0

زمين‌هاي كشاورزي عشاير خوزستان از زمان جنگ بلااستفاده مانده است

 
amirpetrucci0261
amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

زمين‌هاي كشاورزي عشاير خوزستان از زمان جنگ بلااستفاده مانده است

گزارش سفر به خوزستان
زمين‌هاي كشاورزي عشاير خوزستان از زمان جنگ بلااستفاده مانده است

خبرگزاري فارس: برگزاري يازدهمين كنگره بين‌المللي بيهوشي ايران در اهواز فرصتي بود تا گذري هم بر اين استان كهن كنيم و با مردم ديار سلحشوران دفاع مقدس صحبت كنيم.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، يازدهمين كنگره بين‌المللي بيهوشي ايران از 22 دي تا 24دي در باشگاه نفت اهواز برگزار شد، تيم خبرنگاران سه‌شنبه از تهران به اهواز رفتند. اولين نگراني خبرنگاران اين بود كه هواپيماي پرواز چيست و آيا بعد از حوادث اخير اين بار مي‌توان به سلامت در فرودگاه اهواز فرود آمد.

سقوط‌هاي مكرر هواپيما در ايران و فرسودگي ناوگان هوايي كشور نقل هر محفلي بود. خبرنگاران، مسافران و هر كس كه به نوعي با سفرهاي هوايي درگير بود، از اين موضوع نگران بودند. عده‌اي مي‌گفتند همه اين مشكلات به خاطر فرسودگي هواپيماهاي كشور است، گروهي هم شرايط جوي و برف و باران را عامل اين نوع حوادث مي‌دانستند، اين بحثها زماني داغ‌تر مي‌شد كه روز قبل از پرواز خبرنگاران بسياري از پروازهاي داخلي لغو شده بود.

با وجود اين هواپيماي ايرباس A310 تهران - اهواز به موقع از فرودگاه مهرآباد بلند شد و در زمان مقرر به اهواز رسيد و خدمات رساني آن هم مشكل خاصي نداشت.

كنگره بيهوشي صبح روز چهارشنبه ساعت 9 صبح افتتاح شد، مهدي قيامت، رئيس انجمن بيهوشي ايران و رئيس كنگره و جعفر حجازي، استاندار خوزستان مهمترين مقامات حاضر در اين كنفرانس بودند كه در كنار مهماناني از بين متخصصان بيهوشي كشورهاي اروپايي، آمريكا و استراليا در سالن باشگاه نفت اهواز حضور داشتند.

*شهر سلامت در خوزستان براي بيماران عراقي

حجازي در اين مراسم وعده داد كه به زودي «شهر سلامت» در منطقه آزاد اروند بين آبادان و خرمشهر ايجاد مي‌شود و به مردم كشورهاي اطراف به خصوص عراق و كشورهاي حاشيه جنوبي خليج فارس خدمات سلامت ارائه مي‌كند و آمارهايي از وضعيت اقتصادي و اجتماعي خوزستان ارائه كرد.

از جمله اينكه گفت: استان خوزستان با 4.5 ميليون نفر جمعيت و تمدن پنج هزار ساله كه بناي تاريخي چغازنبيل سنبل آن است داراي ثروت‌هاي عظيم فرهنگي، اقتصادي، تاريخي و معنوي است كه اين استان را نسبت به ساير استانهاي كشور ممتاز مي‌كند.

حجازي گفت: 72 درصد شهداي جنگ تحميلي در اين استان به درجه رفيع شهادت نايل آمدند و سالانه 2.5 ميليون نفر در قالب كاروان راهيان نور از مناطق دفاع مقدس ديدن مي‌كنند.

حجازي اضافه كرد: ثروت مهم ديگر استان خوزستان نفت و گاز است كه 101 سال پيش در اين استان كشف شد و اكنون 86 درصد كل ميادين نفتي كشور در اين استان است. همچنين از نظر كشاورزي سالانه 12 ميليون تن محصول در اين استان توليد مي‌شود كه ظرفيت دو برابر شدن دارد. علاوه بر آن با وجود يك سوم آبهاي جاري كشور، 94 درصد برق آبي كشور در اين استان توليد مي‌شود.

استاندار خوزستان اضافه كرد: خوزستان با وجود 6 بندر تجاري ظرفيت واردات و صادرات سالانه 46 ميليون تن كالا را دارد و زيرساخت هاي ترانزيت ريلي، آبي و زميني زمينه توسعه تجارت از اين استان به سراسر جهان را فراهم كرده است.

وي همچنين گفت: 15.6 درصد توليد ناخالص ملي كشور در اين استان توليد مي‌شود.

استاندار خوزستان گفت: از نظر خدمات پزشكي نيز دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور در اهواز پيشتاز خدمات تخصصي و فوق‌تخصصي پزشكي و بهداشتي است.

وي افزود: با وجود آسيب ديدن بخش مهمي از زيرساخت‌هاي ارائه خدمات سلامت در جنگ تحميلي با تلاش دولت به سرعت خرابي‌ها بازسازي شد و اكنون اين استان خدمات سلامت علاوه بر 4.5 ميليون نفر جمعيت خود به 2.5 ميليون نفر از مردم ايلام، كرمانشاه، لرستان، كهگيلويه و بويراحمد و بوشهر ارائه مي‌كند.

مهدي قيامت نيز بعد از خوش آمد گويي در مراسم افتتاحيه در يك نشست خبري به بيان مشكلات جامعه بيهوشي كشور و موانع پيش رو براي ارائه خدمات مناسب بيهوشي به مردم اشاره كرد و گفت:‌ مهمترين مشكل در ارائه خدمات مناسب بيهوشي به مردم وارد نشدن داروهاي جديد بيهوشي به فهرست داروهاي بيمه‌اي است كه بيماران را با خطرات زيادي مواجه مي‌كند و متخصصان بيهوشي را نيز با مشكلات حقوقي درگير مي‌كند.

به گفته رئيس انجمن بيهوشي ايران داروهاي جديد بيهوشي هم اثربخشي بالاتري دارند و هم عوارض كمتري و خيلي زود از بدن بيمار دفع مي‌شوند اما شوراي عالي بيمه با پوشش ندادن اين داروها در واقع با جان بيماران بازي مي‌كند و ما بارها پوشش بيمه اين داروها را از اين شورا خواسته‌ايم و اكنون مجبوريم كه موضوع را رسانه‌اي كنيم شايد كه جوابي بگيريم.

كنگره بيهوشي برگزار مي‌شد و موضوعات مختلف و تازه‌هاي پزشكي در حوزه بيهوشي را حضور حدود 800 متخصص از سراسر كشور برگزار شد در حين اين كنگره خبرنگاران البته سري هم به جاهاي ديگر استان خوزستان زدند.

اولين بازديد خبرنگاران از شهر آ‌بادان بود، كه شب هنگام صورت گرفت، آبادان شهري كه روزگاري به پالايشگاه و كار و تلاش كارگرانش معروف بود. امروز از هر كس كه سراغ آبادان را مي‌گرفتيم و اينكه كجاي آن ديدني است همه آ‌درس بازار ته لنجي‌ها در خيابان اميري را مي‌دادند.

*بازار ته لنجي‌هاي آبادان

بازاري كه وفتي به آن رسيديم مملو از اجناس مختلف خارجي از جمله شكلات، كريستال، وسايل برقي، پوشاك و انواع ادويه بود. تقريباً همه خبرنگاران بعد از بازديد از اين بازار يكصدا مي‌گفتند« همه اجناس تقلبي و بنجل بود، بيشتر اجناس از نوع درجه 3 چيني بود، اصلاً كالاي به درد بخوري براي خريد نبود.»

اما كم و بيش مسافران و مردم آبادان در اين بازار حضور داشتند، خيلي شلوغ نبود اما انگار تنها جايي بود كه مي توانست اوقات فراغت و بعد از ظهر آباداني‌ها و مسافران را پر كند، شايد چاره و جاي ديگري نبود. جوان‌هاي زيادي را مي‌شد در اين بازار ديد كه با هم گپ مي‌زدند. از بيكاري مي گفتنند و اينكه حتي اجازه مسافركشي با خودرويي كه قسطي خريده‌اند را هم ندارند و مأموران خودروهاي شخصي بدون مجوز را در صورتي كه مسافر كشي كنند توقيف مي كنند.

* زمين‌هاي كشاورزي عشاير خوزستان بعد از جنگ بلااستفاده مانده است

از نكات جالب اين سفر توقف كوتاهي بود كه در روستاي دارخوين حدود 45 كيلومتري اهواز داشتيم، جايي كه نيروگاه برق آن معروف است. ساعت حدود 10 شب بود، به محض اينكه ميني بوس خبرنگاران نزديك يكي از خانه‌هاي عشاير روستاي دارخوين توقف كرد، حدود 20 نفر مرد عرب با دشداشه ( لباس مردانه عربي) از خانه خارج شدند و به طرف ميني بوس آ‌مدند.

بيشتر خبرنگاران اول ترسيدند و فكر كردند به ميني بوس حمله شده است، اما بعد ديدند كه به گرمي به استقبال مسافران آمده‌اند و با لبخند و اصرار از همه مسافران مي‌خواهند، لحظاتي را مهمان آنان شوند، چاي صرف كنند و شام را مهمان آنان باشند.

خبرنگاراني كه همگي از تهران آ‌مده بودند از اين استقبال و مهمان نوازي تعجب كرده بودند و باورشان نمي‌شد، به همين علت ترجيح دادند دعوت آنان را رد كنند و نداشتن وقت و لزوم بازگشت به اهواز را براي پوشش خبري بهانه كردند اما يكي از جوانان عشيره به طرف خبرنگاران آ‌مد و گفت: با اين عجله كجا مي‌رويد، هر كاري كنيد باز هم وقت كم مي‌آوريد، حضرت نوح 950 سال زندگي كرد ولي باز هم وقت كم آورد.

خبرنگاران مدتي را مردد در ميني بوس ماندند شايد 10 دقيقه‌اي همه متعجب در ميني بوس مانده بودند، راننده مي گفت، بياييد پايين اگر دعوت آنان را رد كنيد خيلي ناراحت مي‌شوند، چند دقيقه بنشيند، زود مي‌رويم. در تمام اين مدت 20 مرد عرب كنار ساختمانشان ايستاده بودند و از اينكه مسافران و تيم خبرنگاران دعوت آنان را رد كرده بودند دلخور بودند اما مي‌گفتند شما مهمان ماييد و تا زماني كه اينجا هستيد ما هم جلوي در مي‌ايستيم و منتظر مي‌مانيم تا دعوت ما را بپذيريد.

بالاخره اصرار عشاير عرب و راننده خبرنگاران را قانع كرد تا لحظاتي مهمان عشاير شوند، تيم خبري وارد خانه عشاير عرب شد، يكي از عشاير باب سخن را باز كرد و گفت: ما از عشيره نواصر يكي از بزرگترين عشاير عرب هستيم، مردي كه اينجا بالاي مجلس نشسته شيخ ماست و اينها همه پسران و نوه‌هاي او هستند، ما هر شب در اينجا كه كنار حسينه شيخ است، «مضيف» داريم.

يكي از خبرنگاران پرسيد " چي داريد؟ " كه پاسخ شنيد: «مضيف يعني مهماني»، مي‌نشينيم و با هم حرف مي‌زنيم، اينجا بحث‌هاي ما در مهماني پول، يارانه و مبل و مدل ماشين نيست، ما از حال هم جويا مي‌شويم و همين مسئله باعث مي شود هر مشكلي داريم با كمك هم حل كنيم.

جوان عربي كه مي‌گفت، مهندس مكانيك است، ادامه داد: شما خبرنگاران تهراني آدم‌هاي با اطلاعي هستند و ذهن بازي ‌داريد اما حرف ما و محروميت ما را هم منتقل كنيد، نترسيد كه روزنامه‌تان را ببندند، شجاعانه حرف مردم را بنويسيد.

فالح ناصري، يكي از پسران شيخ رو به خبرنگاران كرد و گفت: حالا كه خدا شما را رسانده است، مشكل ما را هم منتقل كنيد، ما يك مشكل بزرگ داريم.

پرسيديم، چه مشكلي؟ گفت: از زمان جنگ، اوايل جنگ، زمان شكست حصر آبادان نيروهاي نظامي براي دفاع از اين سرزمين به منطقه ما آمدند و واقعاً براي دفاع از اين آب و خاك از جان مايه گذاشتند. ما هم در كنارشان بوديم و هم شاهد ايثارگري‌هايشان بوديم حدود 8 سال زمين‌هاي كشاورزي ما كه حدود 2 هزار هكتار است،‌ محل سنگرهاي و تجهيزات نظامي آنان بود.

فالح ادامه داد: آنان تا حدود 8 سال بعد از جنگ هم در زمين‌هاي ما ماندند. حدود سال 76 بود كه زمين‌هاي ما را تخليه كردند و رفتند اما تجهيزات، سنگرهاي بتي و خاكبرداري‌هاي آنها همين طور دست نخورده باقي ماند به طوري كه 2 هزار هكتار زمين كشاورزي ما اكنون قابل كشت نيست. حتي شوره زار شد و بايد زهكشي شود.تا زماني كه تجهيزات و سنگرهاي بتي آنان جمع آوري نشود، نمي‌توانيم از اين زمين‌ها استفاده كنيم اكنون حدود 2 هزار هكتار زمين حاصلخيز بلااستفاده مانده و نه براي ما و نه براي دولت هيچ سودي ندارد.

صالح يكي ديگر از پسران شيخ نواصر گفت: اگر اين زمين‌ها را براي ما بازسازي و مثل قبل آماده كشاورزي كنند براي ما كار ايجاد مي‌شود، توليد كشاورزي در اين منطقه بالا مي‌رود، ما در اين زمين‌ها گندم و جو مي‌كاشتيم اما اكنون فقط نزديك 30 هكتار زمين براي ما كه حدود 40 خانوار هستيم باقيمانده به همين خاطر بيشتر جوانان عشيره ما بيكار هستند. مجبوريم براي كار به شهرهاي ديگر مهاجرت كنيم.

فالح هم گفت: ما موضوع را پيگيري كرده‌ايم، مسئولان ارگان مربوطه گفته‌اند كه ما فعلاً اعتباري براي بازسازي زمين هاي شما نداريم، استانداري خوزستان هم همين را گفته است، ما هم كه پولي براي بازسازي اين زمين‌ها نداريم بنابراين استدعاي ما از مسئولان اين است كه به داد ما برسند و زمين هاي ما را به شكل سابق و قابل كشت به ما پس بدهند.

بعد از نيم ساعتي كه در كنار اين عشاير بوديم از آنان خداحافظي كرديم واهواز برگشتيم.

صبح فردا در محل كنگره بيهوشي خبرنگاران به پوشش‌ اخبار و گفت و گو با متخصصان پرداختند، بعد از ناهار هم در فرصتي كه تا زمان پرواز به تهران باقي بود، به مركز شهر رفتيم.

مركز شهر اهواز شهري كه با بيش از يك ميليون نفر جمعيت مركز استان خوزستان است، ساعت يك بعد از ظهر پنجشنبه، تقريباً خالي از سكنه بود تمام بازار آن در مركز شهر شامل بازار امام خميني(ره) بازار نادري، بازار طالقاني و بازار سي متري تعطيل بودند، شايد از هر 100 مغازه يكي باز بود، انگار به طور رسمي تعطيل اعلام شده بود.

از يكي از شهروندان اهواز پرسيديم، علت اينكه تمام شهر تعطيل است، چيست و گفت: بازاري‌ها در اهواز تقريباً ساعت 10 صبح باز مي‌كنند و ساعت 12 تعطيل مي‌كنند، به خانه مي‌روند و استراحت مي‌كنند، حدود ساعت 5 دوباره بازار باز مي‌شود تا حدود ساعت 8 بعد از آن هم دوباره همه جا تعطيل مي‌شود.

*كارون ديگر كارون نيست

كارون كه روزگاري محل شادي و نشاط و گردش و تفريح بود، اكنون عوض شده است. 2 طرف آن را در اهواز جاده كشيده‌اند و خودروها از كنار آن مي‌توانند تمام شهر را دور بزنند. پارك‌هاي اطراف رودخانه تقريباً تعطيل شده يا از بين رفته اند و ديگر محل تفريح مردم نيست.

رودخانه كارون هم در شهر اهواز تقريباً پر از گل شده است، جا به جاي آن جزيره‌هاي بزرگي است كه درختچه‌هاي خودرو از وسط آن سبز شده اند، آب كارون هم كه به حداقل رسيده و تقريباً گل و لاي است كه از وسط شهر عبور مي كند.
از جاده ساحلي شرق كارون كه به سمت شمال بروي بوي شديد فاضلاب به مشام مي‌رسد، درست در نزديكي مركز شهر اهواز انبوهي از فاضلاب شهر به كارون مي‌ريزد و رنگ كارون را سبز و كدر مي‌كند. بوي نامطبوع آن تا فرسنگ‌ها به مشام مي رسد،‌ درست جايي كه به آن گاوميش آباد مي‌گويند و ساكنان آن گاوميش‌هايشان را در آب كارون شست و شو مي‌دهند.

از علي يكي از شهروندان اهواز پرسيدم، اوضاع شهر چگونه است، آهي كشيد و گفت: چه بگويم، اوضاع خوب نيست، روزگاري از مسئولان مي‌خواستيم كه به سر و وضع شهر برسند و اهواز را هم با وجود كارونش مثل اصفهان كه زاينده رود دارد آباد كنند تا هم محل زندگي با نشاط مردمش باشد و هم محل گردش توريست‌ها.

اما حالا خواسته‌هاي ديگري داريم، كار مي‌خواهيم، بيشتر جوانان و مردم اين شهر بيكارند، مجبورند ماشيني قسطي بخرند و با آن كار كنند كه آن را هم ممنوع كرده‌اند، به همين خاطر خيلي از جوان‌ها به سمت كارهاي خلاف به خصوص دزدي و سرقت رو آ‌ورده‌اند.

ساعتي تا زمان پروازمان باقيمانده است به خيابان نادري در مركز شهر اهواز مي‌رويم با تعجب مي‌بينيم كه هيچ خودرويي از آن رد نمي‌شود، علت را كه مي‌پرسيم مي‌گويند، به خاطر ساخت مترو از 3 سال پيش اين خيابان را كه خيابان اصلي شهر است بسته‌اند، دو طرف آن را حتي براي عابران پياده هم بسته‌اند به همين علت تمام بازار و مغازه هاي اين خيابان هم تقريباً ورشكست شده‌اند و فقط دست فروشان هستند كه در دو طرف اين خيابان جولان مي‌دهند.

* هواپيما سالم به زمين نشست

ساعت 10 شب زمان پروازمان به سمت تهران است، به همين علت ساعت 9 و نيم در فرودگاه اهواز حاضر مي‌شويم كه از پرواز جا نمانيم اما هواپيماي بوئينگ ام دي يكي از شركت‌هاي هواپيمايي كه فرسودگي از ظاهر آن پيدا بود، ساعت 10 و 20 دقيقه از فرودگاه تهران بلند شد و حدود يك ساعت بعد در فرودگاه اهواز نشست، به محض فرود هواپيما در مهر آباد تمام مسافران هواپيما براي تشكر و سپاس از خلبان و به شكرانه اينكه سالم به زمين نشسته‌اند براي خلبان دست زدند.
انتهاي پيام/ش

شنبه 25 دی 1389  11:42 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها