0

نقش مؤثر ايرانيان خارج از كشور در توليد قدرت نرم براي نظام جمهوري اسلامي ايران

 
amirpetrucci0261
amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

نقش مؤثر ايرانيان خارج از كشور در توليد قدرت نرم براي نظام جمهوري اسلامي ايران

نسخه چاپي ارسال به دوستان
نماينده مديران مسئول مطبوعات در هيئت نظارت بر مطبوعات تأكيد كرد
نقش مؤثر ايرانيان خارج از كشور در توليد قدرت نرم براي نظام جمهوري اسلامي ايران

خبرگزاري فارس: نماينده مديران مسئول مطبوعات در هيئت نظارت بر مطبوعات بر نقش تأثيرگذار ايرانيان مقيم خارج از كشور در توليد مؤلفه‌هاي قدرت نرم براي نظام جمهوري اسلامي ايران و كشور تأكيد كرد.

به گزارش خبرنگار جامعه فارس حسين انتظامي امروز در نشست تخصصي بررسي نقش رسانه‌ها در تعامل با ايرانيان مقيم خارج از كشور با اشاره به اصطلاح جنگ نرم اظهار داشت: اصطلاح جنگ نرم از قدرت نرم برخاسته است و بايد به اين نكته توجه داشت كه نخبگان هر جامعه‌اي مولد قدرت نرم هستند.

وي ادامه داد: مؤلفه ديگر قدرت ملي است قدرت ملي در كنار مؤلفه‌هاي ديگري مانند امنيت ملي، منافع ملي، خود برآمده از مؤلفه‌هاي حوزه‌هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي است كه در مجموع توليد قدرت مي‌كند.

نماينده مديران مسئول مطبوعات در هيئت نظارت با بيان اينكه پيش از جنگ جهاني دوم قدرت را فقط بر اساس توان نظامي برآورد مي‌كردند خاطرنشان كرد: پس از جنگ جهاني دوم كشورهايي مانند آلمان و ژاپن نشان دادند كه مي‌توان بدون قدرت نظامي، قدرتمند بود اين دو كشور با تكيه بر قدرت علمي و اقتصادي توانستند جزو كشورهاي قدرتمند جهان قرار گيرند.

وي تصريح كرد: ده‌ها شاخص مختلف است كه قدرت يك كشور را تشكيل مي‌دهد از جمله مي‌توان به توليد ناخالص ملي، ميزان وابستگي به بازارهاي بين‌المللي ، هرم جمعيتي، كرسي‌هاي زبان ملي در دانشگاه‌هاي جهان، تعداد مقالات و ميزان توليد علم، كه تمامي اين موارد از مولفه‌هاي قدرت محسوب مي‌شوند و يك كشور مي‌تواند با تكيه بر اين موارد جاي بهتري را در جهان براي خود دست و پا كند.

انتظامي متذكر شد‌: لذا به اين دليل نخبگان ايراني در هر جاي دنيا مي‌توانند در توليد قدرت ايران نقش آفرين باشند.

وي يادآور شد: در ديپلماسي عمومي استادان، نخبگان، هنرمندان، روزنامه‌نگاران و سينماگران هستند كه نقش آفريني مي‌كنند و در شرايط و در تخاصم بين‌المللي كه در آن قرار داريم و انواع تهديدها را با آن مواجه هستيم به منابع ديپلماسي عمومي نيازمنديم.

وي با بيان اينكه اقليت‌هاي ايراني مقيم كشورهاي مختلف دنيا مي‌توانند در زمينه ديپلماسي عمومي به مدد كشورمان بيايند اظهار داشت: سال گذشته توسط مقام معظم رهبري به عنوان سال اصلاح الگوي مصرف نامگذاري شد اما متأسفانه ما تنها اين نام را تكرار كرديم و در نهايت تلاشي كه از خود نشان داديم موضوع اصلاح الگوي مصرف را تنها در سرمايه‌هاي مادي خلاصه كرديم. اما واقعيت اين است كه سرمايه انساني از سرمايه‌هاي معدني بسيار بالاتر و با اهميت‌تر است.

انتظامي ادامه داد: متأسفانه ما در قبال نيروي انساني، الگوي مصرف نداريم. در قبال مديران داخلي كه براي آنها هزينه صرف شده است و در خارج نيز براي ايرانيان خارج نشين توجه به الگوي مصرف صحيح از اين منابع انساني نداشته‌ايم و بايد كه از اين سرمايه‌ها بهترين استفاده انجام شود.

نماينده مديران مسئول مطبوعات در هيئت نظارت بر مطبوعات با تأكيد مجدد نقش ايرانيان مقيم خارج از كشور در توليد قدرت نرم و ديپلماسي عمومي گفت: نگاه ما به ايرانيان خارج از كشور مي‌تواند بر اساس دو نگاه تهديد محور و فرصت محور باشد.

وي تصريح كرد: بر اساس نگاه تهديد محور ايرانيان خارج نشين افرادي بيگانه‌پرست، خودفروخته و يا جاسوس هستند اما بر اساس نگاه فرصت محور ما مي‌توانيم از ظرفيت ايرانيان خارج از كشور استفاده كنيم و اين افراد عمدتا افراد مؤثري هستند و مي‌توانند به عنوان دارايي‌هاي ايران در خارج از كشور تلقي شوند.

روزنامه‌نگاران در ايران دچار سطحي نگري و احساسات‌زدگي هستند
-------------------------------------------------------------------------------

وي با تذكر اينكه البته تمام نكاتي كه در نگاه تهديد محور مطرح مي‌شود نمي‌تواند كاملا غلط باشد، تصريح كرد: يك نقدي را در خصوص عملكرد رسانه‌هاي داخل كشورمان مي‌توانيم مطرح كنيم و آن اين است كه روزنامه‌نگاران در ايران دچار يك سطحي نگري و احساسات زدگي هستند.

وي ادامه داد: اما بايد توجه داشت اگر موضوعي به تراز ملي مي‌رسد بايد به صورت عميق به آن توجه شود چرا كه ايرانيان خارج از كشور رسانه‌هاي كشور را دقيقا رصد مي‌كنند.

وي افزود: ايرانيان مقيم خارج از كشور تنها در صورتي ظرفيت‌هاي خود را آزاد مي‌كنند كه سيگنال‌هاي مثبت و فراتر از شعار و همايش از ما ببينند.

انتظامي در خاتمه تصريح كرد: كشور به همدلي و كمك ايرانيان مقيم خارج از كشور نياز دارد و آنها مي‌توانند نقش مهمي را در عدم ايجاد هجمه‌هاي بين‌المللي عليه كشورمان بر عهده داشته باشند.
انتهاي پيام/ر

شنبه 25 دی 1389  11:46 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها