0

بهبود كارايي هارد ديسك، با استفاده از NTFS

 
mosaferakherat
mosaferakherat
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 2182
محل سکونت : گیلان

بهبود كارايي هارد ديسك، با استفاده از NTFS

نوع فرمت هاردديسك PC ، توسط فايل سيستم تعيين مي شود. در واقع فايل سيستم چگونگي ثبت اطلاعات روي هارد ديسك را مديريت مي كند. ويندوز براي مديريت ثبت اطلاعات در هارد ديسك، از سه گونه فايل سيستم استفاده مي كند:
اولين نوع آن ها كه FAT يا File Allocation Table نام گرفتند، توسط سيستم عامل هاي داس و ويندوز (تا ويندوز 95) مورد استفاده قرار مي گرفتند. اين روش قالب بندي اطلاعات، با نام FAT 16 نيز شناخته مي شد. زيرا بر اساس داده هاي 16 بيتي كار مي كرد. دومين نوع آن ها FAT 3 نام گرفت كه توسط ويندوز 98 ارائه شد. اين روش از روش FAT 16 متمايز است و كاربر را قادر مي سازد بيشتر از 2 گيگابايت اطلاعات را روي هارد خود مديريت كند. سومين و آخرين روش ثبت داده ها روي هارد ديسك، با نام NTFS ( NT File System ) توسط ويندوز NT ، 2000 ، و XP مورد استفاده قرار گرفت. اين روش نسبت به FAT 16 و FAT 32 از ثبات بيشتري برخوردار است و تاثير به سزايي در استفاده از حداكثر فضاي مفيد هاردديسك براي ذخيره اطلاعات دارد. براي اطلاع از نوع فايل سيستم هاردديسك خود، روي My Computer كليك راست كنيد و سپس Properties را انتخاب كنيد. براي ديدن همه ديسك ها و پارتيشن ها، روي Start كليك كنيد و بعد روي My Computer كليك راست كنيد و سپس Manage و بعد از آن Disk Management را بزنيد. در اين قسمت مي توانيد نوع فايل سيستم هر پارتيشن يا هارد ديسك را ببينيد تا بدانيد سيستم عامل شما از چه سيستمي براي مديريت اطلاعات هاردديسك استفاده مي كند. از آن جايي كه استفاده از NTFS به جاي FAT ، مزيت هاي متعددي در بر خواهد داشت. اگر هنوز هارد ديسك شما مبتني بر FAT است، بهتر است آن را به NTFS تغيير دهيد. البته كاربراني كه همچنان از Windows9x استفاده مي كنند، نمي توانند اين كار را انجام دهند و بايد از FAT 32 استفاده كنند. با استفاده از خط فرمان ويندوز يا نرم افزار Partition Magic مي توانيد اين كار را انجام دهيد. مرحله به مرحله اين مقاله را بخوانيد و هم زمان، آنچه از شما خواسته شده است را انجام دهيد. البته قبل از آن كه شروع به كار كنيد، مطمئن باشيد كه از برنامه هاي خود نسخه پشتيبان گرفته ايد.

راهنماي گام به گام
در مراحل 1 تا 3 با استفاده از خط فرمان و در مراحل 4 تا 6 با استفاده از نرم افزار Partition Magic مي توانيد اين كار را انجام دهيد.
مي توانيد با پارتيشن بندي مبتني بر FAT32 را به NTFS تغيير دهيد. بدون آن كه به داده هاي رايانه شما آسيبي برسد. با اين وجود باز هم يك نسخه پشتيبان از اطلاعات موجود در رايانه خود تهيه كنيد تا مطمئن شويد كه چيزي را از دست نخواهيد داد. روي Start و بعد روي RUN كليك كنيد. در نوار Open ، عبارت Cmd را وارد كنيد. سپس روي OK كليك كنيد تا پنجره خط فرمان ويندوز باز شود.
2. دقت كنيد كه به جاي ] Volume [ بايد نام درايو يا پارتيشني را كه قرار است تبديل شود، وارد كنيد. در اين مورد به طور فرضي درايو E تبديل خواهيم كرد كه بر اين اساس در خط فرمان بايد وارد كنيم، Convert E:FS:NTFS سپس Enter را بزنيد تا دستور اجرا شود.
3- بايد برچسب (Volume label ) درايو خود را نيز سيستم عامل بدهيد. اين نامي است كه شما به يك پارتيشن اختصاص مي دهيد. آن را وارد و Enter را فشار دهيد. ممكن است كمي فرايند تبديل طول بكشد. به محض تمام شدن اين فرايند به شما گزارشي از وضعيت فضاي خالي موجود روي هارد ديسك ارائه خواهد شد.
4- اگر با خط فرمان رابطه اي نداريد، مي توانيد از Partition Magic استفاده كنيد. در اين برنامه، تمام درايوها و پارتيشن هاي جاري سيستم شما ديده خواهند شد.
5- باز هم به صورت فرضي درايو E تبديل خواهيم كرد. اين درايو اكنون مبتني بر FAT32 است و قرار است به NTFS تغيير كند. حال بايد پارتيشني را كه مي خواهيد تبديل كنيد انتخاب كنيد و بعد در سمت چپ Convert Partition را انتخاب كنيد. حالا نوع فايل سيستمي كه مي خواهيد از آن استفاده كنيد را وارد كنيد و بعد روي OK كليك كنيد.
6- Partition Magic هيچ چيز را تغيير نخواهد داد، مگر آن كه شما روي كليد سبز گوشه سمت چپ پايين كليك كنيد. بعد از آن، مراحل تبديل را خواهيد ديد و در نهايت ممكن است به يك بار بوت كردن PC خود احتياج داشته باشيد.

منبع:  http://www.asandownload.com

 

 
بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا«16»  وَالْآخِرَةُ خَیرٌ وَأَبْقَى«17» 
 
ولی شما زندگی دنیا را مقدم می‌دارید،  در حالی که آخرت بهتر و پایدارتر است!
 
الأعلی (16 -17)
 
 
 
 

 

شنبه 25 دی 1389  11:46 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها