

وی افزود: تا کنون چند سرمایه گذار برای مشارکت در مرمت و بهسازی این کاخ اعلام آمادگی کرده اند ولی منتظر هستند تا این مجموعه به میراث فرهنگی واگذار شود تا با خیال راحت بتوانند برنامه های خود را پیاده کنند.

این مسئول با گلایه از عدم همکاری برخی دستگاه ها برای تسریع در روند واگذاری این کاخ به میراث فرهنگی گفت: دستگاه های استانی از جمله شهرداری، فرمانداری و ... باید برای واگذاری زمین معوض در ازای این کاخ پیگیری لازم را داشته باشند ولی متاسفانه این مساله تاکنون به طور جدی دنبال نشده است.

وی توضیح داد: کاخ مروارید سرمایه ای ملی است و اگر می خواهیم آن را به کاخ موزه و جاذبه گردشگری تبدیل کنیم، در مرحله اول باید تکلیف مالکیت آن مشخص شود.

دهقان مهرجردی تاکید کرد: ما مکاتباتی در خصوص تعیین تکلیف وضعیت مالکلیت کاخ مروارید با دستگاه های مرتبط صورت داده ایم ولی تاکنون نتیجه ملموسی نداشته است.

وی اظهار کرد: راه و شهرسازی یکی از دستگاه هایی است که الزام قانونی دارد که اندازه وسعت کاخ مروارید زمین معوضی در اختیار بنیاد تعاون سپاه قرار دهد ولی این کار را تاکنون انجام نداده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز گفت: بدون شک، اگر تکلیف مالکیت کاخ مروارید مشخص شود جذب اعتبار برای مرمت و بهسازی آن هم راحت تر انجام می شود.یک بام و دو هوای مالکیت کاخ مروارید کرج

 
جمعه 26 اردیبهشت 1399  5:56 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها